Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel7. november 2017Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat2 min lugemist

5 nõuannet uuele õpipoisile või praktikandile

Oled saanud tavalise või e-kirjaga teate, et oled saanud koha. Nüüd tead, millal ja kus alustad. Igaks juhuks oled uurinud, mida kirjutab uue töökoha kohta internet. Aga edasi? On aeg leida, kuidas muuta õpipoisiõpe või praktika tõeliselt edukaks!

5 tips for a new apprentice or trainee

Jäta hea esmamulje

See väga lihtne, kuid samas väga tähtis nõuanne. Esmamulje tekib kohe ja selle muutmiseks on vaja aega, seega valmistu hästi ja jäta hea mulje.

Mõtle, mis rõivaid kannad – kas need sobivad töökohaga? Omapära sobib paremini eraellu, sest töökaaslased ja juhtkond võivad eeldada midagi muud. Mõtle läbi, mida teed hommikul enne tööleminekut – kas sul on piisavalt aega? Tööle hilinemine näitab, et oled hoolimatu. Pea selliseid asju meeles ja nii saad anda õpipoisiõppele või praktikale hea alguse.

Õpi teistelt

Võib-olla määratakse sulle õpipoisiõppe või praktika ajaks mentor või juhendaja. Võib-olla kuulud meeskonda, mis jaotab selle rolli omavahel. Igal juhul on sul kolleegidest ääretult palju kasu, sest neilt saad õppida, kuidas töötada ja töökohas käituda. Järgi nende eeskuju ja sa ei eksi.

Kasuta aega tõhusalt

Võib-olla teed õpipoisiõppe või praktika ajal mõlemat: töötad ja õpid. Sellisel juhul pead leidma viisi, kuidas neid mõistlikult tasakaalus hoida. Ära keskendu ühele teise arvelt – mõlemad on sama tähtsad ja mõlemad kujundavad sinu tulevikku. Võid näiteks kalendermärkmikus või mobiiltelefoni kalendris üksikasjalikult planeerida oma ajakasutust. Töökoht saab sind selles aidata, seega hoia neid kursis.

Näita üles entusiasmi

Olenemata ettevõttest on oluline näidata üles positiivset suhtumist ja soovi osaleda kõiges – sõltumata sellest, kas see on ametijuhendis või mitte. See avaldab muljet töökaaslastele ja võib tulevikus tuua veelgi põnevamaid projekte. Seega naerata, isegi kui oled närvis, ning ära karda jagada mõtteid ja ideid, kui need on asjakohased ja sobivad. Meeskonna liikmeks olemine tähendab koostööd ja sinu arvamus on sama väärtuslik kui teiste oma.

Leia sobiv tempo

Kõik inimesed töötavad erineva kiirusega ja seni, kuni töö on tehtud hästi ja tähtajaks, on kõik hästi – igaüks täidab ülesandeid isemoodi. Oluline on leida sobiv tempo ning mitte lasta end tagant sundida või võtta ülesandeid liiga palju. Sinu mentor, juhendaja või töökaaslased aitavad sul leida oma tööstiili, mis sobib ka ettevõtte vajadustega. Kui kunagi siiski tunned, et seda on liiga palju, ütle neile – just selleks nad ongi olemas!

Siin on meie parimad nõuanded, mida teha õpipoisiõppel ja praktikal. Vaata kindlasti ka soovitusi meie artiklis „Viis rakendust tööpäeva tõhusamaks muutmiseks“ – need aitavad sul uueks seikluseks igati valmis olla. Soovime edu!

 

Lisateave:

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Töö- ja elamistingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

EURES Google+ kaudu

Teemad
  • Ettevõtlus
  • Noorus
Seotud jaotis(ed)
  • Nõuanded ja soovitused
  • Õppimine

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.