Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak1. srpnja 2018.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje

Jamstvo za mlade pet godina kasnije: Naučene lekcije

Gospodarski oporavak koji je u tijeku u EU-u doveo je do poboljšanja uvjeta na tržištu rada za mlade Europljane. Program Jamstvo za mlade daje svoj doprinos povećavanjem mogućnosti za zapošljavanje.

Youth Guarantee five years on: Lessons learnt
European Commission, Europa

Posljednji podatci Eurostata pokazuju da je stopa nezaposlenosti mladih pala s 18,7 %, koliko je iznosila 2016., na 16,8 % do kraja 2017. Stopa nezaposlenosti mladih, koja je dosegla vrhunac od 23,9 % nakon financijske krize iz 2008., sada je pala na nešto više od 1 postotnog boda iznad stope prije 2008. (15,1 %), što ukazuje na pozitivan napredak koji je ostvaren u ovom pogledu tijekom posljednjih pet godina.

Program Jamstvo za mlade ima ključnu ulogu u ovom napretku otkako su se države članice EU-a obvezale na provedbu programa u Preporuci Vijeća iz travnja 2013.. Jamstvo za mlade, čiji je cilj svakoj osobi mlađoj od 25 godina ponuditi kvalitetnu mogućnost zapošljavanja, nastavka obrazovanja, naukovanja ili pripravništva u roku od četiri mjeseca nakon što postane nezaposlena ili nakon što napusti formalno obrazovanje, pomoglo je u poboljšanju života milijuna mladih Europljana. Podršku programu pruža Inicijativa za zapošljavanje mladih, glavni program za financiranje EU-a koji omogućuje njegovu provedbu.

Što je dosad postignuto?

Prema posljednjim podatcima Europske komisije:

  • Od 2014. više od 5 milijuna mladih registrirano je u programima Jamstva za mlade.
  • Svake godine od 2014. nadalje više od 3,5 milijuna mladih prihvatilo je ponudu za posao, obrazovanje, pripravništvo ili naukovanje.
  • Od 2013. broj nezaposlenih mladih osoba u EU-u manji je za 2,2 milijuna, a broj osoba koje nisu zaposlene, ne obrazuju se niti se osposobljavaju (NEET) smanjio se za 1,4 milijuna.
  • Udio mladih u dobi od 15 do 24 godine koji nisu zaposleni, ne obrazuju se niti se osposobljavaju pao je s 13,2 %, koliko je iznosio 2012., na 10,9 % 2017.

Najbolje prakse

Komisija je prošle godine uspostavila bazu podataka obećavajućih praksi kojima se mladima pomaže u prelasku iz sustava obrazovanja na tržište rada. Većina ovih programa prima financijsku potporu iz Inicijative za zapošljavanje mladih i Europskog socijalnog fonda.

Neke od tih praksi istaknute su na prošlogodišnjem forumu pod nazivom Youth Guarantee Learning Forum. Forum, koji je Komisija organizirala u Bruxellesu, omogućio je uzajamnu razmjenu i učenje među djelatnicima razmjenom informacija o različitim mjerama provedenim u kontekstu Jamstva za mlade.

Mladi posrednici: Priča o uspjehu iz Bugarske

Inicijativa Mladi posrednici pokrenuta u Bugarskoj jedna je od nadahnjujućih praksi istaknutih na događanju Youth Guarantee Learning Forum. Njezin je glavni cilj identificirati mlade osobe koje nisu zaposlene, ne obrazuju se niti se osposobljavaju (NEET-ovi) koje nisu registrirane pri bugarskoj Javnoj službi za zapošljavanje, stupiti u kontakt s njima i obavještavati ih o uslugama u području karijera i prilikama za obrazovanje, zapošljavanje ili osposobljavanje. Kako bi se te usluge mogle pružati, prvo se biraju mladi posrednici, koji se osposobljavaju za stupanje u kontakt i komuniciranje s NEET-ovima te za pružanje informacija i podrške za aktiviranje u obliku savjetovanja.

Mladi posrednici također uče kako surađivati s poslodavcima i obrazovnim ustanovama. Nakon završetka osposobljavanja budući mladi posrednik stupa u kontakt s posrednikom za zapošljavanje iz lokalne Javne službe za zapošljavanje i predstavnikom lokalne Obrazovne inspekcije radi uspostave kontakata s formalnim ustanovama.

I dalje postoje izazovi

Unatoč ovim postignućima i činjenici da stopa nezaposlenosti mladih i dalje pada na razini 28 država članica EU-a, on je i dalje visoka u pojedinim državama članicama. Komisija je svjesna važnosti obraćanja najpotrebitijim regijama i mladima. Ključan način na koji Komisija to namjerava postići jest pokretanjem Europskog socijalnog fonda plus (ESF+).

ESF+, koji će trajati od 2021. do 2027., obuhvaćat će Inicijativu za zapošljavanje mladih, kao i brojne druge fondove i programe Komisije, kao što je Europski socijalni fond. Novi je fond osmišljen kako bi se omogućilo EU-u i državama članicama da pružaju potporu osobama diljem Europe, uključujući mlade, koja je u većoj mjeri integrirana i ciljana. Ova će potpora pomoći u pružanju vještina i iskustava potrebnih ljudima kako bi ostvarili uspjeh na tržištu rada koje se brzo mijenja i često donosi izazove.

Također će doći do promjena na razini programa; države članice EU-a morat će dodijeliti barem 10 % svojih sredstava za ESF+ pružanju potpore zapošljavanju mladih i aktiviranju mladih na tržištu rada. Budući da predloženi ukupni proračun Europskog socijalnog fonda plus iznosi 101,2 milijarde EUR za programsko razdoblje, njegov je potencijal za pružanje pomoći mladim Europljanima značajan.

„Europa želi osnažiti svoje ljude”, rekla je povjerenica Marianne Thyssen kada je govorila o razlogu za uspostavljanje ESF+. „Naši novi, fleksibilni i pojednostavljeni socijalni fondovi usmjereni su na ulaganje u ljude: kako bi se osiguralo da imaju potrebne vještine, modernu socijalnu zaštitu prilagođenu novim oblicima rada te kako bi se pokazala solidarnost s onima kojima je to najpotrebnije.”

Za detaljni pregled programa Jamstva za mlade pogledajte Ukratko o Jamstvu za mlade.

 

Korisne poveznice:

Jamstva za mlade

Podatci Eurostata

Preporuka Vijeća iz travnja 2013.

Inicijativa za zapošljavanje mladih

Podatci Europske komisije

Baza podataka obećavajućih praksi

Europski socijalni fond

Youth Guarantee Learning Forum

Mladi posrednici

Istaknute nadahnjujuće prakse

Videoporuka

‪#youthguarantee

 

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Drop’pin@EURES

Pronađite osoblje EURES-a

Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događaja

Uskoro na internetu

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedInu

Teme
EU alati za mobilnostNajbolja praksa EURES-aVanjske vijesti EURES-aVanjski dioniciVijesti o tržištu rada/vijesti o mobilnostiVijesti/izvješća/statistikeTrendovi zapošljavanjaMladost
Povezani odjeljak(i)
Život i rad
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.