Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy27 września 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Praca w turystyce: Co będę z tego mieć?

Europa to najpopularniejszy kierunek wakacyjny na świecie; liczba osób, które odwiedziły ten kontynent w 2017 r. przekroczyła 670 mln. W turystyce zatrudnienie znalazło 12 milionów mieszkańców Unii Europejskiej, a branża ta oferuje szereg długofalowych możliwości zawodowych osobom, które pragną sprawdzić swą wiedzę i umiejętności w różnych warunkach. Na co czekasz?

Working in tourism: What’s in it for me?
EURES

Dlaczego turystyka?

Praca w turystyce to egzotyczne i piękne zakątki, nowoczesne miejsca pracy i dynamiczne środowisko. Pracownicy w tej branży to często osoby młode, które wnoszą energię i są w stanie rozluźnić atmosferę w zespołach i miejscach pracy. Branża oferuje wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a także podejmowania działań, które owocują zmianami. Można zatrudnić się na stałe, na część etatu lub na sezon - do wyboru są możliwości w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jakich cech szukają pracodawcy u kandydatów do pracy?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Agencję Wykonawczą ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w ramach projektu dotyczącego współpracy sektorowej w zakresie umiejętności w branży turystycznej, najistotniejszym czynnikiem dla pracodawców jest wiek (21%), przy czym w pierwszej kolejności zatrudniani są pracownicy w wieku 25-35 lat. W dalszej kolejności ważną rolę odgrywają odpowiednie umiejętności i wykształcenie akademickie (18% w obu przypadkach), a także elastyczność i doświadczenie zawodowe (16%).

Jakie umiejętności cenione są najwyżej w branży turystycznej?

Listę umiejętności cenionych przez pracodawców najwyżej otwiera gościnność, a także umiejętność rozumienia i poprawy stosunków międzyludzkich, komunikacja interpersonalna i kompetencje językowe. Również zdaniem kandydatów do pracy, kategorie te mają największe znaczenie, aczkolwiek ciekawostką jest, iż grupa ta ceni sobie umiejętności językowe i świadomość wielokulturową bardziej niż pracodawcy, natomiast przywiązuje mniejszą rolę do krytycznego myślenia.

Skąd najlepiej czerpać informacje na temat możliwości podjęcia pracy w branży turystycznej?

Portale z ofertami pracy, osobiste sieci kontaktów i media społecznościowe to trzy najważniejsze narzędzia, które w branży turystycznej służą do wyszukiwania nowych pracowników. W powszechnym użyciu są też strony internetowe poszczególnych pracodawców oraz profesjonalnych podmiotów rekrutujących. Należy korzystać z tego rodzaju narzędzi, gdyż dzięki temu można zwiększyć szanse na znalezienie pracy.

Jak zdobyć umiejętności, których poszukują pracodawcy?

Jeśli pragniemy odświeżyć swą wiedzę i umiejętności przed rozpoczęciem kariery w branży turystycznej, do dyspozycji jest wiele programów UE, które mogą okazać się pomocne.Jednym z nich jest EURES – na stronie EURES znaleźć można specjalną zakładkę dla osób poszukujących zatrudnienia wraz z zaawansowanymi opcjami: Your first EURES Job (Twoja pierwsza praca z EURES-em), dzięki której osoby w wieku 18-35 lat mogą znaleźć pracę w UE, a także program Erasmus+ z ofertą szkoleń i możliwości tworzenia sieci kontaktów młodzieży.

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Strona internetowa Jobs in Tourism, zawiera mnóstwo informacji na temat zatrudnienia w branży turystycznej. Ta strona internetowa będąca elementem kampanii komunikacyjnej pt. „Turystyka – morze możliwości” (opracowanej w ramach projektu dotyczącego współpracy sektorowej w zakresie umiejętności w branży turystycznej) została zaprojektowana na potrzeby promocji branży turystycznej jako wsparcie dla osób poszukujących pracy w turystyce oraz pracodawców poszukujących potencjalnych pracowników.

Aby uzyskać więcej informacji na temat kariery w branży turystycznej, zajrzyj do zakładki poświęconej karierze w turystyce Kariera zawodowa w turystyce?

 

Powiązane linki:

Praca w turystyce

Twoja pierwsza praca z EURES-em

Erasmus+

Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME)

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Szkolenie EURESPorady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.