Skip to main content
EURES
Zpráva27. září 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Práce v cestovním ruchu: Co mi může nabídnout?

Evropa je nejoblíbenější destinací pro dovolené ve světě, a tak v roce 2017 přivítala více než 670 milionů návštěvníků. Cestovní ruch dává práci 12 milionům občanů EU a nabízí celou řadu úžasných dlouhodobých kariérních příležitostí těm, kteří chtějí své vzdělání a dovednosti otestovat v různých prostředích. Tak na co čekáte?

Working in tourism: What’s in it for me?
EURES

Proč právě cestovní ruch?

Práce v cestovním ruchu nabízí exotické nebo nádherné lokality, moderní pracovní prostory a dynamické prostředí. Zaměstnanci jsou často mladí a do týmů a na pracoviště vnášejí energii a smysl pro humor. Je zde mnoho příležitostí pro osobní a kariérní růst – a pro to, aby člověk něco změnil. Díky práci na trvalý či částečný úvazek a sezónní práci zde vhodnou příležitost najde každý.

Co zaměstnavatelé v cestovním ruchu hledají při náboru pracovníků?

Podle průzkumu, který proběhl jako součást projektu „Plán pro odvětvovou spolupráci v oblasti dovedností v cestovním ruchu“ organizovaného Výkonnou agenturou pro malé a střední podniky (Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises), je pro zaměstnavatele faktorem číslo jedna věk (21 %), přičemž nejžádanější jsou uchazeči ve věku od 25 do 35 let. Za ním v rychlém sledu nastupují příslušné dovednosti a akademická kvalifikace (po 18 %), jakož i flexibilita a odborné zkušenosti (16 %).

Které dovednosti jsou v odvětví cestovního ruchu nejdůležitější?

Na seznamu dovedností, které zaměstnavatelé oceňují, stojí nejvýše pohostinnost společně se schopností porozumět lidským vztahům a zlepšovat je, mezilidská komunikace a jazykové kompetence. Jsou to i kategorie, o nichž se uchazeči o zaměstnání domnívají, že jsou nejdůležitější, ačkoli je zajímavé, že si více než zaměstnavatelé cení jazykových dovedností a mezikulturního povědomí a méně kritického myšlení.

Kde se dozvíte nejvíce informací o pracovních místech v cestovním ruchu?

Třemi z hlavních nástrojů, které podniky v cestovním ruchu využívají při hledání nových zaměstnanců, jsou pracovní portály, osobní sítě a sociální média. Ve velké míře se využívají i webové stránky jednotlivých společností a profesní náborové agentury. Ujistěte se, že tyto nástroje používáte a zvyšujete tak v nejvyšší možné míře své šance, že si najdete práci.

Jak si lze osvojit dovednosti, které zaměstnavatelé hledají?

Pokud si chcete osvěžit dovednosti ještě předtím, než zahájíte kariéru v cestovním ruchu, můžete využít celou řadu programů EU, které vám mohou pomoci. Patří mezi ně síť EURES, kde najdete speciální oddíl pro uchazeče o zaměstnání a celou řadu funkcí, program Your first EURES Job (Tvoje první práce přes EURES), který pomáhá osobám ve věku od 18 do 35 let najít si práci v EU, a program Erasmus+, který mladým lidem poskytuje širokou škálu příležitostí v oblasti odborné přípravy a tvorby sítí.

Kde najdete více informací?

Velké množství informací o práci v odvětví cestovního ruchu obsahují webové stránky Pracovní místa v cestovním ruchu. Jsou součástí komunikační kampaně „Cestovní ruch, svět příležitostí“ (vytvořené v rámci projektu „Plán pro odvětvovou spolupráci v oblasti dovedností v cestovním ruchu“) a jejich úkolem je propagovat odvětví cestovního ruchu, podporovat uchazeče o práci, kteří chtějí začít pracovat v cestovním ruchu, a podporovat společnosti, které hledají potenciální zaměstnance.

Chcete-li se o kariéře v cestovním ruchu dozvědět více, prostudujte si oddíl Hledáte uplatnění v cestovním ruchu?

 

Související odkazy:

Pracovní místa v cestovním ruchu

Tvoje první práce přes EURES

Erasmus+

Výkonná agentura pro malé a střední podniky (EASME)

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
školení EURESRady a tipyZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěZprávy/přehledy/statistikyTrendy náboruMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.