Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2017 m. balandžio 19 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 3 min

Darbas ar universitetas – ką rinktis Jums?

Priimti sprendimus dėl savo ateities niekada nebuvo lengva, ypač jei visas gyvenimas dar priešakyje ir Jūs baiminatės pasirinkti neteisingai. Vieną pirmųjų svarbių sprendimų daugybei jaunų žmonių teks priimti baigus mokyklą – ar stoti į universitetą, ar keliauti tiesiai į dirbančiųjų pasaulį? Tai – amžinas klausimas, į kurį nelengva atsakyti. Čia apibendriname keletą idėjų, kurios galbūt padės Jums priimti tinkamiausią sprendimą.

Work or university – which is right for you?
Shutterstock

Sprendimas priklauso nuo to, ką norite gyvenime daryti....

Kai kuriuose veiklos sektoriuose darbuotojai privalo turėti universitetinį išsilavinimą. Paprastai to reikalaujama tradiciškai akademiškesnėse srityse, pavyzdžiui, medicinos, matematikos ar mokslo, kur reikia mokytis nemažai metų tam, kad įgytum reikiamų žinių.

Vis dėlto daugelyje veiklos sričių – ypač profesinės pakraipos – labiau už mokslinį laipsnį galima būti vertinama darbo patirtis, nes ji suteikia praktinės patirties, kurios kartais trūksta mokantis universitete. Pagalvokite apie tai, kokios karjeros norėtumėte, ir tai galbūt Jums padės pasirinkti reikiamą kryptį.

...o kas, jei vis dar nežinote

Vis dar neapsisprendėte, ką daryti? Na, pasirinkdami universitetą arba darbinį gyvenimą, neprivalėsite to daryti visą gyvenimą. Jei vėliau norėsite pakeisti sektorių, universitete ar darbe praleistas laikas nebus praleistas veltui. Bendravimo ir skaitmeninius įgūdžius galima panaudoti kitose srityse ir jie yra universalūs. Jie Jums pravers visur, kur beeitumėt.

Be to, galbūt vertėtų užmesti akį į įgūdžius ir pareigybes, kurie ypač paklausūs tarp darbdavių. Gal čia rasite ką nors įdomaus, kas padėtų Jums lengviau įsidarbinti, nesvarbu, ar ketinate iš karto pradėti dirbti, ar pirma užsuksite į universitetą.

Finansiniai klausimai

Pinigai visada buvo kebli, bet labai svarbi tema, ypač šalyse, kuriose jauni žmonės baigdami universitetą dažnai dar turi nemažų įsiskolinimų. Daugeliu atveju už studijas reikia šiek tiek mokėti. Tai gali tekti daryti užbaigus universitetą. Darbas padės papildyti turimas santaupas.

Vis dėlto investicijos galbūt ilgainiui atsipirks, nes universitetinis išsilavinimas dažnai leidžia gauti geriau apmokamą darbą. Daugelyje ES šalių taip pat yra galimybė gauti stipendiją. Ji gelbėja jaunam žmogui mokantis universitete ir padeda išvengti ilgai trunkančio skolų grąžinimo proceso užbaigus studijas.

Galite rinktis abi galimybes

Daug universitetuose besimokančių studentų tam, kad užsidirbtų papildomai ar įgytų patirties, dalį laiko dirba. Tai ne visada įmanoma, ypač jei studijos reikalauja daug laiko, bet tai geras būdas išnaudoti abiejų pasaulių teikiamas galimybes.

Kita vertus, jei nusprendėte pradėti dirbti, nereiškia, kad niekada nebegalėsite studijuoti. Dėl technologijų pažangos  nuotolinis mokymasis tampa vis labiau prieinamas, o galimybė mokytis ne visą dieną suteikia pagal poreikius būtino lankstumo.

Be to, vis daugiau universitetų padeda spręsti šią dilemą suteikdami galimybę kartu ir mokytis, ir dirbti. Tokios studijos leidžia išnaudoti geriausias mokslo ir darbo pasaulio galimybes, tad kodėl nepasidomėjus savo šalies ar kitų šalių universitetų pasiūlymais?

Trečia galimybė

Kitas būdas sumažinti atotrūkį tarp darbo ir studijų – rinktis pameistrystę, mokomąją praktiką ir stažuotę. Tai taip pat puikus būdas žengti žingsnelį į Jus dominančio sektoriaus ar profesinės veiklos pasaulį ir įgyti naudingos patirties. Tinkamiausios pameistrystės, mokomosios praktikos ar stažuotės galimybių paiešką pradėkite nuo skilties „Drop’pin@EURES“ skyriaus „Rasti galimybių jaunimui“.

Žinoma, dar reikės išspręsti daug kitų klausimų, nes priimti tokį sprendimą nėra lengva, bet tikimės, kad mūsų informacija padėjo įvardyti keletą svarbiausių klausimų! Kad ir ką nuspręstumėte, kodėl nepabandžius to daryti kitoje šalyje? Mūsų straipsnyje „Studijos, mokymasis ar darbas užsienyje“ rasite keletą svarbiausių patarimų, kaip pradėti paiešką.

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

„Drop’pin@EURES“

EURES konsultantų paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas „Facebook“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Twitter“ tinkle

Sekite EURES naujienas „LinkedIn“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Google+“ tinkle

Išsamūs duomenys

Temos
  • Nurodymai ir patarimai
  • Naujienos/pranešimai/statistika
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.