Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2017. április 19.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága

Munka vagy egyetem – melyik a jó választás?

A jövőre irányuló döntések mindig nehezek, különösen, ha az egész életre vonatkoznak, és tartunk tőle, hogy rossz utat választunk. Sok fiatal az iskola befejezése után szembesül az egyik nagy döntéssel: egyetemre menjek vagy egyből a munkát válasszam? Örök dilemma ez és a válasz nem könnyű. Összegyűjtöttünk pár gondolatot, amely remélhetőleg segít a megfelelő választásban.

Work or university – which is right for you?
Shutterstock

Attól függ, mit akarsz kezdeni az életeddel...

Bizonyos iparágakban az egyetemi/főiskolai végzettség a kívánt szint a munkavállalók számára. Ezek inkább a hagyományosan tudományos területek, pl. az orvostudomány, a matematika vagy a természettudomány, ahol sok év alatt szerezhető meg a szükséges szaktudás.

Számos ágazatban – különösen a szakmai jellegűeknél – a munkatapasztalat legalább annyit ér, mint a végzettség, mivel ez gyakorlatban szerzett ismereteket jelent, ami az egyetemi tananyagból időnként hiányzik. Gondold át, milyen karriert szeretnél, és látni fogod, hogy ez gyakran meghatározza, hogy ehhez melyik irányba kell elindulnod.

...ha még nem tudod, hogy mit szeretnél

De mi van akkor, ha még nem tudod eldönteni, hogy mit szeretnél? A felsőoktatás és a munka világa közti választás még nem jelent egyből egész életre szóló karriert. Később, ha egy másik iparágra szeretnél váltani, az egyetemen vagy a munkával töltött idő sem veszik kárba. A kommunikációs készségek és informatikai ismeretek univerzálisak és továbbvihetők. Elkísérnek, akármerre mész is.

Talán megnézhetnéd, hogy milyen készségeket és munkaköröket keresnek leginkább a munkaadók. Lehet, hogy kapcsolódik itt valami az érdeklődési körödhöz, ami a foglalkoztatási esélyeidet is növelheti, akár a munka világát, akár egyből az egyetemet választod. 

Pénzügyi vonatkozások

A pénz mindig érzékeny téma, de lényeges a döntés szempontjából – különösen olyan országokban, ahol a fiatalok jelentős adóságot halmoznak fel egyetemi éveik alatt. A legtöbb képzés bizonyos mértékben költségekkel jár, amelyek kihatnak későbbi életedre is, míg az elhelyezkedés segít a megtakarításokban. 

Azonban hosszú távon megérheti az áldozat, mivel az egyetemi végzettség magasabb fizetéssel járó állások felé nyit lehetőségeket. Számos EU tagállamban ösztöndíjakra is lehet pályázni, amelyek segíthetnek a fiataloknak a végzettség megszerzésében, az eladósodás hosszútávú kilátásai nélkül.

Akár mindkettőt is választhatod

Sok egyetemi diák részmunkaidős állást vállal tanulmányai során, pénz vagy tapasztalatszerzés céljából. Erre nem mindig van lehetőség, különösen ha a választott szak rengeteg tanulást igényel, de jó módszer mindkét út jobb megismerésében.

Másrészt, csak azért, mert állást vállalsz, az még nem jelenti azt, hogy a tanulást fel kell adnod. A távoktatás a technológiai fejlődésnek köszönhetően egyre jobban elérhető, a részidős képzések pedig a szükségleteidnek megfelelő rugalmas időbeosztást kínálhatnak.

Egyre több egyetem nyújt segítséget a dilemma feloldásában, olyan tanfolyamokat kínálva, amelyek tanulást és munkát egyaránt magukban foglalnak. Ilyen tanmenetet választva mindkét területből a legtöbbet hozhatod ki, ismerd meg, mit nyújthatnak számodra az otthoni vagy külföldi egyetemek.

A harmadik lehetőség

A gyakornoki programok és szakmai gyakorlatok hidat jelentenek a két választási lehetőség közt.  Nagyszerű lehetőséget biztosítanak a számodra érdekes iparág vagy karrier megismeréséhez, és hasznos tapasztalatokat szerezhetsz. A Drop’pin@EURES oldalon a Fiataloknak szóló lehetőségek keresése részen kereshetsz a gyakornoki programok és szakmai gyakorlati lehetőségek között.

Természetesen sok más egyéb döntési szempont is létezik még, mivel ez nem egy könnyű döntés, de reméljük, hogy segítettünk a legfontosabbak terén! Akármit is választanál, gondoltál arra, hogy külföldön indulj el? A Külföldi tanulás, képzés vagy állás cikkünk tartalmaz néhány tanácsot a kezdéshez.

 

További információk:

Európai Foglalkoztatási Napok

Drop’pin@EURES

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Az EURES a Google+-on

Témák
Javaslatok és tippekHírek/jelentések/statisztikaIfjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Élet és munka
Ágazat
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.