Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva19. dubna 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Práce nebo vysoká škola – čemu byste měli dát přednost?

Rozhodovat se o budoucnosti není nikdy snadné, zejména pokud máte prakticky celý život před sebou a obáváte se, že byste mohli vsadit na špatnou kartu. Jedno z prvních velkých rozhodnutí čeká řadu mladých lidí po ukončení střední školy: půjdu na vysokou nebo rovnou do práce? Tato otázka trápí mladé lidi odnepaměti a není na ní jednoduchá odpověď. Níže najdete pár myšlenek, které by vám mohly pomoci při rozhodování, kterou cestou se vydat.

Work or university – which is right for you?
Shutterstock

Záleží na tom, co ve svém životě chcete dokázat...

V některých oborech zaměstnavatelé od svých zaměstnanců standardně vyžadují vysokoškolské vzdělání. Jedná se o ty tradičně více akademicky zaměřené, jako je medicína, matematika nebo vědy, v nichž potřebujete roky studia, abyste si osvojili nezbytné znalosti.

V řadě oborů – zejména těch, které více spoléhají na odborné dovednosti – může však být odborná praxe ceněna stejně jako vysokoškolský diplom, protože přináší praktické zkušenosti, které ve vysokoškolských programech často chybí. Zamyslete se nad tím, jakou kariéru byste si představovali. Možná zjistíte, že vaše představa vám v podstatě předurčuje, jakou cestou byste se měli vydat.

... a pokud to ještě nevíte

Ale co když jste se ještě nerozhodli, co chcete v životě dělat? Výběr vysoké školy nebo určitého zaměstnání ještě neznamená, že se upíšete na celý život. Pokud si později budete přát působit v jiném oboru, čas, který strávíte na univerzitě nebo v zaměstnání, určitě nebude ztracený. Komunikační a digitální dovednosti jsou přenositelné a univerzální. Přijdou vám vhod v kterémkoli oboru.

Možná stojí za to se podívat také na dovednosti a pracovní pozice, po kterých je nyní ze strany zaměstnavatelů největší poptávka. Třeba na tomto seznamu objevíte něco, co vás zajímá a co by mohlo zvýšit vaše šance na nalezení vhodného zaměstnání, ať už se vydáte přímo do pracovního procesu, nebo si nejdříve odskočíte na vysokou.

Roli hrají i finance

Peníze jsou vždycky ožehavé téma, ale je to důležité hledisko – zvláště v zemích, kde mladí lidé opouštějí vysokou školu se značným dluhem. Většina vysokoškolských programů s sebou nese určité náklady, které vás mohou zatěžovat i po ukončení studia, zatímco v zaměstnání si budete moci něco naspořit.

Investice do vzdělání se však z dlouhodobého hlediska může vyplatit, protože s vysokoškolským diplomem v kapse se vám často otevírají dveře k lépe placeným pracovním místům. V mnoha zemích EU jsou také k dispozici systémy stipendií, které mohou mladým lidem pomoci vystudovat vysokou školu, aniž by je poté čekalo dlouhé splácení nahromaděného dluhu.

Můžete dělat obojí

Ať už je to kvůli přivýdělku, nebo získání pracovních zkušeností, mnoho vysokoškoláků kombinuje studium s prací na částečný úvazek. Ne vždy je to možné, zejména pokud je váš obor opravdu náročný na přípravu, ale může to být dobrá cesta, jak z obou světů vytěžit co nejvíce.

Na druhou stranu skutečnost, že jste se rozhodli pracovat, neznamená, že už nemůžete jít studovat. Díky technologickému pokroku je čím dál rozšířenější distanční vzdělávání a existuje také rozvolněné studium, které vám poskytne potřebnou flexibilitu.

Stále více vysokých škol rovněž pomáhá vyřešit toto dilema nabídkou programů, které zahrnují studium i práci. Účast v takovém programu vám umožní využít to nejlepší z obou světů, tak proč se nepodívat, co nabízejí univerzity ve vaší zemi nebo v zahraničí?

Je tu ještě třetí možnost

Učňovské vzdělávání, odborná příprava a stáže jsou dalším způsobem, jak překlenout mezeru mezi prací a studiem. Představují také skvělý způsob, jak nakročit do určitého oboru nebo zaměstnání podle vašeho gusta a získat cenné zkušenosti. Hledání ideálního učebního poměru, stáže nebo praxe můžete odstartovat tím, že se podíváte do sekce příležitosti pro mladé služby Drop’pin@EURES.

Samozřejmě je třeba zvážit i řadu dalších věcí – toto není jednoduché rozhodnutí – věříme však, že tyto řádky vám pomohly určit některé z těch nejdůležitějších bodů, které je nutné vzít v potaz. A ať už se rozhodnete jakkoli, proč tomu nedodat další rozměr tím, že se za prací nebo studiem vydáte do zahraničí? Náš článek o studiu, odborné přípravě nebo práci v zahraničí vám poskytne pár základních rad, jak na to.

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témata
Rady a tipyZprávy/přehledy/statistikyMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.