Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy27 lipca 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Dlaczego umiejętności miękkie i inteligencja emocjonalna są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Świat po pandemii COVID-19 potrafi być pełen niepewności i wyzwań. Dlatego też przedsiębiorstwa potrzebują pracowników wykazujących się inteligencją emocjonalną i szeregiem umiejętności miękkich, aby ułatwić im radzenie sobie w tych trudnych czasach.

Why soft skills and emotional intelligence are more important than ever
Unsplash

Umiejętności miękkie są związane ze sposobem, w jaki porozumiewasz się ze współpracownikami, rozwiązujesz problemy oraz zarządzasz swoją pracą, natomiast inteligencja emocjonalna to umiejętność zrozumienia i świadomość własnych emocji i emocji innych osób. Poniżej analizujemy niektóre z tych umiejętności i wyjaśniamy dlaczego są one obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Autonomia i odpowiedzialność

Praca zdalna zapewniła pracownikom większą autonomię, a to może stać się stałą cechą rynku pracy po pandemii COVID-19. Chociaż w dłuższej perspektywie praca zdalna w większym wymiarze może poprawić wydajność oraz wiele innych wskaźników gospodarczych i społecznych (np. dobrostan, płeć społeczno-kulturowa, równość regionalna, mieszkalnictwo, emisje), jej ogólny wpływ niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza w zakresie innowacji i zadowolenia pracowników. Wielu pracowników mówi o „ukrytych godzinach nadliczbowych” spowodowanych zacieraniem się granic między pracą a życiem osobistym. Aby to ograniczyć pracownicy muszą wykazywać się dobrym samozarządzaniem. Powinni oni być w stanie wyznaczać granice, maksymalizować wydajności w godzinach pracy oraz w razie potrzeby przyjmować odpowiedzialność, nie zapominając jednocześnie o robieniu przerw i organizowaniu czasu wolnego, aby uniknąć wypalenia.

Proaktywna komunikacja i współpraca

Ograniczone interakcje bezpośrednie w ramach wspólnej przestrzeni roboczej oznaczają, że możliwości wzajemnego uczenia się są znacznie ograniczone. Dlatego też pracownicy muszą czuć się swobodnie, proaktywnie zdobywając nowe umiejętności, wiedzę oraz informacje zwrotne.

Aby wywołało to minimalne zakłócenia i sprzyjało skutecznej współpracy, należy uszanować preferowany przez współpracowników sposób kontaktu oraz rozwinąć poczucie „cyfrowej etyki”. Czy wolą oni na przykład długie, szczegółowe e-maile, czy też wolą rozmawiać przez telefon? Jak często chcą otrzymywać najnowsze informacje podczas realizacji zadania? Czy chętnie korzystają z połączeń wideo, czy też woleliby kontakt za pośrednictwem wiadomości natychmiastowych?

Praca na odległość wymaga również ponownego skoncentrowania się na „wirtualnym języku ciała”. Aby móc efektywnie uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach, pracownicy powinni być świadomi sposobu, w jaki prezentują się, zachowując profesjonalizm i odpowiednią postawę przez cały czas. Obejmuje to utrzymywanie kontaktu wzrokowego przez kamerę, uśmiechanie się, unikanie nadmiernego wiercenia się, wyłączanie mikrofonu w stosownych przypadkach oraz siedzenie prosto w sposób zaangażowany.

Inteligencja emocjonalna i empatia

Kryzys związany z pandemią COVID-19 wywarł ogromny wpływ na osoby, które go doświadczyły. W rezultacie wiele osób może doświadczać zwiększonego stresu związanego m.in z dużym obciążeniem pracą, trudnościami finansowymi, problemami ze zdrowiem własnym lub bliskich, żałobą oraz brakiem opieki nad dziećmi. Dlatego też osoby, które potrafią wczuć się w doświadczenia innych osób, zachowując jednocześnie odpowiedzialność za jakość własnej pracy, są cenniejsze niż kiedykolwiek.

Zdolność przystosowawcza i motywacja do podnoszenia kwalifikacji

Aby dostosować się do rynku po pandemii COVID-19, przedsiębiorstwa ponownie rozważają, które elementy są kluczowe w ich łańcuchach dostaw. W odpowiedzi na to pracownicy muszą być zmotywowani do podnoszenia kwalifikacji, aby spełnić nowe wymagania w ramach swoich ról i nadal koncentrować się na tworzeniu zestawu umiejętności odpowiadającego potrzebom nowego rynku.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi znajdziesz przydatne informacje na temat tego, dlaczego umiejętności miękkie i inteligencja emocjonalna mają większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w dobie po pandemii COVID-19, przeczytaj nasz artykuł pt. 7 najlepszych wskazówek, jak zmniejszyć niepokój związany z powrotem do biura

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

7 najlepszych wskazówek, jak zmniejszyć niepokój związany z powrotem do biura

Szukaj doradców EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.