Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva30. května 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Jak si představit „dobrého zaměstnavatele“?

Celá řada průzkumů zjišťuje, které společnosti jsou největší nebo mají nejvyšší počet zaměstnanců. Pro uchazeče o zaměstnání však není velikost jediným faktorem. Jako „nejlepší“ jsou hodnoceni zaměstnavatelé, kteří svým zaměstnancům vycházejí vstříc ohledně jejich potřeb.

What makes a “good employer”?
EURES

Většinu zaměstnavatelů by potěšilo, kdyby zjistili, že jsou pro potenciální zaměstnance atraktivní volbou, avšak podle čeho si uchazeči vybírají konkrétního zaměstnavatele? Čím se vyznačují atraktivní zaměstnavatelé?

V roce 2015 zveřejnilo středisko Cedefop (Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání) svůj průzkum s názvem Evropský přehled dovedností a pracovních míst. V rámci průzkumu, který se zaměřil na problematiku nesouladu mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi, středisko Cedefop u 49 000 dospělých pracovníků ze všech 28 členských států EU zjišťovalo, co ovlivnilo jejich rozhodování při nástupu do stávajícího zaměstnání.

Z výsledků vyplynulo, že zaměstnanci ve skutečnosti prioritně nehledají práci, která odpovídá jejich dovednostem. Nejdůležitějšími motivačními faktory byly spíše zajímavá a uspokojující povaha práce a následně jistota zaměstnání a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem.

Zaměstnavatelům by se jednoznačně vyplatilo, pokud by se tato zjištění pokusili zohlednit. Je důležité, aby společnosti nezveřejňovaly pouze název a popis pracovních pozic, ale snažily se uchazečům sdělit, jak chápou důležitost těchto motivačních faktorů a jakým způsobem je začleňují do nabízených pozic.

Společnost Universum specializující se na budování značek zaměstnavatelů se pokusila definovat „atraktivitu“ ve svém každoročním talentovém průzkumu, do kterého se letos zapojilo 198 500 studentů ekonomických a technických/IT oborů z 12 hospodářsky nejsilnějších zemí Evropy.

Pravděpodobně nepřekvapí skutečnost, že společnost Google, která je celosvětově proslulá svou kulturou na pracovišti podporující kreativitu a současně nabízí celou řadu „bonusů“, se prosadila na prvním místě seznamu oblíbených zaměstnavatelů vytvořeném společností Universum, a to jak podle studentů ekonomických, tak technických/IT oborů. Jedinou další společností, která se objevila na obou seznamech, byl jiný technologický obr, společnost Microsoft, která se podle preferencí studentů technických/IT oborů umístila na druhém místě a podle preferencí studentů ekonomických oborů na třetím místě.

Tyto dvě společnosti se rovněž umístily na předních místech letošního seznamu Global 2000 společnosti Forbes (který řadí podniky podle výše tržeb, zisku, aktiv a tržní hodnoty), takže pro některé účastníky průzkumu je velikost firmy pravděpodobně důležitým hlediskem. Co však studenty na těchto společnostech láká, odhlédneme-li od pokušení obohatit svůj životopis o zaměstnavatele význačného jména?

Průzkum společnosti Universum zjistil, že studenti ekonomických oborů hledají příslib vysokých budoucích výdělků, odborného vzdělávání a rozvoje a kvalitních referencí pro budoucnost. Studenti oborů IT a technických oborů upřednostňují inovace, avšak rovněž vyhledávají zaměstnavatele nabízející odborné vzdělávání a rozvoj, vysoké budoucí výdělky a kreativní a dynamické pracovní prostředí, což vše společnost Google očividně nabízí.

Co nám tedy naznačují výsledky těchto dvou průzkumů? Zaprvé, existovaly patrné rozdíly mezi preferencemi stávajících pracovníků, kterých se dotazovalo středisko Cedefop, a studentů dotazovaných v rámci průzkumu společnosti Universum. Kromě toho výsledky průzkumu společnosti Universum poukazují na to, že různí studenti upřednostňují ve své kariéře odlišná hlediska zaměstnání, a to v závislosti na oboru, ve kterém se chtějí uplatnit.

Při zohlednění této skutečnosti je zřejmé, že každý zaměstnavatel musí přizpůsobit své úsilí při budování své značky profilům uchazečů, které si přeje zaměstnat. Zaměstnavatelé nemusí kopírovat společnost Google, pokud chtějí přilákat talentované a kvalifikované pracovníky. Musí se však zamyslet nad tím, jak se prezentují na pracovním trhu a čím se odlišují od ostatních. Docílí toho vytvořením kvalitního pracovního prostředí a příznivé kultury na pracovišti a nabídkou odborné přípravy a rozvoje pro všechny zaměstnance.

 

Související odkazy:

Evropský přehled dovedností a pracovních míst vypracovaný střediskem Cedefop

Talentový průzkum společnosti Universum

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce sítě EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí na portálu EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku:

EURES na Twitteru:

EURES na síti LinkedIn

Témata
  • Obchod / Podnikání
  • Rady a tipy
  • Trendy náboru
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.