Skip to main content
Europos Komisijos logotipas
EURES
Naujienų straipsnis30 lapkritis 2022Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Kaip ES padeda žmonėms su negalia

Gruodžio 3 d. pasaulyje minima Tarptautinė neįgaliųjų diena. Sužinokite, ką daro ES, kad žmonėms su negalia Europoje užtikrintų vienodas galimybes lankyti mokyklą, įsidarbinti, naudotis infrastruktūra, produktais ir paslaugomis.

What the EU does to support persons with disabilities

Nors ES gyvena maždaug 87 mln. žmonių su negalia, su jais gali būti nesąžiningai elgiamasi arba jie gali būti diskriminuojami. Žmonių su negalia užimtumo lygis yra gerokai mažesnis už ES vidutinį užimtumo lygį – tik 50 proc. Jų galimybės gauti išsilavinimą taip pat menkos – aukštąjį išsilavinimą turi mažiau nei 30 proc. neįgaliųjų. Be to, daugiau kaip ketvirtadaliui jų gresia skurdas arba socialinė atskirtis.

ES deda daug pastangų šiems iššūkiams įveikti įvairiomis priemonėmis. Visos ES valstybės narės pagal Sutartį dėl ES veikimo ir ES pagrindinių teisių chartiją yra įsipareigojusios gerinti žmonių su negalia gyvenimą.

Europos socialinių teisių ramstis

Europos socialinių teisių ramsčio 17 principe nurodyta, kad neįgalieji turi teisę į finansinę paramą, užtikrinančią orų gyvenimą, paslaugas, leidžiančias jiems dalyvauti darbo rinkoje ir visuomenės gyvenime, ir jų poreikiams pritaikytą darbo aplinką.

Sužinokite apie Europos socialinių teisių ramstį.

2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategija

2021 m. kovo mėn. Europos Komisija taip pat pristatė plataus užmojo 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategiją. Strategijos tikslas – užtikrinti, kad asmenys su negalia ES ir už jos ribų galėtų visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime vienodomis sąlygomis kaip kiti. Strategijos turinys buvo grindžiamas Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, kurią yra pasirašiusios visos valstybės narės.

Sužinokite daugiau apie 2021−2030 neįgaliųjų teisių strategiją.

Europos prieinamumo aktas

Padedant įgyvendinti strategiją, Europos prieinamumo aktu užtikrinama, kad įvairūs kasdien naudojami gaminiai ir paslaugos būtų prieinami kiekvienam. Pagal šį aktą įmonės turi pasirūpinti, kad iki 2025 m. jų paslaugos ir gaminiai atitiktų bendruosius ES prieinamumo reikalavimus.

Sužinokite daugiau apie Europos prieinamumo aktą.

Finansavimas

ES kasmet teikia dotacijas kelioms Europos organizacijoms, atstovaujančioms asmenims su negalia, ir NVO. Dotacijų tikslas – stiprinti organizacijų gebėjimus ir palengvinti sąlygas dalyvauti ES lygmens procesuose (pvz., teikti nuomones dėl rengiamų ES teisės aktų ir politikos).

Sužinokite daugiau apie Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programą.

Rinkitės EURES

Jei sunku rasti darbą ar norėtumėte jį pakeisti, kreipkitės į savo šalies EURES konsultantą. EURES svetainėje paskelbta daugiau kaip 3,9 mln. laisvų darbo vietų, todėl naujai karjerai pradėti galbūt tereikia spustelėti keletą kartų pele.

Apsilankykite šiame puslapyje skaitykite plačiau apie tai, kaip ES padeda žmonėms su negalia.

 

Susijusios nuorodos

2021−2030 m. neįgaliųjų teisių strategija

ES pagrindinių teisių chartija

EURES konsultantas jūsų šalyje

Europos prieinamumo aktas

Europos socialinių teisių ramstis,

Sužinokite daugiau apie Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programą

Neįgalieji

Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Susirasti EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosNaujienos/pranešimai/statistikaJaunimas
Susijusios skiltys
Informacija apie darbo rinką
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.