Skip to main content
Logo Európskej komisie
EURES
Novinový článok7 júl 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Chcete bezpečne cestovať do inej krajiny EÚ? Pomocou nového interaktívneho nástroja sa dozviete všetko potrebné

Európa sa po pandémii ochorenia COVID-19 začína znovu otvárať a informácie o tom, kam a kedy môžete cestovať, sa hľadajú ťažko. Aby ste si mohli ľahšie naplánovať svoju ďalšiu cestu, EÚ vytvorila nový online nástroj, vďaka ktorému získate najaktuálnejšie rady v oblasti cestovania.

Want to travel safely to another EU country? New interactive tool tells you what you need to know
EURES

Interaktívny nástroj Re-open EU je platforma plná informácií o tom, ktoré krajiny umožňujú vstup návštevníkom, ako sa dá cestovať do jednotlivých krajín v EÚ a aké opatrenia sa na vás budú vzťahovať po príchode. Platforma bola vytvorená tak, aby pomáhala ľuďom naplánovať a užiť si dovolenku, stretnúť sa s priateľmi a rodinou a aby uľahčila ľuďom cestovanie a súčasne všetkým zaistila bezpečnosť. Informácie sa prostredníctvom online nástroja sprístupňujú všetkým, pretože sa uverejňujú v 24 jazykoch.

Nástroj zahŕňa interaktívnu mapu, v ktorej sú vyznačené hranice, ako aj zemepisná charakteristika vybranej krajiny. Môžete sa posúvať aj po okolitých krajinách, čo vám pomôže naplánovať si cestu verejnou dopravou alebo autom. V informačnom poli nájdete informácie rozdelené do štyroch kategórií: COVID-19, cestovanie, služby a zdravie a bezpečnosť.

V kategórii COVID-19 sa nachádzajú odkazy s vysvetleniami, čo toto ochorenie je a ako ovplyvnilo cestovný ruch a dopravu vo vybranej krajine. Nájdete v nej aj telefónne číslo linky pomoci a ďalšie užitočné odkazy pre turistov, regionálne informácie a príslušné iniciatívy EÚ.

Keďže nedávna pandémia vyvolala veľkú mieru neistoty, informácie o cestovaní ponúkajú odpovede na mnohé naliehavé otázky. Po výbere príslušnej ikony (loď, lietadlo, vlak atď.) získate podrobnejšie informácie o doprave v krajine, a to podľa druhu dopravy, o ktorej uvažujete. Dozviete sa, či môžete ako turista do vybranej krajiny vstúpiť alebo z nej odísť, či môžete v rámci krajiny voľne cestovať, akým druhom dopravy sa dá do krajiny vstúpiť, aké obmedzenia alebo karanténne opatrenia budú pri vstupe do krajiny zavedené a či potrebujete na vstup lekárske potvrdenie.

Len čo získate cestovné informácie, mohlo by vás zaujímať, k akým službám budete mať po príchode do krajiny prístup. Na ďalšej karte sú uvedené všetky najdôležitejšie služby s informáciou o tom, či ich budete môcť využívať. Podobne ako v prípade cestovných informácií, nájdete najprv jednoduchú odpoveď „áno“ alebo „nie“, pričom ďalej sa situácia vysvetľuje podrobnejšie. Dozviete sa, či sú vo vybranej krajine otvorené aj iné než obchody so základnými potrebami, či je k dispozícii ubytovanie a či sú otvorené pláže a kaviarne. Napokon vám bude ponúknutý poukaz na ubytovanie s platnosťou do konca roka 2020.

V poslednom informačnom poli nájdete údaje o všetkých rizikách, o ktorých by ste mali vedieť predtým, ako sa rozhodnete vycestovať. Zahŕňajú oblasti, ktorým by ste sa počas cesty mali vyhnúť, informáciu, či sa vyžaduje ochranné rúško alebo obmedzenie fyzického kontaktu, a odporúčané bezpečnostné opatrenia, ktoré by ste mali pri návšteve krajiny prijať.

Nástroj Re-open EU sa každých 24 hodín aktualizuje, vďaka čomu budete pred cestou a počas nej dobre informovaní. Ak si chcete vy, vaši príbuzní a priatelia naplánovať výlet v rámci Európy, určite si všetko skontrolujte a dávajte na seba pozor!

 

Súvisiace odkazy:

Re-open EU

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Súbor nástrojov EÚ pre mobilituSprávy z trhu práce/správy o mobilite
Súvisiace sekcie
Pomoc a podpora
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.