Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy30 listopada 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Kształcenie i szkolenie zawodowe: czy udział w programach VET pozwoli mi znaleźć odpowiednią dla mnie ścieżkę kariery zawodowej?

Dla osób młodych w Europie kształcenie i szkolenie zawodowe (VET) jest nie tylko rozwiązaniem alternatywnym wobec podjęcia studiów uniwersyteckich – to znakomity pierwszy wybór. Programy VET zapewniają osobom biorącym w nich udział możliwość nabycia praktycznych umiejętności bezpośrednio związanych z wykonywaniem danego zawodu, dzięki czemu mogą szybko rozpocząć karierę zawodową w danej dziedzinie. Brzmi świetnie, prawda?

Vocational education and training: Is there a career for me?
Shutterstock

Hasło „VET” może kojarzyć się wielu osobom z szeregiem wybranych „tradycyjnych” zawodów. Do przykładowych zawodów powszechnie kojarzonych z VET zalicza się pracowników budowlanych, elektryków, mechaników, hydraulików oraz malarzy i dekoratorów, przy czym ścieżka kariery w tych zawodach – choć niewątpliwie atrakcyjna – nie jest odpowiednia dla każdego.

W rzeczywistości pojęcie VET jest znacznie szersze i obejmuje szereg możliwości pod względem potencjalnego rozwoju kariery zawodowej. W niniejszym artykule omówimy niektóre ścieżki kariery, jakie można wybrać dzięki udziałowi w programach VET.

Kariery w zawodach tradycyjnie kojarzonych z VET

Zawody tradycyjnie kojarzone z VET wywodzą się z czasów antycznych – już wtedy bowiem pierwsi rolnicy, kucharze, budowniczowie, cieśle i hydraulicy doskonalili i przekazywali swoje umiejętności. Wśród innych tradycyjnych zawodów o wieloletniej tradycji należy wymienić rzeźników, piekarzy, pielęgniarki, pracowników opieki, krawców, szewców, kowali, fryzjerów, florystów i leśników.

Pomimo postępującej industrializacji i rozwoju produkcji masowej większość z wymienionych ścieżek kariery zawodowej wytrzymała próbę czasu, a powiązane z nimi zawody są powszechnie spotykane w UE po dziś dzień.

Współczesne zawody VET

Rewolucja przemysłowa i początkowe osiągnięcia technologiczne doprowadziły do powstania wielu nowych zawodów, w szczególności w sektorze wytwórstwa, inżynierii, medycyny i technologii informacyjnych. Osoby zainteresowane wykonywaniem tych zawodów mogą uzyskać do nich dostęp, biorąc udział w programach VET – są one szczególnie popularne wśród stażystów, ponieważ należą do grupy najlepiej płatnych zawodów.

Podczas gdy wiele ścieżek rozwoju kariery zawodowej VET było tradycyjnie związanych z warsztatem, fabryką albo laboratorium, obecnie istnieje również szereg różnego rodzaju programów realizowanych w biurach. Osoby zainteresowane karierą w zawodzie księgowego, prawnika, agenta nieruchomości, pracownika działu sprzedaży, grafika lub twórcy oprogramowania – lista ta nie jest oczywiście wyczerpująca – najprawdopodobniej będą w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie program VET.

Sektor handlu detalicznego czy sektor hotelarski również oferują wiele możliwości w tym zakresie – udział w programach VET może dać początek karierze w zawodzie kierownika sklepu, kierownika hotelu, szefa kuchni, pracownika biura podróży lub osoby odpowiedzialnej za organizację imprez.

Zawody VET przyszłości

Zmianom zachodzącym w świecie pracy towarzyszą zmiany charakteru VET. W epoce cyfrowej i w dobie globalizacji powstaje wiele nowych zawodów – w szczególności w sektorach związanych z zaawansowanymi technologiami – które jeszcze pół wieku temu nie istniały.

Wyniki badań wskazują, że młode osoby żyjące w XXI w. powinny wręcz rozważyć możliwość przygotowania się do wykonywania zawodów, które jeszcze nie istnieją.

Obecnie uważa się, że jeżeli technologia będzie nadal rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami, wkrótce zaistnieje konieczność organizowania staży na stanowisko mechanika samochodów autonomicznych, pracownika biura podróży kosmicznych, a nawet doradcy ds. robotów. Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić siebie w jednej z tych roli? Jeśli tak, wzięcie udziału w kursie VET może stanowić pierwszy krok w rozwoju waszej kariery zawodowej w tej dziedzinie!

Jak zatem wybrać odpowiednią ścieżkę kariery?

Biorąc pod uwagę szerokie spektrum ekscytujących możliwości w różnych dziedzinach, każdy powinien znaleźć karierę VET odpowiednią dla swoich potrzeb, przy czym dla osób, które zdecydowały się już na podążanie określoną ścieżką rozwoju zawodowego, wzięcie udziału w programach VET może stanowić oczywisty wybór.

Warto jednak pamiętać, że wzięcie udziału w programie VET nie jest równoznaczne z przypisaniem uczestnika takiego programu do jednej określonej grupy zawodowej. Współczesne kursy szkoleniowe zazwyczaj koncentrują się na umiejętnościach przekrojowych, które można wykorzystywać w różnych rolach, co pozwala zachować możliwość wykonywania szeregu zawodów.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji na temat możliwości odbycia praktyk zawodowych powinny zapoznać się z przydatną bazą danych prowadzoną przez Cedefop – Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego – zawierającą informacje na temat programów VET realizowanych w danym państwie i w całej Europie.

W 2018 r. Komisja Europejska zorganizowała trzeci doroczny Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, który odbył się w Wiedniu w dniach 5–9 listopada; ponadto do końca grudnia w ramach Tygodnia Umiejętności odbywa się również wiele innych, szerzej zakrojonych imprez i wydarzeń. Dodatkowe informacje można uzyskać tutaj.

 

Powiązane linki:

Przygotowania do wykonywania zawodów przyszłości

Cedefop – europejska baza danych poświęcona programom praktyk zawodowych

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.