
Zoptymalizuj swój profil
Podobnie jak CV, twój profil na LinkedIn pozwoli ci wywrzeć dobre wrażenie. Różnica polega na tym, że profil można oglądać za jednym kliknięciem, z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnym momencie! Jeśli chcesz zależy ci na wywarciu odpowiedniego wrażenia, zapoznaj się z poniższą listą wytycznych:
- Umieść przejrzysty nagłówek. Rekrutujący muszą od razu poznać obszary twojej specjalizacji, aby wiedzieć, czy pasują one do oferowanego stanowiska.
- Skorzystaj z pola „Streszczenie”, by pokazać, dlaczego jesteś świetnym kandydatem na pracownika. Postaraj się by, było zwięzłe, bo zbyt długi tekst nie zostanie w całości przeczytany.Napisz kilka zdań na temat swoich celów zawodowych i tego, co możesz zaoferować firmie.Drugi akapit powinien zawierać listę konkretnych umiejętności.
- Ułatw odnalezienie swojego profilu.Publiczny dostęp lub co najmniej możliwość wyszukania profilu zwiększają szanse na to, że dotrą do niego potencjalni pracodawcy.
- Poproś swoich byłych pracodawców lub współpracowników o pisemne referencje. Osobiste referencje robią lepsze wrażenie niż potwierdzenia na liście umiejętności.
- Wymień swoje poprzednie (lub obecne) stanowiska i opisz szczegółowo pełnione funkcje. Pamiętaj, aby wskazać swoje największe osiągnięcia oraz zdobyte umiejętności lub doświadczenie.
- Wymień wszystkie organizacje zawodowe, których jesteś członkiem.
- Dodaj najciekawsze zainteresowania i hobby, które odzwierciedlają posiadane przez ciebie umiejętności. Może okazać się, że jedno z nich będzie miało kluczowe znaczenie, sugerując rekrutującemu, jaką rolę mógłbyś/mogłabyś odegrać w firmie.
- Wybierz profesjonalne zdjęcie.Postaraj się wyglądać jak najlepiej.Pokaż swoją twarz na zdjęciu, które odzwierciedla to, kim jesteś.Chodzi o to, by wyglądać profesjonalnie, a zarazem sprawiać wrażenie osoby przyjaźnie i pozytywnie nastawionej do życia.
- Sprawdź treść pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych.Najpierw zredaguj każdy tekst w dokumencie z funkcją automatycznego sprawdzania pisowni.Przeczytaj wszystko uważnie, zanim opublikujesz swój profil.Jeśli masz wątpliwości co do pisowni, posłuż się słownikiem.
Teraz jesteś gotowy na poszukiwanie pracy!
Sporządź listę firm
Zacznij od firm, w których chciał(a)byś pracować, i w których mógłbyś/mogłabyś wykorzystać swoje umiejętności zawodowe. Uwzględnij poprzedniego pracodawcę, aby nawiązać kontakt z byłymi współpracownikami, dzięki którym możesz rozszerzyć swoją sieć kontaktów.
Skorzystaj z funkcji Wyszukiwania firm na LinkedIn, aby znaleźć inne firmy z twojej branży.Na początek możesz przeprowadzić wyszukiwanie według słów kluczowych, a następnie posortować wyniki według lokalizacji oraz posiadanych kontaktów.Nie zapomnij o konkurencji i firmach współpracujących z poprzednim pracodawcą.
Sporządź listę dziesięciu najlepszych
Wyszukaj w Google najlepszych pracodawców w swojej branży. Następnie poszukaj opinii pracowników w witrynach takich jak Glassdoor. Opublikowane niedawno artykuły na temat wybranych firm mogą dać ci wyobrażenie o ich działalności.
Zajrzyj na Strony firm na LinkedIn, aby sprawdzić, ilu pracowników zatrudniają.
Nawiąż kontakt
Użyj narzędzia wyszukiwania LinkedIn, aby dotrzeć do osób pracujących w każdej z wybranych przez ciebie organizacji. Dzięki temu dowiesz się, czy kogoś już znasz: może to być bezpośredni kontakt, absolwent twojej uczelni lub osoba należąca do tej samej co ty grupy zainteresowań lub grupy dyskusyjnej.
Wyślij indywidualną wiadomość do każdego, kto znajduje się już na twojej liście kontaktów. Poinformuj, że chcesz pracować dla jego/jej firmy i zapytaj, z kim powinieneś/powinnaś skontaktować się w sprawie dostępnych ofert pracy.
Poszukaj przedstawicieli kierownictwa zajmujących się rekrutacją lub innych osób zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach w odpowiednim dziale. Jeśli łączą Was wspólne kontakty, możesz wysłać im bezpośrednie zaproszenie. Jeśli nie, LinkedIn zasugeruje osoby, które mogą cię przedstawić odpowiedniej osobie. Zawsze załączaj wiadomość wyrażającą twoje zainteresowanie organizacją. Napisz, co możesz zaoferować firmie i zaznacz, że chciał(a)byś otrzymać informacje o możliwościach zatrudnienia.
Znajdź firmy lub osoby odpowiadające twoim zainteresowaniom
Potrzebujesz zmiany? Jesteś grafikiem, który chce tworzyć oryginalne okładki książek? Lubisz sport i chcesz zrobić karierę, projektując odzież sportową? Wyszukaj firmy, których działalność związana jest z twoimi zainteresowaniami i zobacz, na jakich stanowiskach zatrudniony jest ich personel. Nawiąż nowe kontakty z innymi pracownikami o podobnych zainteresowaniach. Mogą skontaktować cię z innymi firmami, dzięki czemu rozszerzysz zakres swoich poszukiwań.
Skoncentrowanie uwagi na firmach, których działalność odpowiada twoim zainteresowaniom, zmotywuje cię do aktywnego poszukiwania pracy. Pamiętaj o jednym: nie czekaj na ogłoszenie o pracę, ale wykonaj pierwszy ruch, aby pracodawca wiedział, że jesteś dostępny/-a w momencie, w którym zwalnia się lub powstaje nowe stanowisko. Skontaktuj się z pracodawcami, dla których warto pracować. Okazanie zainteresowania może mieć decydujące znaczenie, a perfekcyjny profil pomoże ci w znalezieniu idealnej pracy!
Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalnego wykorzystania tego wszechstronnego kanału społecznościowego i przyciągnięcia uwagi rekrutujących? Zapoznaj się z naszymi 10 sposobami, by wyróżnić się na LinkedIn.
Łącza do powiązanych stron internetowych:
Więcej informacji:
Znajdź pracownika EURES
Warunki życia i pracy w krajach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 18 kwietnia 2018
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/PrzedsiębiorczośćZestaw narzędzi UE do mobilnościPorady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneMedia społecznościoweMłodzież
- Powiązane sekcje
- Życie i praca
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles