Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2021. szeptember 29.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága

A Covid19-járvánnyal kapcsolatos kilenc legfontosabb kérdés, amelyet a munkáltatóknak meg kellene kérdezniük a jelöltektől az állásinterjú során

A Covid19 gyökeresen megváltoztatta a munkáltatók számára a munkaerő-felvétel folyamatát. A világjárvány miatt megváltozott az is, hogy a vállalatok milyen típusú készségeket keresnek a jelentkezőknél. Ezért készítettünk néhány Covid19-cel kapcsolatos kérdést, hogy segítsünk a munkáltatóknak a tökéletes jelölt kiválasztásában.

Top 9 COVID-19 questions employers should ask candidates at job interviews
Unsplash

Hogyan tudott alkalmazkodni a kijárási korlátozások enyhítése utáni élethez?

Ennek az egyszerű kérdésnek két célja van – egyrészt elindítja a párbeszédet, másrészt segít a jelöltnek abban, hogy az interjú hátralevő részében megfelelő gondolkodásmódba kerüljön. A válasz kezdeti jelzést adhat arra, hogy milyen a jelölt rezilienciája és alkalmazkodóképessége.

Dolgozott már korábban távmunkában? Hogyan tudott a távmunkához alkalmazkodni?

A Covid19 utáni világban értékes készség az otthonról történő hatékony és eredményes munkavégzés képessége. Jóllehet az emberek megtanulhatnak távmunkában dolgozni, a távmunka egyesek számára nem megy könnyen. Ezzel a kérdéssel megállapíthatja, hogy a jelölt mennyire érzi jól magát az otthoni munkavégzésben.

Mit tanult a világjárvány során?

Ez a kérdés is kettős célú. Amikor a világjárvány 2020-ban elérte Európát, sokan arra használták a plusz időt, hogy – akár informális tanulás, akár hitelesített tanfolyamok révén – új készségeket szerezzenek. Az erre a kérdésre adott válasz megmutathatja, hogy a jelölt mennyire nyitott az önfejlesztésre és az egész életen át tartó tanulásra. Ezt a kérdést más irányba is elviheti, és általánosabban is felteheti, például az élet tanulságai szempontjából.

Hogyan tudta kezelni a stresszt a Covid19 alatt?

Ez a kérdés jobb képet ad a jelölt rezilienciájáról és alkalmazkodóképességéről, valamint a stresszhelyzetekkel való megbirkózási képességéről. A Covid19 miatt a munka világa várhatóan kiszámíthatatlanabbá válik, ezért fontos, hogy a munkavállalók jól tudják kezelni a változásokat.

Hogyan viszonyul az irodai munkavégzéshez?

Előfordulhat, hogy egyes jelöltek számára az Ön vállalatánál betöltendő új pozíció lesz az első alkalom a világjárvány óta, hogy irodában kell dolgozniuk. Lehetnek pályázók, akik még mindig vonakodnak visszatérni az irodába, ami érthető. Fontos ismerni a jelölt álláspontját ebben a témában, hogy Ön meg tudja állapítani, megfelel-e a vállalat politikájának.

Mit gondol arról, hogy közép- és hosszú távon távmunkában dolgozzon?

Ha valamit tanultunk a világjárványból, az az, hogy nem tudjuk, hogyan változnak majd a dolgok közép- és hosszú távon. Várhatóan lesznek új korlátozások és lezárások, ezért fontos tudni, hogy a jelölt hogyan vélekedik a belátható jövőben történő otthoni munkavégzésről.

Hogyan alakít ki kapcsolatokat a munkatársaival miközben otthonról dolgozik?

Ha a jelölt jelezte, hogy tapasztalattal rendelkezik a távmunkát illetően, megkérdezheti tőle, hogyan tudott kommunikálni a kollégákkal és kötődni hozzájuk ez idő alatt. Ezzel a kérdéssel felmérheti a jelölt kommunikációs készségét és képességét arra, hogy csapatjátékos legyen.

Milyen eszközökre és berendezésekre van szüksége az otthoni munkavégzéshez?

Egy jó munkáltatónak gondoskodnia kell arról, hogy alkalmazottai rendelkezzenek minden szükséges felszereléssel ahhoz, hogy otthonról is hatékonyan és szakszerűen végezhessék munkájukat. Kérdezze meg a jelöltet, hogy milyen típusú felszereléssel rendelkezik már, hogy fel tudja mérni, alkalmazása esetén ki tudja-e elégíteni igényeit.

A világjárvány súlyosan érintette a vállalkozásokat és még inkább a munkavállalókat. A munkahelyek bizonytalansága, a kényszerszabadságolási rendszerek és az egészségügyi aggályok miatt több ezer európai munkavállaló motivációja esett vissza. Az alábbiakban a munkáltatóknak adunk tippeket a munkavállalók munkamoráljának növeléséhez.

Kapcsolódó linkek:

Hogyan motiváljuk a Covid19 után a munkába visszatérő munkavállalókat?

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Témák
Üzlet / VállalkozásMunkaerőpiaci hírek/mobilitási hírekToborzási trendek
Ágazat
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.