Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok31. januára 2022Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 5 min

Osem povolaní, ktoré si nevyžadujú získanie bakalárskeho titulu

Radi by ste si vybrali povolanie, ale štúdium na univerzite vás neláka? V mnohých priemyselných odvetviach sa dôraz začína klásť viac na praktické skúsenosti ako na získané diplomy. Ponúkame vám osem najlepších pracovných príležitostí, pri ktorých sa nemusíte uchádzať o znepokojivé študentské pôžičky.

Top 8 vocational jobs that don’t require a bachelor’s degree
  1. Inštalatér

Remeslá, ako sú inštalatérstvo, môžu byť vďaka nikdy neutíchajúcemu dopytu spotrebiteľov veľmi výnosné. Inštalatéri montujú a vykonávajú údržbu najrôznejšieho vybavenia, ktoré je pre každodenný život nevyhnutné, čo zaručuje istotu zamestnania. Pri výkone tohto povolania treba počítať s nepredvídateľným pracovným časom vrátane výkonu práce cez víkend, zároveň však ponúka flexibilitu, pokiaľ ide o miesto výkonu práce a cestovanie počas pracovného dňa.

  1. Zubný hygienik

Každý zubár potrebuje hygienika! Počas zubných prehliadok pravdepodobne častejšie prichádzate do kontaktu so zubným hygienikom než so samotným zubárom. Hygienici sú odborníkmi v oblasti preventívnej starostlivosti o ústnu dutinu: čistia zuby, realizujú röntgenové snímky, kontrolujú ochorenia a poučujú pacientov o vhodnej dentálnej starostlivosti. Vďaka dobrému pracovnému času a stabilnému dopytu po zdravotnej starostlivosti môže byť práca na zubnej klinike tou správnou voľbou.

  1. Špecialista na podporu IT

Keďže sa informačné technológie stali nevyhnutným predpokladom pre fungovanie väčšiny podnikov na celom svete, vzrástla aj potreba odborníkov na IT. Hoci technológie používame pri práci každý deň, mnoho ľudí si nie vždy dokáže poradiť, ak sa vyskytne chyba a zariadenie nefunguje tak, ako by malo. Technickí odborníci poskytujú pomoc pri najrôznejších incidentoch, počnúc hardvérom až po problémy so sieťovým pripojením. Ak ste trpezlivý, dokážete dobre komunikovať s ľuďmi a vyznáte sa v technológiách, môže byť pre vás takéto povolanie skvelou kariérnou príležitosťou.

  1. Elektrikár

Elektrikári sú ďalšou veľmi žiadanou profesiou. Inštalujú elektrické vedenie, kontrolujú a udržiavajú elektrické systémy v obytných domoch a kancelárskych priestoroch. Táto práca môže často ponúkať i platenú odbornú prípravu na pracovisku. Elektrikári dodržiavajú prísne normy a predpisy, ktorými sa zaisťuje bezpečnosť fungovania systémov, ako sú osvetlenie a komunikačné systémy. Učňovská príprava môže trvať až päť rokov, poskytuje však zručnosti, ktoré využijete počas dlhej pracovnej kariéry.

  1. Grafický dizajnér

Ste kreatívny? Grafickí dizajnéri sú umelci, ktorí sa najčastejšie venujú príprave brožúr, časopisov, obalov a ďalších marketingových materiálov.  Obvykle pritom pracujú s programami, ako Adobe Photoshop a Adobe InDesign, takže musia ovládať aj prácu s počítačovým softvérom.

  1. Policajt

Máte chuť robiť niečo zmysluplné? Policajti slúžia spoločnosti tým, že vyšetrujú trestné činy, reagujú na mimoriadne udalosti a dbajú na to, aby ľudia dodržiavali zákony. V niektorých krajinách pracovný čas vypĺňajú pochôdzkami, v iných zasa hliadkovaním v autách, či na koňoch. Ak hľadáte prácu, pri ktorej by ste celý deň nesedeli za stolom, toto povolanie by vám mohlo ponúknuť vytúženú pestrosť.

  1. Stavebný inžinier

Stavebné firmy a vládne agentúry potrebujú stavebných inžinierov na pomoc pri navrhovaní komerčných a obytných projektov. V rámci svojej činnosti odhadujú náklady, kontrolujú plány, posudzujú podmienky na rôznych staveniskách a zaisťujú, aby každý projekt spĺňal požadované projektové špecifikácie a predpisy.

  1. Odhadca nehnuteľností

Náplňou tejto práce je posudzovanie nehnuteľností s cieľom odhadnúť ich hodnotu.
 Odhadcovia nehnuteľností musia pri vypočítavaní hodnoty budov a pozemkov, na ktorých sa nachádzajú, zachovávať objektívny prístup. Toto povolanie si vyžaduje schopnosť venovať pozornosť detailom, pretože odhady poskytujú dôležité informácie správcom nehnuteľností a investorom.

Ak teda nie ste vôbec presvedčený o tom, že štúdium na univerzite je pre vás najvhodnejšou voľbou, možno by ste mohli zvážiť niektoré z opísaných povolaní. Pamätajte však na to, že pracovná náplň, mzda a požiadavky na kvalifikáciu v prípade týchto povolaní sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.  Ďalšie rady pre odštartovanie novej kariéry nájdete v článku s názvom 4 najlepšie tipy pre uchádzačov o zamestnanie na vytvorenie čistej a profesionálnej online prítomnosti.
 

Navštívte stránky klasifikácie ESCO, Európskej klasifikácie zručností, kompetencií, kvalifikácií a povolaní, ktorá je preložená do všetkých 27 úradných jazykov EÚ. Opisuje, určuje a klasifikuje 2 942 povolaní a 13 485 zručností relevantných pre trh práce, vzdelávanie a odbornú prípravu v rámci EÚ.

 

Súvisiace odkazy:

Adobe Photoshop

Adobe InDesign

4 najlepšie tipy pre uchádzačov o zamestnanie na vytvorenie čistej a profesionálnej online prítomnosti

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
  • Rady a tipy
  • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Real estate activities
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.