Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy31 stycznia 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

8 najbardziej polecanych zawodów, które nie wymagają dyplomu licencjata

Chcesz rozpocząć karierę zawodową, ale niekoniecznie iść na studia wyższe? Wiele branż coraz częściej kładzie nacisk na umiejętności praktyczne, a nie na dyplomy. Zapoznaj się z naszymi ośmioma najbardziej polecanymi zawodami, które nie wymagają przytłaczającego kredytu studenckiego!

Top 8 vocational jobs that don’t require a bachelor’s degree
  1. Hydraulik

Takie miejsca pracy jak np. w usługach hydraulicznych mogą być bardzo opłacalne, a popyt ze strony konsumentów nigdy się nie kończy. Hydraulicy instalują i konserwują szereg urządzeń niezbędnych w życiu codziennym, co sprawia, że jest to bezpieczna forma zatrudnienia. Może to wiązać się z nieprzewidywalnymi godzinami pracy i pracą w sobotę i niedzielę, ale zapewnia elastyczność pod względem lokalizacji i podróży przez cały dzień roboczy.

  1. Higienista stomatologiczny

Każdy stomatolog potrzebuje higienisty! Jest prawdopodobne, że przy kontroli zębów częściej widziałeś/-aś się z higienistą niż z dentystą. Higieniści są wykwalifikowani w zakresie profilaktycznej higieny jamy ustnej – czyszczą zęby, robią zdjęcia rentgenowskie, badają pod kątem obecności chorób i informują pacjentów o dobrej higienie jamy ustnej. Biorąc pod uwagę korzystne godziny pracy i stałe zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną, praca w gabinecie stomatologicznym może być dobrym rozwiązaniem.

  1. Specjalista ds. wsparcia informatycznego

Ponieważ informatyka stała się niezbędna dla większości przedsiębiorstw na całym świecie, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie informatycznego. Pomimo codziennego korzystania z technologii w naszej pracy, wiele osób nie wie, co zrobić w przypadku problemów ze sprzętem. Specjaliści techniczni pomagają we wszystkim, od kwestii związanych ze sprzętem po wsparcie sieciowe. Jeśli jesteś osobą cierpliwą, masz dobre relacje z ludźmi i czujesz się komfortowo, mając do czynienia z technologią, może to być świetny wybór kariery zawodowej.

  1. Elektryk

Elektrycy to kolejna grupa poszukiwanych pracowników. Praca polega na okablowaniu, kontroli i konserwacji systemów elektrycznych w domach mieszkalnych czy  biurach i często oferowane są płatne szkolenia w miejscu pracy. Elektrycy przestrzegają rygorystycznych norm i przepisów, aby zapewnić bezpieczeństwo systemów, takich jak oświetlenie i łączność. Przyuczanie do zawodu może trwać do pięciu lat, ale zapewnia umiejętności potrzebne w długiej karierze zawodowej.

  1. Projektant graficzny

Czy jesteś kreatywny/-a? Projektanci graficzni to artyści, którzy często pracują nad tworzeniem broszur, czasopism, opakowań i innych materiałów marketingowych. Zazwyczaj pracują z programami takimi jak Adobe Photoshop i Adobe InDesign, dlatego należy też znać takie oprogramowanie komputerowe.

  1. Funkcjonariusz policji

Chcesz zrobić coś znaczącego? Funkcjonariusze policji służą społeczności, prowadząc dochodzenia w sprawie przestępstw, reagując na sytuacje nadzwyczajne i dbając o przestrzeganie prawa. W zależności od kraju podczas pracy patrolują ulice pieszo, w samochodach, a nawet konno. Jeśli siedzenie w biurze przez cały dzień nie jest dla Ciebie, taka praca może zapewnić odmianę, której pragniesz.

  1. Technik budownictwa

Firmy inżynieryjne i agencje rządowe potrzebują techników budownictwa, aby pomóc w opracowywaniu projektów komercyjnych i mieszkaniowych. Praca ta polega na szacowaniu kosztów, analizowaniu planów, ocenie warunków różnych obiektów oraz zapewnieniu zgodności każdego projektu z wymaganymi specyfikacjami projektowymi i kodami.

  1. Rzeczoznawca ds. nieruchomości

Ta praca polega na ocenie nieruchomości w celu oszacowania ich wartości. Rzeczoznawcy ds. nieruchomości muszą zachować obiektywne spojrzenie, gdy obliczają wartość budynków i gruntów, na których te budynki się znajdują. Zawód ten wymaga dbałości o szczegóły, ponieważ szacunki dostarczają ważnych informacji zarządcom nieruchomości i inwestorom.

Dlatego też jeśli nie jesteś przekonany/-a, że uniwersytet jest dla Ciebie, zastanów się nad jednym z tych zawodów. Pamiętaj, że miejsce pracy, wynagrodzenie i wymogi edukacyjne różnią się w zależności od kraju. Więcej informacji na temat rozpoczęcia nowej kariery zawodowej można znaleźć w artykule: „4 najważniejsze porady dla poszukujących pracy dotyczące przejrzystej i profesjonalnej obecności w internecie”.

Odwiedź ESCO – europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów przetłumaczoną na wszystkie 27 języków urzędowych UE. Opisuje, identyfikuje i klasyfikuje ona 2942 zawody i 13 485 umiejętności istotnych dla unijnego rynku pracy oraz kształcenia i szkolenia.

 

Powiązane linki:

Adobe Photoshop

Adobe InDesign

4 najważniejsze porady dla poszukujących pracy dotyczące przejrzystej i profesjonalnej obecności w internecie

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Arts, entertainment and recreationConstructionElectricity, gas, steam and air conditioning supplyHuman health and social work activitiesInformation and communicationReal estate activitiesWater supply, sewerage, waste management and remediation activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.