Skip to main content
Logo Evropské komise
EURES
Zpráva31 leden 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Osm nejzajímavějších povolání, která nevyžadují bakalářský titul

Zajímáte se o pracovní příležitosti a nechce se vám na vysokou? V řadě odvětví se namísto diplomů začínají spíše poohlížet po praktických dovednostech. Přinášíme vám osm pracovních příležitostí, které nevyžadují, abyste si brali znepokojivě vysokou studentskou půjčku.

Top 8 vocational jobs that don’t require a bachelor’s degree
  1. Instalatér

Řemesla, jako je instalatérství, mohou být velmi výnosná a zároveň se těšit nikdy neustávající poptávce ze strany spotřebitelů. Instalatéři se věnují montáži a údržbě různého vybavení, které je nezbytné pro každodenní život, což z této profese činí velmi stabilní zaměstnání. Toto povolání může zahrnovat nepředvídatelnou pracovní dobu a práci o víkendech, ale zároveň nabízí flexibilitu ohledně místa výkonu práce a cestování v průběhu pracovního dne.

  1. Zubní hygienik

Každý zubař potřebuje hygienika. Při zubních prohlídkách jste pravděpodobně přišli do styku s více hygieniky než zubaři. Zubní hygienici jsou kvalifikovaní v oboru preventivní péče o ústní dutinu – čistí zuby, pořizují rentgenové snímky, hledají známky onemocnění a poučují pacienty o zdraví ústní dutiny. Díky zajímavé pracovní době a stabilní poptávce po zdravotní péči by působení na zubní klinice mohlo být správnou volbou.

  1. Specialista IT podpory

Jelikož informační technologie se pro většinu podniků po celém světě staly nepostradatelnými, vzrostla také potřeba odborníků na IT. Přestože technologie používáme v práci každý den, mnozí lidé si nevědí rady, když jejich zařízení nefunguje tak, jak by mělo. Techničtí odborníci vám pomohou v nejrůznějších situacích, od potíží s hardwarem po problémy se sítí. Pokud jste trpěliví, umíte jednat s lidmi a vyznáte se v technologiích, může pro vás toto povolání být trefou do černého.

  1. Elektrikář

Elektrikáři jsou další vyhledávanou profesí. Jejich práce zahrnuje elektroinstalaci, kontrolu a údržbu elektrických systémů v obytných i kancelářských budovách a často může nabízet placenou profesní přípravu přímo na pracovišti. Elektrikáři dodržují přísné normy a předpisy zajišťující bezpečnost příslušných systémů (jako je osvětlení a komunikační systémy). Učňovská příprava elektrikářů může trvat až pět let, ale poskytuje dovednosti, které vystačí na dlouhou kariéru.

  1. Grafický designér

Jste kreativní? Grafičtí designéři jsou umělci, kteří se nejčastěji věnují přípravě brožur, časopisů, obalů a dalších marketingových materiálů. Obvykle přitom pracují s programy, jako je Adobe Photoshop a Adobe InDesign, takže je třeba to umět i se softwarem.

  1. Policista

Láká vás něco smysluplného? Policisté poskytují službu společnosti tím, že vyšetřují trestné činy, pomáhají při mimořádných událostech a dbají na to, aby lidé dodržovali zákony. Hlídkují na ulicích a svůj čas tráví pochůzkami, v autech či dokonce na koních, v závislosti na konkrétní zemi. Pokud se vám nepozdává práce, při které celý den sedíte za pracovním stolem, toto povolání by vám mohlo nabídnout kýženou pestrost.

  1. Stavební technik

Stavební firmy a vládní orgány potřebují stavební techniky pro pomoc s navrhováním komerčních i rezidenčních projektů. Jejich činnost zahrnuje odhadování nákladů, posuzování plánů, vyhodnocování podmínek na staveništích a zajišťování toho, že každý projekt splňuje požadované konstrukční specifikace a předpisy.

  1. Odhadce nemovitostí

Náplní této práce je posuzování nemovitostí s cílem odhadnout jejich hodnotu. Odhadci nemovitostí musí zachovávat objektivní přístup při oceňování budov a pozemků, na nichž se tyto budovy nacházejí. Tato profese vyžaduje schopnost věnovat pozornost detailům, protože odhady poskytují důležité informace správcům nemovitostí a investorům.

Pokud si tedy nejste jistí, zda se vám chce na vysokou, možná stojí za to si zjistit více o některém z těchto povolání. Mějte na paměti, že pracovní náplň, mzdy a požadavky na kvalifikaci u těchto profesí se mohou v jednotlivých zemích lišit. Další rady ohledně nastartování nové kariéry naleznete v našem článku „Čtyři nejdůležitější tipy pro uchazeče o zaměstnání, jak si vybudovat solidní a profesionální přítomnost na internetu“.

Navštivte stránky klasifikace ESCO, evropské klasifikace dovedností, kompetencí a povolání, která je přeložena do všech 27 úředních jazyků EU. Popisuje, určuje a klasifikuje 2 942 profesí a 13 485 dovedností relevantních pro trh práce a vzdělávání a odbornou přípravu v EU.

 

Související odkazy:

Adobe Photoshop

Adobe InDesign

Čtyři nejdůležitější tipy pro uchazeče o zaměstnání, jak si vybudovat solidní a profesionální přítomnost na internetu

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedI

Témata
Rady a tipyMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Arts, entertainment and recreationConstructionElectricity, gas, steam and air conditioning supplyHuman health and social work activitiesInformation and communicationReal estate activitiesWater supply, sewerage, waste management and remediation activities

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.