Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy7 października 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Osiem najważniejszych pytań dotyczących COVID-19, które każda osoba poszukująca pracy powinna zadać podczas rozmowy o pracę

Od początku pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw zmieniło sposób działania, wprowadzając różne środki bezpieczeństwa lub zdalne/hybrydowe modele pracy. Poniżej przedstawiamy osiem ważnych pytań dotyczących COVID-19, które warto zadać potencjalnemu pracodawcy podczas rozmowy o pracę.

Top 8 COVID-19 questions every jobseeker should ask at interviews
Unsplash

Podczas rozmowy o pracę kandydat może często czuć się jak na przesłuchaniu. Jednak aby umożliwić obu stronom ustalenie, czy są one odpowiednie dla siebie, rozmowy o pracę powinny przypominać w większym stopniu normalną rozmowę. Ponadto dzięki zadaniu odpowiednich pytań osoby poszukujące pracy mogą sprawiać wrażenie naprawdę zainteresowanych i kompetentnych, robiąc dobre pierwsze wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę.

Warto pamiętać, że kandydaci mają zazwyczaj możliwość zadawania pytań pod koniec rozmowy, więc należy pozwolić pracodawcy kierować rozmową. W praktyce dobrze jest przygotować od dwóch do czterech pytań. Im dalej zajdzie rozmowa, tym więcej pytań można zadać.

Jakie wnioski przedsiębiorstwo wyciągnęło z kryzysu?

Większość przedsiębiorstw nie było przygotowanych na to, jak pandemia zmieniła świat pracy. Wielu pracodawców szybko dostosowało się jednak do nowych okoliczności. Warto się dowiedzieć, jakie wnioski wyciągnął pracodawca, aby móc określić jego gotowość do reagowania na podobne sytuacje kryzysowe w przyszłości lub akceptowania pracy zdalnej.

Jak chronieni są pracownicy podczas konfliktów z klientami dotyczących zasad bezpieczeństwa?

Spory dotyczące maseczek i innych środków bezpieczeństwa mogą być dość powszechne w zawodach, w którym się ma do czynienia bezpośrednio z klientami, takich jak sprzedawcy czy bariści. Ważne jest, aby pracodawca dysponował wytycznymi w zakresie zarządzania takimi konfliktami i ich deeskalacji.

Jeżeli pracownik zarazi się COVID-19, jaka jest polityka przedsiębiorstwa w zakresie bezpieczeństwa pozostałych pracowników?

Pomimo wszystkich środków ostrożności i wysokich wskaźników wyszczepienia, pracownik może wciąż zarazić się COVID-19. Dobry pracodawca będzie dysponować protokołem gwarantującym bezpieczeństwo pozostałych pracowników, np. poprzez regularne badania, możliwość pracy z domu itp.

Czy pracownicy, którzy muszą opiekować się chorym członkiem rodziny, mogą liczyć na wsparcie?

Jeżeli ktoś w twojej rodzinie jest podatny na zakażenie wirusem, jest to ważne pytanie, które należy zadać. Niestety, gdy musimy opiekować się chorym członkiem rodziny, niektórzy pracodawcy mogą być mniej wyrozumiali niż inni. Sprawdź, czy pracodawca ma strategię reagowania w takich sytuacjach.

Jakie jest podejście przedsiębiorstwa do pracy z domu?

Na początku pandemii wiele przedsiębiorstw było zmuszonych do poproszenia swoich pracowników o zdalną pracę z domu. Ograniczenia są jednak stopniowo znoszone w całej Europie, a wiele przedsiębiorstw może teraz wybrać preferowany sposób pracy. Jeśli jest to dla ciebie ważne, zapytaj się pracodawcy, czy ma on (lub planuje on wdrożyć) długoterminową opcję pracy elastycznej lub zdalnej.

Jakiego wsparcia udziela się pracownikom zdalnym?

Niektórzy pracodawcy oferują różne pakiety z dodatkami, szkolenia i sprzęt (np. laptopy służbowe, komputery stacjonarne, kamery internetowe), aby pomóc swoim pracownikom w wykonywaniu pracy na odległość. Nie zapomnij zapytać pracodawcy, jakie wsparcie jest dostępne dla osób pracujących z domu.

W jaki sposób COVID-19 wpłynął na to stanowisko?

Warto ocenić, w jaki sposób pandemia lub podobne kryzysy mogą wpłynąć na twoje stanowisko. Zapytaj swojego pracodawcę, czy i w jaki sposób zmieniły się główne zadania związane z twoim stanowiskiem w czasie pandemii. Będzie można łatwiej sobie wyobrazić, czego się spodziewać w przyszłości.

Czy stanowisko to ma charakter długoterminowy?

Jest to bezpośrednio związane z poprzednim pytaniem. W tych niepewnych czasach bezpieczeństwo zatrudnienia jest bardzo ważne dla każdej osoby poszukującej pracy. Zapytaj swojego pracodawcę, jak postrzega to stanowisko w perspektywie długoterminowej. O ile można liczyć na pewną elastyczność w odniesieniu do stanowiska, a pracodawca potwierdzi, że jest skłonny dostosowywać się do nadzwyczajnych okoliczności, to powinno być ok.

Rozmowa online o pracę może być wyzwaniem. Dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek pomagających wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy i przedstawić siebie w jak najlepszym „wirtualnym” świetle.
 

Powiązane linki:

Jak wyróżnić się w rozmowie o pracę przez internet
 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.