Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy13 grudnia 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

7 najważniejszych korzyści z życia i pracy za granicą

Dla wielu osób korzyści płynące z pracy za granicą kojarzą się jedynie z wyższymi zarobkami lub lepszym standardem życia. Ale zdobycie międzynarodowego doświadczenia może być o wiele bardziej korzystne niż się często wydaje.

Top 7 benefits of living and working abroad
Unsplash

Wyższa samoocena

Rozpoczęcie nowego życia za granicą oznacza konieczność sprostania całemu szeregowi wyzwań – od znalezienia mieszkania po załatwienie różnych spraw administracyjnych, nauczenie się, jak opłaca się rachunki i jak działa lokalny transport. Ale kiedy już tego wszystkiego się nauczysz, nagrodą będzie wielkie poczucie satysfakcji. Świadomość, że radzisz sobie w zupełnie nowym środowisku, wzmocni Twą pewność, że umiesz stawić czoła także innym życiowym wyzwaniom. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu samodzielnego życia.

Nowe umiejętności życiowe

Po przeprowadzce za granicę często jesteś oddzielony(-a) od dotychczasowego systemu wsparcia. Takie momenty uświadamiają Ci luki we własnej wiedzy lub w umiejętnościach, z których wcześniej nie zdawałeś(-aś) sobie sprawy. Na przykład może okazać się, że nie umiesz przyrządzić swojego ulubionego dania albo właściwie gospodarować comiesięcznym budżetem. Mieszkając za granicą, z konieczności nabywamy nowe umiejętności, a to uczy nas niezależności.

Nowe spojrzenie na życie

Nieważne czy pochodzisz z małego, czy z dużego miasta - przeprowadzka za granicę zawsze da Ci nowe cenne spojrzenie na życie. Zetknięcie z mentalnością i podejściem do życia osób z innych kultur poszerzy i wzbogaci Twój własny światopogląd i pomoże Ci wzmocnić swój system wartości. Jeżeli wcześniej nie mieszkałeś(-aś) poza własną lokalną społecznością, będzie to znacznie trudniejsze.

Umiejętności komunikacyjne

Przeprowadzka za granicę oznacza konieczność stworzenia sobie nowego środowiska społecznego i zawodowego. Może to być trudne, zwłaszcza jeżeli jesteś z natury nieśmiały(-a) lub nie znasz dobrze języka nowego kraju. Jednak życie za granicą to najlepszy sposób na poprawę umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi – i jest to ważne nie tylko w codziennym życiu, ale też cenione przez pracodawców.

Lepsza znajomość języków obcych

Bez względu na to, na ilu kursach byłeś(-aś) i jakimi aplikacjami mobilnymi do nauki języków się posługujesz, najlepszym sposobem na poprawę umiejętności językowych jest mieszkanie w kraju, w którym mówi się danym językiem. Gdy jesteś „zanurzony(-a)” w danym języku, masz najlepszą okazję, by rozwijać umiejętność słuchania i mówienia.

Przewaga nad innymi kandydatami do pracy

Posiadanie międzynarodowego doświadczenia zawodowego w CV zawsze będzie miało duże znaczenie. Świadczy ono o umiejętności przystosowywania się, motywacji i zdecydowaniu – a są to trzy umiejętności bardzo cenione przez pracodawców i rekruterów. Ponadto posiadanie zagranicznego doświadczenia od razu da Ci przewagę nad kandydatami, którzy nie pracowali za granicą.

Rozszerzaj swoją sieć kontaktów zawodowych:

Praca za granicą to świetna okazja do poszerzenia własnej sieci kontaktów zawodowych. Siły dobrej sieci kontaktów zawodowych nie da się przecenić. Wielu ofert pracy nie ogłasza się publicznie, a prace te trafiają do kandydatów polecanych w kręgu profesjonalistów. Rozmawiaj więc z nowymi współpracownikami i nawiązuj z nimi dobre relacje zawodowe. Nigdy nie wiesz, kto w przyszłości może Cię komuś polecić.

Zawsze marzyłeś(-aś) o założeniu firmy? Wiele osób chciałoby być swoimi własnymi szefami, ale znalezienie właściwego pomysłu na biznes bywa trudne. Przedstawiamy wskazówki dotyczące pomysłu na biznes dla Ciebie.

We współpracy z siecią EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Sześć wskazówek dotyczących pomysłu na Twój biznes

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Młodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.