Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy13 grudnia 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

7 najważniejszych korzyści z życia i pracy za granicą

Dla wielu osób korzyści płynące z pracy za granicą kojarzą się jedynie z wyższymi zarobkami lub lepszym standardem życia. Ale zdobycie międzynarodowego doświadczenia może być o wiele bardziej korzystne niż się często wydaje.

Top 7 benefits of living and working abroad
Unsplash

Wyższa samoocena

Rozpoczęcie nowego życia za granicą oznacza konieczność sprostania całemu szeregowi wyzwań – od znalezienia mieszkania po załatwienie różnych spraw administracyjnych, nauczenie się, jak opłaca się rachunki i jak działa lokalny transport. Ale kiedy już tego wszystkiego się nauczysz, nagrodą będzie wielkie poczucie satysfakcji. Świadomość, że radzisz sobie w zupełnie nowym środowisku, wzmocni Twą pewność, że umiesz stawić czoła także innym życiowym wyzwaniom. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu samodzielnego życia.

Nowe umiejętności życiowe

Po przeprowadzce za granicę często jesteś oddzielony(-a) od dotychczasowego systemu wsparcia. Takie momenty uświadamiają Ci luki we własnej wiedzy lub w umiejętnościach, z których wcześniej nie zdawałeś(-aś) sobie sprawy. Na przykład może okazać się, że nie umiesz przyrządzić swojego ulubionego dania albo właściwie gospodarować comiesięcznym budżetem. Mieszkając za granicą, z konieczności nabywamy nowe umiejętności, a to uczy nas niezależności.

Nowe spojrzenie na życie

Nieważne czy pochodzisz z małego, czy z dużego miasta - przeprowadzka za granicę zawsze da Ci nowe cenne spojrzenie na życie. Zetknięcie z mentalnością i podejściem do życia osób z innych kultur poszerzy i wzbogaci Twój własny światopogląd i pomoże Ci wzmocnić swój system wartości. Jeżeli wcześniej nie mieszkałeś(-aś) poza własną lokalną społecznością, będzie to znacznie trudniejsze.

Umiejętności komunikacyjne

Przeprowadzka za granicę oznacza konieczność stworzenia sobie nowego środowiska społecznego i zawodowego. Może to być trudne, zwłaszcza jeżeli jesteś z natury nieśmiały(-a) lub nie znasz dobrze języka nowego kraju. Jednak życie za granicą to najlepszy sposób na poprawę umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi – i jest to ważne nie tylko w codziennym życiu, ale też cenione przez pracodawców.

Lepsza znajomość języków obcych

Bez względu na to, na ilu kursach byłeś(-aś) i jakimi aplikacjami mobilnymi do nauki języków się posługujesz, najlepszym sposobem na poprawę umiejętności językowych jest mieszkanie w kraju, w którym mówi się danym językiem. Gdy jesteś „zanurzony(-a)” w danym języku, masz najlepszą okazję, by rozwijać umiejętność słuchania i mówienia.

Przewaga nad innymi kandydatami do pracy

Posiadanie międzynarodowego doświadczenia zawodowego w CV zawsze będzie miało duże znaczenie. Świadczy ono o umiejętności przystosowywania się, motywacji i zdecydowaniu – a są to trzy umiejętności bardzo cenione przez pracodawców i rekruterów. Ponadto posiadanie zagranicznego doświadczenia od razu da Ci przewagę nad kandydatami, którzy nie pracowali za granicą.

Rozszerzaj swoją sieć kontaktów zawodowych:

Praca za granicą to świetna okazja do poszerzenia własnej sieci kontaktów zawodowych. Siły dobrej sieci kontaktów zawodowych nie da się przecenić. Wielu ofert pracy nie ogłasza się publicznie, a prace te trafiają do kandydatów polecanych w kręgu profesjonalistów. Rozmawiaj więc z nowymi współpracownikami i nawiązuj z nimi dobre relacje zawodowe. Nigdy nie wiesz, kto w przyszłości może Cię komuś polecić.

Zawsze marzyłeś(-aś) o założeniu firmy? Wiele osób chciałoby być swoimi własnymi szefami, ale znalezienie właściwego pomysłu na biznes bywa trudne. Przedstawiamy wskazówki dotyczące pomysłu na biznes dla Ciebie.

We współpracy z siecią EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Sześć wskazówek dotyczących pomysłu na Twój biznes

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.