Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES
Artykuł prasowy28 marzec 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Ukierunkowana rekrutacja za pośrednictwem EURES pomogła dwóm holenderskim nauczycielom znaleźć pracę w Szwecji

„To właśnie podczas moich pierwszych wakacji w Szwecji zakochałam się w tym kraju”, mówi Kirsten van Agthoven. „Już jako 10-letnia dziewczynka chciałam się tam przeprowadzić. Najbardziej podobała mi się tamtejsza przyroda. Tak bardzo różniła się od tej w moim kraju”.

Targeted recruitment drive helps two Dutch teachers find jobs in Sweden with EURES
Kirsten van Agthoven

Po ukończeniu studiów Kirsten pracowała jako nauczycielka „we wspanialej” szkole podstawowej w swoim rodzinnym kraju, którym jest Holandia. „Miałam naprawdę ładne mieszkanie i lubiłam swoje życie” wspomina. „Ale ciągle marzyłam o powrocie do Szwecji”.

Kirsten zobaczyła ogłoszenie o pracy na portalu EURES szukając posady nauczycielki w Szwecji. „Biegła znajomość języka szwedzkiego nie była warunkiem koniecznym, więc pomyślałam: „to moja szansa”.

Z pomocą EURES znalazła pracę w gminie Mora, gdzie przebywa od stycznia 2018 r.

Różnice i podobieństwa

Merlijn Scheperboer, kolejna Holenderka, która skorzystała z pomocy EURES również pracuje jako nauczycielka w gminie Mora od sierpnia 2017 r. Jednak dla Merlijn decyzja o podjęciu pracy w Szwecji miała raczej praktyczny charakter.

W 2017 r. Merlijn studiowała w szwedzkim mieście Linköping i właśnie wtedy otrzymała taką „znakomitą szansę”. „Nigdy nie myślałam o tym, żeby tu zostać po ukończeniu studiów, dlatego też nie szukałam żadnej pracy” przyznaje Merlijn.

Niemniej jednak zdecydowała się podjąć to ryzyko, gdyż wiedziała, że trudno jej będzie znaleźć pracę w szkole na pełen etat w części Holandii, w której mieszka. „Mogłam jedynie pracować w charakterze nauczyciela na zastępstwo beż żadnej gwarancji zatrudnienia”.

„Po tym jak rząd podniósł wiek emerytalny, starsi nauczyciele musieli pracować dłużej, a adeptom zawodu pozostało mniej miejsc pracy. Nie było to regułą w całym kraju, ale tak właśnie przedstawiała się sytuacja w moim miejscu zamieszkania”.

„Musimy szukać rozwiązań poza granicami kraju”

Według Lary Feller, doradcy EURES w szwedzkich publicznych służbach zatrudnienia Arbetsförmedlingen, która doradzała Kirsten i Merlijn, Arbetsförmedlingen blisko współpracowały z gminą Mora od 2016 r.

„Mamy do czynienia z niepokojąco małą liczbą nauczycieli w Szwecji, dlatego też musimy szukać rozwiązań poza granicami kraju” wyjaśnia Lara.

„Jako że sama mówię po holendersku, a jak zaobserwowaliśmy, Holendrzy generalnie nie mają problemów z nauką języka, to był pierwszy kraj o którym pomyślałam.

Napisałam ogłoszenie po holendersku i zamieściłam je w mediach społecznościowych, niedługo później nawiązałam kontakt z Kirsten i Merlijn. „Zaprosiliśmy je na rozmowę kwalifikacyjną, oprowadziliśmy po szkole i mieście, a potem przedstawiliśmy im oferty pracy”.

„EURES pomógł mi niemal we wszystkim”

Lara wraz z EURES pomogli nauczycielom w wielu różnych aspektach – „niemal we wszystkim” jak twierdzi Merlijn.

„Lara Feller mówi po holendersku, tak jak ja. Dlatego też było mi niezwykle łatwo się z nią porozumieć” mówi Kirsten. „Nie tylko pomogła mi znaleźć pracę, ale także pomogła w znalezieniu mieszkania”.

„Z czystym sumieniem mogę polecić EURES każdemu” mówi Kirsten. „Udzielono mi wszelkiej pomocy, a Lara wciąż okazuje mi zainteresowanie i jest ciekawa jak mi [idzie] w pracy”.

„Naprawdę doceniam wsparcie EURES i bez wahania poleciłabym tę organizację każdemu, kto rozważa przeprowadzkę za granicę” potwierdza Merlijn.

„Kiedy przyjeżdżasz do nowego kraju, wiele rzeczy okazuje się nowością i nie wiadomo, gdzie się udać i na czym najbardziej się skupić. EURES stanowi znakomite źródło wsparcia, zwłaszcza na początku”.

Jeśli rozważasz podjęcie pracy za granicą, skontaktuj się ze swoim lokalnym doradcą EURES już dziś!

 

Powiązane linki:

Arbetsförmedlingen

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Najlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.