Skip to main content
Europos Komisijos logotipas
EURES
Naujienų straipsnis28 kovas 2017Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Studijos, mokymasis ar darbas užsienyje. Ką reikėtų žinoti?

Jei esate ES valstybės pilietis, vienas jūsų privalumų yra tai, kad galite persikelti į bet kurią kitą valstybę narę dirbti arba mokytis. Tai viliojanti galimybė, kuria kasmet pasinaudoja tūkstančiai jaunų žmonių, kad praplėstų savo akiratį. Atsižvelgdami į tai surašėme savo geriausius patarimus tiems, kurie ketina ieškoti galimybių užsienyje.

Studying, training or working abroad – what do I need to know?

Atlikite tyrimą

Kalba, kultūra, religija, įsitikinimai – kiekviena ES šalis yra ypatinga ir turi savo tradicijas. Nedidelis internete esančios informacijos tyrimas gali padėti jums geriau suprasti pasirinktos šalies papročius bei etiketą ir pasiruošti gyvenimui užsienyje. EURES tarnybos gali padėti rasti jūsų pirmąjį EURES darbą užsienyje, o EURES interneto svetainėje pateikiama praktinių patarimų apie gyvenimą ir darbą kiekvienoje dalyvaujančioje šalyje. Programa „Erasmus+“ taip pat yra geras būdas sužinoti apie studijų, mokymosi, jaunimo veiklos ir sporto galimybes ES. Žinoma, klaidų ir juokingų nesusipratimų neišvengsite (ir tai normalu – niekas nemano, kad atvyksite viską žinodami), tačiau bazinės žinios turėtų padėti jums greitai prisitaikyti prie naujos aplinkos ir pasijusti kaip namie.

Išmokite kalbą

Gali atrodyti, kad išmokti vietos kalbą yra be galo sunku (arba galbūt net neverta, jei ten būsite trumpai), tačiau mokėti ją gali būti labai naudinga, ypač jei jums teks glaudžiai dirbti su kitais žmonėmis. Neprivalote kalbėti sklandžiai, tačiau geri kalbos pagrindai padės bendrauti ir net gali atverti naujų socialinių ir profesinių galimybių.

Įveikite baimę

Natūralu, kad baugu pradėti naują darbą, pameistrystę ar mokslus, ypač nepažįstamoje aplinkoje kitoje šalyje. Tačiau jūs ne vienas! Jei atvykote mokytis į universitetą, tikėtina, kad jūsų grupėje yra daugiau panašioje padėtyje esančių žmonių, be to, galite tikėtis pagalbos iš paties universiteto. Jei atvykote dirbti, kai kurie jūsų kolegos galbūt yra buvę jūsų padėtyje anksčiau ir gali pasidalyti savo patirtimi.

Išnaudokite turimas galimybes

Nauja aplinka reiškia naujas galimybes, tad pasinaudokite jomis! Mokykitės iš šalia esančių gabių žmonių; kai reikia, klauskite patarimo ir ieškokite progų žengti karjeros laiptais. Išnaudokite savo universiteto teikiamas karjeros galimybes ar ryšius savo darbo vietoje. Visuomet stenkitės užmegzti ir palaikyti ryšius su naujais žmonėmis. Niekada negali žinoti – juk žmogus, su kuriuo užmezgate pokalbį valgykloje, gali tapti jūsų nauju darbdaviu.

Daiktus susidėkite apgalvotai

Gerai pagalvokite, kur vykstate ir ko jums prireiks. Jei keliatės gyventi į Ispaniją, greičiausiai jums nereikės jūsų mėgstamų vilnonių kojinių. Jei ruošiatės į Jungtinę Karalystę, svarbu neužmiršti skėčio.

Be kokių įprastų dalykų negalite apsieiti? Nesitikėkite, kad viską galėsite nusipirkti vietiniame prekybos centre; kai kurių produktų galite rasti tik savo šalyje, tad pasiimkite jų su savimi.

Susitvarkykite savo finansus

Jei į užsienį vykstate daugiau nei keliems mėnesiams, turbūt verta atsidaryti naują banko sąskaitą savo pasirinktoje šalyje, kad būtų lengva naudotis savo lėšomis. Arba, jei tokios galimybės nėra, apie tai, kad ruošiatės išvykti į užsienį, vertėtų informuoti savo banką gimtojoje šalyje, kad jo darbuotojai nepagalvotų, jog jūsų sąskaitos duomenis kas nors pavogė.

Svarbiausia – gerai leiskite laiką!

Taip, atvykote į kitą ES šalį dirbti, mokytis ar studijuoti, tačiau tai nereiškia, kad negalite gerai leisti laiko. Kiekviena šalis turi išskirtinių vietų, kurias verta aplankyti, ir istoriją ir kultūrą, kurias verta pažinti. Skirkite tam laiko ir pasistenkite, kad grįžus namo netektų apgailestauti, kad ko nors nepadarėte.

Tikimės, kad šis straipsnis bus geras atskaitos taškas jūsų patirčiai užsienyje. Belieka palinkėti jums sėkmės!

 

Susijusios nuorodos

 

Daugiau informacijos

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURESkonsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Sekite EURES naujienas tinkle „Google+“

Temos
ES mobilumo priemonių rinkinysNurodymai ir patarimaiSocialinė žiniasklaidaJaunimas
Susijusios skiltys
Gyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.