Skip to main content
Logo Evropské komise
EURES
Zpráva28 březen 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Studium, odborná příprava nebo práce v zahraničí – co potřebuji vědět?

Jednou z výhod občana EU je, že se může svobodně přestěhovat do jakéhokoli jiného členského státu za prací nebo studiem. Je to lákavá vyhlídka, kterou každoročně využívají tisíce mladých lidí, aby si rozšířily obzory. Vědomi si této skutečnosti jsme dali dohromady nejlepší tipy pro ty, kteří uvažují, že zkusí využít nějakou příležitost v zahraničí.

Studying, training or working abroad – what do I need to know?

Zjistěte si potřebné informace

Jazyk, kultura, náboženství, přesvědčení – každá země EU je úžasně jedinečná a má své vlastní zvyky. Na internetu můžete nalézt potřebné informace, které vám pomohou udělat si obrázek o obecných zvycích a etiketě v cílové zemi a připravit se na život v zahraničí. Služby sítě EURES vám mohou pomoci nalézt první práci přes EURES v zahraničí, přičemž internetové stránky sítě EURES nabízejí praktické tipy pro život a práci v zahraničí v jednotlivých zúčastněných zemích. Skvělým zdrojem informací o příležitostech ke vzdělávání a odborné přípravě, příležitostech pro mládež a sportovních příležitostech v EU je také program Erasmus+. I tak uděláte nějaké chyby a zažijete vtipná nedorozumění (a to je v pořádku, nikdo nečeká, že dorazíte jako odborník), ale pokud budete mít základní znalosti, měli byste se být schopni rychle přizpůsobit novému okolí a mít pocit, že tam patříte.

Naučte se jazyk

Naučit se jazyk, kterým se v dané zemi hovoří, se může zdát jako obtížný úkol, nebo jako něco, co není tak úplně nutné, pokud tam budete jen krátce, ale může vám to poskytnout celou řadu výhod, zejména pokud úzce spolupracujete s jinými lidmi. Nemusíte mluvit plynule, ale pokud budete dobře ovládat základy, bude se vám snadněji komunikovat a můžete se tak dostat i k novým příležitostem, a to jak ze společenského, tak profesního hlediska.

Překonejte strach

Je přirozené být při nástupu do nové práce, učňovské přípravy nebo kurzu nervózní, zejména pokud to je v neznámém prostředí jiné země. Nejste sami! Jestliže jste na univerzitě, pravděpodobně naleznete v kurzu i další studenty ve stejné situaci a také podporu prostřednictvím samotné univerzity. Stejně tak na pracovišti, někteří kolegové třeba v minulosti byli ve stejné pozici jako vy a mohou se s vámi podělit o své zkušenosti.

Využijte příležitosti, které se vám nabízejí, co nejlépe

Nové prostředí přináší nové příležitosti, tak je využijte. Učte se od talentovaných lidí kolem sebe, požádejte o radu, když potřebujete, a vyhledávejte možnosti, jak obohatit svoji kariéru. Využijte zařízení poskytující poradenství pro volbu povolání na vaší univerzitě nebo kontakty prostřednictvím vašeho pracoviště. A nikdy nezapomeňte navazovat další kontakty. Nikdy nevíte, kdy se z člověka, se kterým zapředete hovor v jídelně, může stát budoucí zaměstnavatel.

Balte s rozmyslem

Pečlivě se zamyslete nad tím, kam jedete a co budete potřebovat. Pokud se stěhujete do Španělska, nejspíš nebudete potřebovat své oblíbené vlněné ponožky. Stejně tak, pokud se stěhujete do Spojeného království, je dobré přibalit si deštník.

Bez jakých oblíbených věcí, díky kterým se cítíte doma dobře, se neobejdete? Nespoléhejte se na to, že si je budete moci koupit v místním supermarketu. Některé produkty nemusí být jinde k dostání, tak si je nezapomeňte vzít s sebou.

Dejte si do pořádku finanční záležitosti

Jestliže budete v zahraničí déle než několik měsíců, bude nejspíš vhodné si v cílové zemi založit nový bankovní účet, abyste měli snadný přístup k finančním prostředkům. Nebo, pokud to nejde, je rozumné informovat banku doma, že se stěhujete do zahraničí, aby si nemysleli, že někdo ukradl vaše bankovní údaje.

A co je nejdůležitější... bavte se

Ano, jste v jiné zemi EU proto, abyste pracovali, absolvovali odbornou přípravu nebo studium, ale to neznamená, že se nemůžete bavit. V každé zemi naleznete jedinečná místa k vidění, zajímavou historii nebo kulturu. Vyčleňte si na to nějaký čas a dbejte na to, abyste se domů nevraceli s pocitem, že vám něco uteklo.

Doufáme, že vám tento článek poskytl pár základních informací pro vaše zahraniční dobrodružství, nyní vám už můžeme jen popřát hodně štěstí.

 

Související odkazy:

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témata
EU toolbox pro mobilituRady a tipySociální médiaMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.