Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva21. listopadu 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Máte problémy s dodržováním lhůt? Naučte se, jak již nikdy žádnou nepropásnout.

Krátké lhůty jsou ve světě práce častým problémem. Stejně náročný na zvládnutí však může být i projekt s dlouhou lhůtou. Níže naleznete nejlepší způsoby, jak zvládat dodržování krátkých i dlouhých lhůt a pracovat bez stresu.

Struggling to deliver on time? Learn how to never miss another deadline again

Blokování času

Blokování času je způsob, jak si efektivně naplánovat den jednoduše rozvržením svých úkolů na „bloky“ namísto toho, abyste během dne přepínali mezi více úkoly. Zablokování vašeho času je jednoduchou a efektivní metodou zvládání většího množství projektů a skvělým způsobem předcházení dělání více úkolů najednou (multitaskingu), což je jedna z hlavních překážek produktivity. Přepínání mezi dvěma či více úkoly najednou se může zdát jako efektivní způsob zvládání přicházející práce, ale tento přístup vás bude rozptylovat a brání efektivní a soustředěné práci. Vyzkoušejte blokování času, zbavte se multitaskingu a naplánujte si strukturovaný den, který vám pomůže se soustředěním a dosažením cílů bez rozptylování.

Stanovení realistických cílů

Pokud se na vás valí příliš práce, je důležité si připomenout, že nejste stroj. Můžete potřebovat více času, než bylo původně v plánu, ale to je v pořádku. Realistická lhůta je taková, která uznává a zohledňuje skutečnost, že při práci nebudete plně efektivní. Pokud si zablokujete více času, než potřebujete, nebude na vás tolik doléhat stres z dodržení dané lhůty. A jako dodatečný bonus získáte více času na kontrolu své práce a možná dokonce ohromíte kolegy tím, že práci dokončíte s předstihem!

Zvládání naléhavých úkolů

I když si svůj čas zablokujete dobře, můžete dostat naléhavý úkol, na který ve svém rozvrhu nemáte místo. Pokud k tomu dojde, je opravdu důležité o tom informovat nadřízené. Můžete je požádat o pomoc s reorganizací seznamu vašich úkolů, abyste se mohli věnovat dané naléhavé práci namísto plnění méně důležitých úkolů. Klíčová je jasná komunikace o vašich kapacitách, díky níž se vyhnete úzkosti ze snahy o zvládnutí všeho a souvisejícího neúspěchu. Z pozice vedoucího pracovníka byste měli komunikovat se členy svého týmu a pomáhat jim s reorganizací úkolů nebo koordinací sdílení práce se spolupracovníky.

Projednávání lhůt

Dostanete-li nějaký úkol, je přirozené, že nechcete zklamat, a může se stát, že nedopatřením přistoupíte na nerealistickou lhůtu. To vám může připadat jako jednoduchý způsob, jak se vyhnout konfrontaci spojené s vyřčením slova „ne“, ale může to vést k ještě horší situaci, protože sjednávání nové lhůty zabere více času. Pokud nejste schopni lhůtu dodržet, dejte příslušným kolegům s předstihem vědět, že budete potřebovat více času. Čím dříve o tom budou vědět, tím více času budou mít na vyřešení situace a tím větší pochopení budou mít pro vás.

Pravidelné krátké přestávky

Pokud aplikujete vše výše uvedené a přeci si uvědomíte, že jen nepřítomně zíráte na monitor a nejste schopni se soustředit nebo vše odkládáte, asi potřebujete přestávku. I když máte pocit, že to, na čem pracujete, je příliš důležité na to, abyste si mohli dovolit přestávku, můžete být natolik ve stresu, že nebudete schopni efektivní práce. Zkuste se na pět minut vzdálit od pracovního stolu, vyjděte si na čerstvý vzduch nebo si skočte pro sklenici vody. Krátké přestávky vám pomohou se zklidnit a na chvíli přestat myslet na práci, což může paradoxně přispět k lepšímu pracovnímu výkonu.

Efektivní spolupráce s jinými lidmi zahrnuje různé sociální dovednosti, včetně komunikace, hospodaření s časem a řešení problémů. I když se může zdát, že tyto dovednosti někteří lidé ovládají přirozeně, existuje řada snadných způsobů, jak je dále posílit. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si tento článek.

 

Související odkazy:

Rozvoj sociálních dovedností nemusí být nic složitého

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipyMládí
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.