Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok19. marca 2018Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Príbehy úspešných startupov v Európe v priebehu desaťročí

Siemens, Lego, Gucci, Virgin a Skype sú všetko popredné svetové značky. Spolu zamestnávajú tisíce ľudí, ktorí pôsobia v stovkách krajín a tešia sa z obrovských ziskov.

Start-up success stories in Europe: across the decades
EURES

Všetky sa zrodili v Európe.

Európske startupy počas stáročí ovplyvňovali celý svet a v tomto článku sa zameriame na niektoré príbehy historicky úspešných startupov z nášho kontinentu.

1840 – 1899

Za posledných 170 rokov sa firma Siemens zmenila z jedinej dielne na dvore v Nemecku na priemyselnú výrobnú mocnosť s viac ako 370 000 zamestnancami. Spoločnosť bola založená v roku 1847 pod názvom Siemens & Halske a so svojimi vynálezmi a diaľkovými telefónnymi linkami čoskoro zaznamenala úspech.

Siemens nebol jedinou spoločnosťou založenou pred mnohými rokmi a so skromnými začiatkami. V tom istom roku za hranicami vo Francúzsku Louis-François Cartier prevzal šperkársku dielňu od svojho majstra a jeho vnuci neskôr pomohli rodinný podnik premeniť na celosvetovú značku luxusných výrobkov, ktorú obľubujú tak členovia kráľovských rodín, ako aj slávne osobnosti.

V Škandinávii boli v tomto období tiež založené budúce obchodné superveľmoci, a to najprv spoločnosť Nokia (Fínsko, 1865), a potom Ericsson (Švédsko, 1876). Zatiaľ čo Ericsson sa od svojho založenia ako servisu na opravu telegrafov v Štokholme zameriava na telekomunikácie, Nokia bola pôvodne len celulózkou, ktorá vyrábala výrobky, ako napr. toaletný papier. Až začiatkom 90. rokov 20. storočia spoločnosť začala expandovať do oblastí, v ktorých je známa v súčasnosti.

1900 – 1949

Európa je domovom rôznych známych výrobcov áut, pričom Aston Martin zo Spojeného kráľovstva jednoznačne patrí k tým najikonickejším, a to vďaka dlhodobému spojeniu s postavou Jamesa Bonda. Spoločnosť, ktorú založili strojári Lionel Martin a Robert Bamford v roku 1913, sa len stavala na nohy, keď výrobu prvého modelu zastavilo prepuknutie prvej svetovej vojny. Napriek tomuto nešťastnému začiatku a niekedy aj kvôli turbulentnej histórii, značka Aston Martin pretrvala a nedávno svoju činnosť rozšírila aj na iné formy dopravy, ako sú motorové člny a ponorky.

Prisťahovalec Guccio Gucci pracoval v Paríži a v Londýne ako hotelový zamestnanec, a pri tejto práci sa inšpiroval luxusnou batožinou, ktorú videl u hotelových hostí. Po návrate do rodného Talianska Gucci v roku 1921 založil obchod s výrobkami z jemnej kože nesúce jeho vlastné meno. V roku 2017, teda o 100 rokov neskôr, sa táto módna značka stala v hlasovaní časopisu Forbes 47. najhodnotnejšou značkou na svete, pričom jej hodnotu  stanovili na 12,7 miliardy amerických dolárov.

LEGO je jedným z najznámejších úspešných príbehov statupov v Európe. Spoločnosť bola založená v Dánsku začiatkom 30. rokov 20. storočia a pôvodne vyrábala drevené hračky. Preslávené plastové kocky sa objavili v roku 1949, čím sa začala nadvláda spoločnosti Lego nielen na trhu s hračkami, ale aj mimo neho. V posledných rokoch spoločnosť ťaží z pretrvávajúcej obľúbenosti svojich výrobkov a rozširuje svoje podnikanie do filmového priemyslu, videohier a zábavných parkov. Vďaka ohromujúcim 75 miliardám dielov stavebníc LEGO predaným v roku 2016možno stopy  spoločnosti objaviť na celom svete.

1950 – 1999

Počas desaťročí, ktoré nasledovali po druhej svetovej vojne, nastal v celej Európe rýchly hospodársky rast, startupy ďalej prekvitali a stali sa prosperujúcimi podnikmi. Maloobchodný predajca oblečenia Primark, ktorý bol založený v roku 1969 v Írsku, vyplnil medzeru na trhu s lacným oblečením a vo svojich začiatkoch sa tešil zo stabilného rastu na domácej pôde. Vďaka nedávnej expanzii do Európy a USA v roku 2016 patrilo k portfóliu spoločnosti 320 obchodov v jedenástich krajinách.

Richard Branson je dnes zrejme dobre známym menom v každej domácnosti, ale začiatkom 70. rokov 20. storočia bol len začínajúcim podnikateľom, ktorý prevádzkoval zásielkovú službu s gramofónovými platňami z priestorov kostola. Neskôr si v Spojenom kráľovstve otvoril prvý obchod s hudobnými nahrávkami. Potom vynikla spoločnosť Virgin Records, ktorá počas nasledujúcich štyridsiatich rokov rozšírila svoju činnosť do oblasti dopravy, maloobchodu a telekomunikácií. V súčasnosti má skupina Virgin Group viac ako 37 miliónov priaznivcov na sociálnych médiách, 53 miliónov zákazníkov na celom svete a celosvetové výnosy vo výške 16,6 milióna GBP.

V druhej polovici tohto obdobia došlo k vzostupu startupov zameraných na technológie, ako napríklad Avast (Česká republika, 1988), TomTom (Holandsko, 1991), CD Projekt (Poľsko,1994) a Opera Software (Nórsko,1997). Všetky štyri spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti online bezpečnosti (Avast), digitálnej navigácie (TomTom), videohier (CD Projekt) a softvéru (Opera Software) dosiahli významný úspech vďaka svojim inovatívnym výrobkom a rastúcemu dopytu na digitálnom trhu.

2000 – 2018

Tento technologický trend pokračoval aj v novom miléniu, pričom spoločnosť Skype sa čoskoro stala kľúčovým hráčom v telekomunikačnom priemysle. Táto spoločnosť so sídlom v Luxembursku bola založená v roku 2003. Bola priekopníkom v oblasti bezplatných  videohovorov uskutočňovaných pomocou počítačov. V máji 2011 ju odkúpila spoločnosť Microsoft za 8,5 miliardy amerických dolárov. Podľa aktuálnych odhadov aplikáciu Skype aktívne použije viac ako 300 miliónov používateľov za mesiac.

Vo Švédsku v roku 2008 začala pôsobiť spoločnosť Spotify, ktorá vznikla ako odpoveď na pokračujúci boj proti pirátstvu v hudobnom priemysle. Ku koncu roka 2012 dosiahla užívateľská základňa tejto platformy s hudobným vysielaním 20 miliónov aktívnych používateľov a takmer desať rokov po jej spustení spoločnosť Spotify oznámila, že toto číslo dosiahlo 140 miliónov používateľov.

Architekt Ádám Somlai-Fischer vytvoril v Maďarsku jedinečný prototyp zoomovacej prezentácie pre vystavovanie svojich mediálnych diel. Tento prototyp sa stal základom pre fungovanie spoločnostiPrezi, ktorá začala pôsobiť v roku 2009, pričom v súčasnosti sa môže pochváliť85 miliónmi používateľov a 325 milónmi verejných prezentácií.

William Shu nedávno založil v Londýne spoločnosť Deliveroo po tom, ako zistil, že v meste chýbajú služby doručovania jedla v nočných hodinách. Spoločnosť si v prvých dvoch rokoch svojej činnosti získala medzi používateľmi značnú obľúbenosť a v roku 2015 expandovala do iných krajín. O tri roky neskôr už spoločnosť Deliveroo pôsobí v 14 krajinách a vo viac ako 140 mestách.

Toto je len malá ukážka typov úspešných startupov, ktoré v uplynulých rokoch vznikli v Európe. Dúfame, že tieto príbehy vás budú inšpirovať, a ak máte záujem o ďalšie informácie o startupoch, prečítajte si náš článok Čo robiť a čomu sa vyhnúť, keď začínate podnikať.

 

Súvisiace odkazy:

Siemens

Nokia

Gucci

Lego

Virgin

Skype

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieExterné správy EURESInterné správy EURESSprávy z trhu práce/správy o mobiliteSprávy/reportáže/štatistikyÚspešné príbehyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.