Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy19 marca 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 5 min

Przykłady sukcesu start-up’ów w Europie na przestrzeni dekad

Siemens, Lego, Gucci, Virgin i Skype są czołowymi światowymi markami. Łącznie zatrudniają one tysiące pracowników, prowadzą działalność w setkach państw i osiągają ogromne zyski.

Start-up success stories in Europe: across the decades
EURES

Wszystkie te marki miały też swój początek w Europie.

Europejskie przedsiębiorstwa typu start-up od wieków wywierały globalny wpływ. Poniżej przedstawiamy niektóre historyczne przykłady sukcesu start-up’ów z różnych części kontynentu.

1840–1899

W ciągu ostatnich 170 lat Siemens rozwinął się z indywidualnego przydomowego warsztatu w Niemczech w przemysłową potęgę produkcyjną zatrudniającą ponad 370 000 pracowników. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1847 r. pod nazwą Siemens & Halske i szybko osiągnęło sukces dzięki swoim wynalazkom i liniom telefonicznym długich odległości.

Nie tylko Siemens wcześnie zaczynał i miał skromne początki. W tym samym roku w sąsiadującej Francji Louis-François Cartier przejął warsztat jubilerski swojego mistrza, a jego wnuki pomogły później rozwinąć rodzinną firmę w światową markę towarów luksusowych wybieraną przez rodziny królewskie i sławne osoby.

Również w Skandynawii w tym okresie powstały przyszłe potęgi biznesowe; pierwszą z nich była Nokia (Finlandia, 1865 r.), a następnie powstał Ericsson (Szwecja, 1876 r.). Podczas gdy działalność Ericssona od momentu założenia warsztatu naprawy telegrafów w Sztokholmie skupiała się na telekomunikacji, Nokia była na początku pojedynczą celulozownią i wytwarzała, na przykład, papier toaletowy. Dopiero na początku XX wieku przedsiębiorstwo rozpoczęło ekspansję w dziedzinach, z których słynie obecnie.

1900–1949

Z Europy pochodzi wielu słynnych producentów samochodów osobowych, a brytyjski Aston Martin jest prawdopodobnie jedną z najbardziej kultowych marek, dzięki kojarzeniu jej przez wiele lat z postacią Jamesa Bonda. Przedsiębiorstwo, założone w1913 r. przez inżynierów Lionela Martina i Roberta Bamforda, właśnie stawało na nogi, gdy wskutek wybuchu I wojny światowej wstrzymano produkcję ich pierwszego modelu. Pomimo tak niepomyślnego początku oraz niekiedy burzliwej historii marka Aston Martin przetrwała, a ostatnio firma rozszerzyła działalność na inne formy transportu, w tym łodzie motorowe i łodzie podwodne.

Imigrant Guccio Gucci, który pracował w hotelach w Paryżu i Londynie, zainspirował się ekskluzywnymi walizkami noszonymi przez gości hotelowych. Po powrocie do ojczystych Włoch Gucci stworzył w 1921 r. sklep z wyrobami skórzanymi pod własnym nazwiskiem. W następstwie szybkiego rozwoju na przestrzeni blisko 100 lat ta marka mody luksusowej znalazła się na 47. miejscu listy najcenniejszych marek na świecie w 2017 r. publikowanej przez czasopismo Forbes, a jej wycena wyniosła 12,7 mld USD.

LEGO jest jednym z najlepiej znanych przykładów sukcesu start-up’u w Europie. Założone na początku lat 1930. w Danii, przedsiębiorstwo na początku wytwarzało drewniane zabawki. Słynne plastikowe cegiełki pojawiły się w 1949 r., co było początkiem dominacji Lego na rynku zabawek i innych rynkach. W ostatnich latach firma wykorzystywała utrzymującą się popularność swoich produktów poprzez rozszerzanie działalności o filmy, gry wideo i parki rozrywki. Oszałamiająca liczba 75 miliardów elementów LEGO sprzedanych w 2016 r. pokazuje, że dziedzictwo firmy ma wymiar ogólnoświatowy.

1950–1999

W dziesięcioleciach po II wojnie światowej nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy w całej Europie, a przedsiębiorstwa typu start-up rozrastały się w doskonale prosperujące firmy. Detaliczny sprzedawca odzieży Primark, który został utworzony w 1969 r. w Irlandii, znalazł miejsce na rynku dla swojej niedrogiej odzieży i notował równomierny wzrost w początkowych latach swojej działalności. W następstwie prowadzonej w ostatnich latach ekspansji w Europie i USA zasoby przedsiębiorstwa wzrosły do roku 2016 do 320 sklepów w 11 państwach.

Richard Branson jest obecnie powszechnie znanym nazwiskiem, jednak na początku lat 1970. był on początkującym przedsiębiorcą prowadzącym w kościele wysyłkową firmę z płytami, a następnie otworzył sklep z płytami w Wielkiej Brytanii. Później powstała Virgin Records i w ciągu kolejnych czterdziestu lat, firm rozszerzyła działalność na transport, handel detaliczny i telekomunikację. Obecnie Virgin Group ma ponad 37 milionów obserwujących w mediach społecznościowych, 53 milionów klientów na całym świecie i ogólnoświatowe przychody na poziomie 16,6 mld GBP.

W końcowej części tego okresu wzrosła liczba start-upów technologicznych, a wśród nich były Avast (Republika Czeska, 1988 r.), TomTom (Holandia, 1991 r.), CD Projekt (Polska, 1994 r.) i Opera Software (Norwegia, 1997 r.). Cztery powyższe przedsiębiorstwa, które zajmują się, odpowiednio, bezpieczeństwem on-line, nawigacją cyfrową, grami wideo i oprogramowaniem, odniosły znaczny sukces dzięki swoim innowacyjnym produktom oraz rosnącemu popytowi na rynku cyfrowym.

2000–2018

Ten technologiczny trend utrzymał się w nowym milenium – Skype szybko stał się kluczowym nowym graczem przemysłu telekomunikacyjnego. Przedsiębiorstwo to, które utworzono w 2003 r. w Luksemburgu, jako pierwsze zaoferowało bezpłatne rozmowy wideo między komputerami, a w maju 2011 r. zostało przejęte przez Microsoft za deklarowaną kwotę 8,5 mld USD. Najnowsze szacunkowe dane wskazują, że liczba aktywnych użytkowników w miesiącu wynosi ponad 300 milionów.

W Szwecji w 2008 r. uruchomiono Spotify, stworzony w reakcji na trwającą walka z piractwem w muzyce. Pod koniec 2012 r. baza użytkowników tej platformy strumieniowej transmisji muzyki osiągnęła poziom 20 milionów aktywnych użytkowników, a blisko dziesięć lat od swojego powstania Spotify ogłosił, że liczba ta wzrosła do 140 milionów użytkowników.

Na Węgrzech architekt Ádám Somlai-Fischer stworzył wyjątkowy prototyp prezentacji w powiększeniu w celu pokazywania swoich prac sztuki medialnej. Prototyp stał się podstawą Prezi, który wdrożono w 2009 r., a obecnie może się pochwalić 85 milionami użytkowników i 325 milionami publicznych prezentacji.

Całkiem niedawno William Shu stworzył w Londynie Deliveroo, po tym, jak stwierdził, że w mieście nie ma możliwości nocnej dostawy żywności. Przedsiębiorstwo zdobyło znaczny rozgłos w ciągu pierwszych dwóch lat działalności i mogło ją rozszerzyć za granicą w 2015 r. Po trzech latach Deliveroo działa w 14 państwach i ponad 140 miastach.

Powyżej przedstawiono, jedynie w niewielkim ujęciu, rodzaje osiągających sukcesy start-upów, które powstały w Europie na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że ich historie będą inspirujące, natomiast więcej informacji na temat przedsiębiorstw typu start-up znajduje się w naszym artykule o tym, co robić, a czego unikać podczas zakładania działalności gospodarczej.

 

Powiązane linki:

Siemens

Nokia

Gucci

Lego

Virgin

Skype

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Wiadomości zewnętrzne EURES
  • Wiadomości wewnętrzne EURES
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Wiadomości/raporty/statystyki
  • Historie sukcesów
  • Młodzież
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.