Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2018. gada 19. martsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Jaunizveidotu uzņēmumu veiksmes stāsti Eiropā daudzu gadu desmitu garumā

Siemens, Lego, Gucci, Virgin un Skype visi ir pasaules vadošie zīmoli. Šajos uzņēmumos kopumā ir nodarbināti tūkstošiem cilvēku, valstu skaits, kurās tie darbojas, ir mērāms simtos, un šiem uzņēmumiem ir milzīga peļņa.

Start-up success stories in Europe: across the decades
EURES

Šiem uzņēmumiem kopējs ir arī tas, ka tos izveidoja Eiropā.

Eiropā darbību uzsākušiem uzņēmumiem jau gadsimtiem ilgi ir bijusi globāla ietekme, un šajā apskatā mēs pievēršamies dažiem vēsturiskiem šajā kontinentā jaunizveidotu uzņēmumu veiksmes stāstiem.

1840.–1899. gads

Pēdējo 170 gadu laikā uzņēmums Siemens no vienas darbnīcas, kas atradās kādā Vācijas mājas pagalmā, ir attīstījies par rūpnieciskās ražošanas dzinējspēku, kurā nodrošina darbvietas vairāk nekā 370 000 darba ņēmēju. Šo uzņēmumu dibināja 1847. gadā ar nosaukumu Siemens & Halske, un tas ātri guva panākumus ar saviem izgudrojumiem un tālsarunu telefona līnijām.

Runājot par Siemens — agrīno dibināšanas laiku un pieticīgo darbības sākumu, tas nebija vienīgais šāds uzņēmums. Tajā pašā gadā aiz robežas Francijā Louis-François Cartier no sava meistara pārņēma juveliera darbnīcu, un vēlāk viņa mazdēli palīdzēja pārvērst ģimenes uzņēmumu par pasaules mēroga luksusa zīmolu, ko iecienījuši karalisko ģimeņu locekļi un slavenības.

Skandināvijā šajā laikā arī izveidoja divus uzņēmumus — vispirms Nokia (1865. gadā Somijā) un pēc tam Ericsson (1876. gadā Zviedrijā), kuri turpmāko gadu gaitā kļuva par uzņēmējdarbības grandiem. Uzņēmums Ericsson, ko sākotnēji dibināja kā telegrāfa remontdarbnīcu Stokholmā, ir orientējis savu darbību uz telekomunikāciju jomu, savukārt Nokia sākotnēji bija tikai celulozes fabrika, kurā ražoja, piemēram, tualetes papīru. Tikai 20. gadsimta sākumā uzņēmums sāka pievērsties tām jomām, kurās tas ir kļuvis slavens mūsdienās.

1900.–1949. gads

Eiropa ir daudzu slavenu automobiļu ražošanas uzņēmumu mājvieta, un Apvienotās Karalistes uzņēmumu Aston Martin varētu uzskatīt par vienu no tiem, kas kļuvis par sava veida ikonu pēc ilglaicīgas saistības ar kinovaroni James Bond. Uzņēmumu 1913. gadā nodibināja inženieri Lionel Martin un Robert Bamford, bet laikā, kad tas tikko bija uzsācis darbību, sākās Pirmais pasaules karš, kura dēļ tika apturēta šā uzņēmuma pirmā automodeļa ražošana. Kaut arī sākums bija neveiksmīgs, kā arī reizēm uzņēmums saskarās ar grūtībām, Aston Martin zīmols ir izturējis laika pārbaudījumu un uzņēmums nesen ir paplašinājies, iekļaujot ražošanā arī citus transporta veidus, tostarp motorlaivas un zemūdenes.

Imigrants Guccio Gucci strādāja viesnīcās Parīzē un Londonā, kur viņu iedvesmoja viesnīcas viesu ekskluzīvās ceļasomas. Pēc atgriešanās dzimtajā Itālijā Gucci 1921. gadā izveidoja smalku ādas izstrādājumu veikalu, nosaucot to savā vārdā. Pagāja gandrīz 100 gadi, un žurnāla Forbes veiktajā aptaujā šo luksusa modes zīmolu, kura vērtība saskaņā ar aplēsēm bija 12,7 miljardi USD , atzina par 2017. gada 47. vērtīgāko zīmolu pasaulē.

LEGO ir viens no Eiropas pazīstamākajiem jaunizveidotu uzņēmumu veiksmes stāstiem. Uzņēmumu nodibināja 20. gadsimta trīsdesmito gadu sākumā Dānijā, un sākotnēji tā darbības joma bija koka rotaļlietu ražošana. Pazīstamos plastmasas klucīšus sāka ražot 1949. gadā, tādējādi iezīmējot sākumu Lego dominancei rotaļlietu tirgū, kā arī citās jomās. Pēdējos gados uzņēmums, izmantojot savu izstrādājumu pastāvīgo popularitāti, ir paplašinājis darbības jomu, ietverot tajā filmas, videospēles un izklaides parkus. Ar pārsteidzošajiem 75 miljardiem LEGO elementu, kas pārdoti 2016. gadā, uzņēmuma mantojumu var redzēt visā pasaulē.

1950.–1999. gads

Gadu desmitos pēc Otrā pasaules kara Eiropā bija vērojama strauja ekonomikas izaugsme, un jaunizveidoti uzņēmumi turpināja attīstīties par plaukstošiem uzņēmumiem. Apģērbu mazumtirdzniecības uzņēmums Primark, ko nodibināja 1969. gadā Īrijā, ieņēma zemu cenu apģērbu tirgus nišu, un darbības pirmajos gados šim uzņēmumam bija stabila izaugsme savā valstī. Turpmākajos gados uzņēmums izvērsa savu darbību citās Eiropas valstīs un ASV, kā rezultātā līdz 2016. gadam tam bija jau 320 veikali 11 valstīs.

Richard Branson vārds mūsdienās, iespējams, ir zināms katrā ģimenē, bet 20. gadsimta septiņdesmito gadu sākumā viņš bija jauns un nepieredzējis uzņēmējs, kurš no baznīcas telpām pārdeva mūzikas ierakstus pa pastu un pēc kāda laika atvēra ierakstu veikalu Apvienotajā Karalistē. Pēc tam viņš izveidoja uzņēmumu Virgin Records, un turpmākajos četrdesmit gados tā darbība aptvēra tādas jomas kā transportu, mazumtirdzniecību un telekomunikācijas. Pašlaik Virgin Group ir vairāk nekā 37 miljoni sekotāju sociālajos plašsaziņas līdzekļos, 53 miljoni klientu visā pasaulē un globālie ieņēmumi 16,6 miljardi GBP.

Šā perioda beigu posmā sāka attīstīties vairāki uz tehnoloģijām pamatoti jaunizveidoti uzņēmumi, tostarp Avast (1988. gadā Čehijas Republikā), TomTom (1991. gadā Nīderlandē), CD Projekt (1994. gadā Polijā) un Opera Software (1997. gadā Norvēģijā). Darbojoties tādās jomās kā drošība tiešsaistē, digitālā navigācija, videospēles un attiecīgās programmatūras, šie četri uzņēmumi ir guvuši būtiskus panākumus sakarā ar to inovatīvajiem produktiem un digitālā tirgus augošo pieprasījumu.

2000.–2018. gads

Sākoties jaunajai tūkstošgadei, šī uz tehnoloģijām orientētā tendence turpināja attīstīties, un drīz kā būtisks jauns dalībnieks telekomunikāciju nozarē parādījās uzņēmums Skype. Uzņēmums, kuru nodibināja 2003. gadā un kura galvenais birojs atrodas Luksemburgā, uzsāka nodrošināt bezmaksas videozvanus no datora uz datoru Skype lietotāju starpā, un 2011. gada maijā uzņēmumu Skype, kā ziņots, par USD 8,5 miljardiem savā īpašumā ieguvis Microsoft. Saskaņā ar jaunākajām provizoriskajām aplēsēm Skype ikmēneša aktīvo lietotāju skaits pārsniedz 300 miljonus.

Zviedrijā 2008. gadā darbību uzsāka uzņēmums Spotify, ko izveidoja, reaģējot uz ilgstošo cīņu pret pirātismu mūzikas jomā. Līdz 2012. gada beigām šīs mūzikas straumēšanas platformas lietotāju bāzi veidojošo aktīvo lietotāju skaits bija sasniedzis 20 miljonus, un gandrīz desmit gadus pēc uzņēmuma izveides Spotify ir paziņojis, ka šis skaits pieaudzis līdz 140 miljoniem lietotāju.

Ungārijā arhitekts Ádám Somlai-Fischer, lai iepazīstinātu ar saviem mākslas darbiem, izveidoja unikālu tālummaiņas prezentācijas prototipu. Uz šā prototipa pamata 2009. gadā tika uzsākta prezentāciju izveides rīka Prezi darbība, un šobrīd to izmanto 85 miljoni lietotāju, un ar to veidoti 325 miljoni publisku prezentāciju.

Pavisam nesen Londonā izveidoja uzņēmumu Deliveroo, ko nodibināja William Shu pēc tam, kad viņš bija pārliecinājies, ka pilsētā vēlu vakarā ir nepietiekamas pārtikas piegādes iespējas. Uzņēmums pirmajos divos gados ieguva pozitīvas klientu atsauksmes un 2015. gadā bija spējīgs paplašināt savu darbību starptautiskā līmenī. Tagad, pēc trim gadiem, Deliveroo darbojas 14 valstīs un vairāk nekā 140 pilsētās.

Šis ir tikai neliels kopsavilkums par veiksmīgu jaunizveidotu uzņēmumu veidiem, kādi daudzu gadu gaitā ir veidojušies Eiropā. Mēs ceram, ka stāsti par šiem uzņēmumiem ir jūs iedvesmojuši, un plašākai informācijai par jaunizveidotiem uzņēmumiem iesakām izlasīt mūsu rakstu par to, ko darīt un ko nedarīt, uzsākot uzņēmējdarbību.

 

Saistītās saites:

Siemens

Nokia

Gucci

Lego

Virgin

Skype

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Papildu informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet savu EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES Pasākumu kalendārs

Turpmākie Pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
UzņēmējdarbībaĀrējās EURES ziņasIekšējās EURES ziņasDarba tirgus jaunumi/mobilitātes jaunumiZiņas/ziņojumi/statistikaVeiksmes stāstiJaunatne
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.