Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2018 m. kovo 19 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratasSkaitymo laikas: 5 min

Europos startuolių sėkmės istorijos. Kelių dešimtmečių apžvalga

„Siemens“, „Lego“, „Gucci“, „Virgin“ ir „Skype“ – pasaulyje pirmaujantys prekių ženklai. Kartu sudėjus, jiems dirba tūkstančiai žmonių, su jais susijusi veikla vykdoma daugybėje šalių, o už juos gaunamas pelnas – milžiniškas.

Start-up success stories in Europe: across the decades
EURES

Ir jie visi sukurti Europoje.

Šimtmečius Europos startuoliai darė įtaką visam pasauliui. Šiame straipsnyje peržvelgsime keleto istorinių pradedančiųjų įmonių iš viso žemyno sėkmės istorijas.

1840–1899 m.

Per pastaruosius 170 metų bendrovė „Siemens“ iš dirbtuvėlių viename Vokietijos kieme virto pramonine gamybos milžine, kurioje dirba daugiau kaip 370 000 darbuotojų. Bendrovė pavadinimu „Siemens & Halske“ buvo įsteigta 1847 m. ir netrukus, pristačiusi savo išradimus ir nuotolines telefono linijas, sulaukė sėkmės.

Ankstyvuoju steigimosi etapu, kukliai pradėjusi savo veiklą, įmonė „Siemens“ nebuvo vienintelė. Tais pačiais metais kitapus valstybės sienos – Prancūzijoje – Louis-François Cartier perėmė savo mokytojo juvelyrines dirbtuves. Vėliau anūkai padėjo jam šeimos verslą paversti pasaulinio garso prabangos prekių ženklu, kuriuo mėgaujasi karališkosios šeimos ir garsenybės.

Tuo pat metu Skandinavijoje taip pat gimė ateities verslo milžinės – „Nokia“ (Suomija, 1865 m.), o vėliau ir „Ericsson“ (Švedija, 1876 m.). Įmonė „Ericsson“ savo veiklą pradėjo kaip Stokholmo telegrafų taisykla, todėl jos dėmesys buvo sutelktas į telekomunikacijas. Įmonė „Nokia“ iš pradžių buvo plaušienos gamykla, gaminusi tokius produktus, kaip tualetinis popierius. Ir tik pačioje praėjusio šimtmečio pradžioje ši įmonė pradėjo plėtrą į kitas sritis, dėl kurių šiandien yra tokia garsi.

1900–1949 m.

Europa yra daugybės žinomų automobilių gamintojų lopšys. Jungtinėje Karalystėje sukurtas automobilis „Aston Martin“ dėl ilgalaikių sąsajų su James Bond tikriausiai yra vienas iš pačių įspūdingiausių. Įmonė, kurią 1913 m. įsteigė inžinieriai Lionel Martin ir Robert Bamford, buvo vos beįsitvirtinanti rinkoje, kai jos pirmojo modelio gamybą nutraukė prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas. Nepaisant nesėkmingos pradžios ir (protarpiais) neramių laikų, prekių ženklas „Aston Martin“ išliko ir pastaruoju metu savo veiklą papildė kitų transporto priemonių, įskaitant greitaeigius katerius ir povandeninius laivus, gamyba.

Dirbdamas patarnautoju Paryžiaus ir Londono viešbučiuose, imigrantas Guccio Gucci įkvėpimą atrado svečių nešiojamuose aukštos klasės lagaminuose. Grįžęs į gimtąją Italiją, 1921 m. G. Gucci atidarė savo vardo plonos odos gaminių parduotuvę. Po beveik 100 metų šis prabangus prekių ženklas žurnalo „Forbes“ išrenkamas 2017 m. 47-uoju vertingiausiu prekių ženklu pasaulyje, kurio vertė – 12,7 mlrd. USD.

Viena žinomiausių sėkmės istorijų Europoje – pradedančiosios įmonės LEGO istorija. Įmonė, savo veiklą pradėjusi praėjusio šimtmečio ketvirtojo dešimtmečio pradžioje, iš pradžių kūrė medinius žaislus. Garsiosios plastikinės kaladėlės atsirado 1949 m. Nuo tada prasidėjo „Lego“ karaliavimas žaislų rinkoje ir ne tik. Pastaraisiais metais įmonė susikrovė turtus iš nesibaigiančio savo gaminių populiarumo – pradėjo leisti filmus, vaizdo žaidimus ir kurti atrakcionų parkus. Įmonės pėdsakas akivaizdus visame pasaulyje – 2016 m. buvo parduota 75 mlrd. LEGO detalių.

1950–1999 m.

Praėjus keliems dešimtmečiams po Antrojo pasaulinio karo, visoje Europoje buvo juntamas spartus ekonomikos augimas, o pradedančiosios įmonės toliau virto klestinčiu verslu. 1969 m. Airijoje įsteigta mažmeninė drabužių parduotuvė „Primark“ užpildė spragą rinkoje, pasiūlydama nebrangių drabužių, ir pirmaisiais metais mėgavosi stabiliu augimu šalies viduje. Ne taip seniai vykdyta plėtra į Europos šalis ir JAV papildė bendrovės portfelį – iki 2016 m. jai priklausė 320 parduotuvių, esančių 11-oje šalių.

Galbūt šiandien Richard Branson vardas yra labai gerai žinomas, tačiau praėjusio šimtmečio aštuntojo dešimtmečio pradžioje jis tebuvo nepatyręs verslininkas, Jungtinėje Karalystėje vadovavęs bažnyčioje prisiglaudusiam paštu užsakomų įrašų verslui ir vėliau atidaręs įrašų parduotuvę. Po to atsirado įmonė „Virgin Records“, o per dar keturiasdešimt metų ji išsiplėtė ir tapo transporto, mažmeninės prekybos ir telekomunikacijų bendrove. Šiandien bendrovė „Virgin Group“ turi daugiau kaip 37 mln. sekėjų socialiniuose tinkluose, 53 mln. klientų visame pasaulyje, o bendros gaunamos pajamos siekia 16,6 mlrd. GBP.

Šio laikotarpio pabaigoje iškilo su technologijomis susijusią veiklą vykdantys startuoliai, kaip antai „Avast (Čekija, 1988 m.), „TomTom“ (Nyderlandai, 1991 m.), „CD Projekt“ (Lenkija, 1994 m.) ir „Opera Software“ (Norvegija, 1997 m.). Šios keturios įmonės, savo veiklą vykdžiusios atitinkamai internetinio saugumo, skaitmeninės navigacijos, vaizdo žaidimų ir programinės įrangos srityse, dėl kurtų inovatyvių produktų ir augančios skaitmeninės rinkos paklausos sulaukė didelio pasisekimo.

2000–2018 m.

Ši technologijų banga nusirito ir į naująjį tūkstantmetį – netrukus įmonė „Skype“ tapo nauju pagrindiniu telekomunikacijų sektoriaus veikėju. 2003 m. Liuksemburge įkurta įmonė pirmoji pasiūlė nemokamus kompiuterių vaizdo skambučius. 2011 m. gegužės mėn. už, kaip skelbiama, 8,5 mlrd. USD ją įsigijo bendrovė „Microsoft“. Remiantis neseniai atliktais skaičiavimais, kiekvieną mėnesį aktyvių vartotojų skaičius siekia daugiau kaip 300 mln.

2008 m. Švedijoje pristatoma programa „Spotify“, sukurta reaguojant į besitęsiančią kovą su piratavimu muzikos srityje. Iki 2012 m. pabaigos muziką transliuojančios platformos naudotojų bazė jau siekė 20 mln. aktyvių naudotojų, o praėjus beveik dešimtmečiui nuo šios platformos veikimo pradžios, „Spotify“ paskelbė, kad šis skaičius išaugo iki 140 mln. naudotojų.

Vengrijoje architektas Ádám Somlai-Fischer, norėdamas pristatyti savo skaitmeninio meno kūrinius, sukūrė savitą animatizuotą pateikčių pirmtaką. Šis pirmtakas tapo pagrindu 2009 m. sukurtai programai „Prezi“, kuria šiuo metu naudojasi 85 mln. naudotojų ir yra sukurta 325 mln. viešai skelbiamų pristatymų.

Visai neseniai Londone William Shu, pastebėjęs, kad mieste trūksta vėlyvo maisto pristatymo paslaugų, įsteigė įmonę „Deliveroo“. Per pirmus dvejus metus įmonė sulaukė daug gerų atsiliepimų ir 2015 m. jau galėjo plėsti savo veiklą į kitas šalis. Praėjus dar trejiems metams „Deliveroo“ savo paslaugas teikia 14 šalių ir daugiau kaip 140 miestų.

Šame straipsnyje pateikiama tik trumpa per daug metų Europoje susikūrusių sėkmingų startuolių apžvalga. Tikimės, kad jų istorijos bus įkvepiančios. Daugiau informacijos startuolių tema rasite mūsų straipsnyje apie tai, Ką daryti ir ko nedaryti pradedant verslą.

 

Susijusios nuorodos

Siemens

Nokia

Gucci

Lego

Virgin

Skype

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

EURES konsultanto paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas „Facebook“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Twitter“ tinkle

Sekite EURES naujienas „LinkedIn“ tinkle

Išsamūs duomenys

Temos
  • Verslas / Verslumas
  • Išorinės EURES naujienos
  • Vidinės EURES naujienos
  • Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
  • Naujienos/pranešimai/statistika
  • Sėkmės istorijos
  • Jaunimas
Sektorius
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.