Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva19. března 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Příběhy úspěšných začínajících podniků v Evropě: napříč desetiletími

Siemens, Lego, Gucci, Virgin a Skype jsou přední světové značky. Dohromady zaměstnávají tisíce lidí, působí ve stovkách zemí a vykazují obrovské zisky.

Start-up success stories in Europe: across the decades
EURES

Všechny byly také založeny v Evropě.

Evropské začínající podniky měly po staletí dopad na celý svět a v tomto článku se zaměříme na některé příběhy historicky úspěšných začínajících podniků z našeho kontinentu.

1840–1899

Za posledních 170 let se firma Siemens změnila z jedné dílny na dvorku v Německu v průmyslový výrobní kolos s více než 370 000 zaměstnanci. Společnost byla založena v roce 1847 pod názvem Siemens & Halske a rychle zaznamenala úspěch se svými vynálezy a dálkovými telefonními linkami.

Siemens nebyla jedinou společností, která byla založena před mnoha lety a původně působila ve skromných podmínkách. V témže roce za hranicemi ve Francii převzal Louis-François Cartier po svém mistrovi klenotnickou dílnu a jeho vnuci později pomohli proměnit rodinný podnik v celosvětovou značku luxusního zboží, které mají v oblibě královské rodiny i celebrity.

Ve Skandinávii byly v tomto období také založeny budoucí obchodní supervelmoci, a to nejprve v případě společnosti Nokia (Finsko, 1865) a poté Ericsson (Švédsko, 1876). Zatímco Ericsson se od svého založení jakožto opravna telegrafů ve Stockholmu zaměřoval na telekomunikace, Nokia byla původně pouze celulózka vyrábějící výrobky, jako je toaletní papír. Teprve na samém počátku 20. století společnost začala expandovat do oblastí, jimiž je dnes proslulá.

1900–1949

Evropa je domovem řady známých automobilek a Aston Martin ze Spojeného království je zřejmě jednou z nejikoničtějších díky dlouhodobému spojení s Jamesem Bondem. Společnost byla založena inženýry Lionelem Martinem a Robertem Bamfordem v roce 1913 a teprve se začínala etablovat, když byla výroba jejího prvního modelu zastavena kvůli vypuknutí první světové války. Navzdory tomuto nepříznivému začátku a někdy bouřlivé historii značka Aston Martin přetrvala a nedávno se začala věnovat i dalším druhům dopravy, včetně motorových člunů a ponorek.

Imigrant a zaměstnanec v hotelu Guccio Gucci pracoval v Paříži a v Londýně, kde ho inspirovala luxusní zavazadla, která viděl u hotelových hostů.  Když se Gucci vrátil do rodné Itálie, založil roku 1921 obchod s kvalitními koženými výrobky nesoucí jeho jméno. O téměř 100 let později v roce 2017 byla tato luxusní módní značka zvolena 47. nejhodnotnější značkou na světě časopisem Forbes, který její hodnotu stanovil na 12,7 miliardy dolarů.

LEGO je jedním z nejznámějších příběhů úspěchu začínajícího podniku v Evropě. Společnost byla založena v Dánsku počátkem 30. let 20. století a původně vyráběla dřevěné hračky. Slavné plastové kostičky se začaly vyrábět až v roce 1949 a započaly tak nadvládu společnosti Lego na trhu s hračkami i s jinými produkty. V posledních letech společnost těžila z přetrvávající popularity svých výrobků a začala se věnovat také filmům, videohrám a zábavním parkům. Vzhledem k neuvěřitelným 75 miliardám dílků stavebnice LEGO prodaných v roce 2016 lze na LEGO narazit na celém světě.

1950–1999

V desetiletích po druhé světové válce došlo k prudkému hospodářskému rozmachu v celé Evropě a začínající podniky se i nadále měnily v prosperující firmy. Maloobchod s oblečením Primark, založený v Irsku roku 1969, zaplnil mezeru na trhu s levnými oděvy a ve svých počátcích se těšil stabilnímu růstu na domácím trhu. Díky pozdějšímu rozšíření do Evropy a Spojených států patřilo v roce 2016 k portfoliu společnosti 320 obchodů v 11 zemích.

Richard Branson je dnes možná dobře známé jméno, ale počátkem 70. let 20. století to byl začínající podnikatel, který provozoval zásilkovou službu s gramofonovými deskami v prostorách kostela a později si otevřel ve Spojeném království obchod s deskami. Poté založil společnost Virgin Records. V průběhu následujících čtyřiceti let společnost expandovala do odvětví dopravy, maloobchodu a telekomunikací. V současnosti má Virgin Group přes 37 milionů příznivců na sociálních médiích, 53 milionů zákazníků na celém světě a celosvětové příjmy ve výši 16,6 miliardy GBP.

Ve druhé polovině tohoto období došlo k vzestupu začínajících podniků věnujících se technologiím, včetně podniků Avast (Česká republika, 1988), TomTom (Nizozemsko, 1991), CD Projekt (Polsko, 1994) a Opera Software (Norsko, 1997). Tyto čtyři společnosti působící po řadě v oblasti bezpečnosti v on-line prostředí, digitální navigace, videoher a softwaru dosáhly značných úspěchů díky svým inovativním produktům a rostoucí poptávce na digitálním trhu.

2000–2018

Tento technologický trend pokračoval i v novém tisíciletí, např. v podobě firmy Skype, která se brzy stala novým klíčovým hráčem v odvětví telekomunikací. Společnost sídlící v Lucembursku byla založena roku 2003. Byla průkopníkem bezplatných videohovorů uskutečňovaných pomocí počítačů. V květnu 2011 ji koupila společnost Microsoft za 8,5 miliardy dolarů. Podle nedávných odhadů aplikaci Skype za měsíc aktivně použije více než 300 milionů uživatelů.

Ve Švédsku v roce 2008 zahájila činnost společnost Spotify, která vznikla jako reakce na neustálý boj proti hudebnímu pirátství. Koncem roku 2012 měla uživatelská základna platformy založené na streamování hudby 20 milionů aktivních uživatelů a téměř deset let po zahájení činnosti společnost Spotify oznámila, že toto číslo vzrostlo na 140 milionů uživatelů.

V Maďarsku vytvořil architekt Ádám Somlai-Fischer jedinečný prototyp zoomovací prezentace pro vystavování svých novomediálních děl. Tento prototyp se stal základem společnosti Prezi, která zahájila činnost v roce 2009 a nyní se může pochlubit 85 miliony uživatelů a 325 miliony veřejných prezentací.

Nedávno založil v Londýně William Shu společnost Deliveroo, poté, co zjistil, že ve městě chybí služby rozvozu jídel v pozdních nočních hodinách. Společnost se díky osobním doporučením stala během prvních dvou let své existence velmi populární a v roce 2015 expandovala do jiných zemí. O tři roky později působí společnost Deliveroo ve 14 zemích a více než 140 městech.

Toto je jen malá ukázka druhů úspěšných začínajících podniků, které v uplynulých letech v Evropě vznikly. Doufáme, že tyto příběhy jsou pro vás inspirací. Více informací o začínajících podnicích naleznete v našem článku o tom, co dělat a nedělat, když začínáte podnikat.

 

Související odkazy:

Siemens

Nokia

Gucci

Lego

Virgin

Skype

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníExterní zprávy EURESInterní zprávy EURESZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěZprávy/přehledy/statistikyPříběhy úspěchuMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.