Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy12 grudnia 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Rozmowy prowadzone w formule „speed dating” w Madrycie: EURES w Hiszpanii i EURES w Szwecji nawiązały współpracę na rzecz tworzenia nowych możliwości w sektorze gastronomicznym

EURES w Hiszpanii i EURES w Szwecji współpracowały ze sobą przy organizacji trzeciej edycji innowacyjnej imprezy typu „speed dating” dla przedstawicieli sektora gastronomicznego. Wspomniana impreza była ostatnią z szeregu imprez zorganizowanych w ramach projektu „Szefowie kuchni w Szwecji”.

‘Speed dating’ interviews in Madrid: EURES Spain and EURES Sweden team up to create opportunities in the catering industry
© Daniel Bellón Serrano, 2018

„Realizacja projektu poświęconego naborowi szefów kuchni rozpoczęła się w 2015 r. i od tego czasu w Hiszpanii co roku organizuje się przynajmniej dwa wydarzenia rekrutacyjne” – tłumaczy Daniel Bellón Serrano, doradca w EURES w Hiszpanii. „Jest to ewidentny przykład sytuacji korzystnej dla wszystkich zainteresowanych stron: sektor hotelarski w Szwecji rozwija się, a w Hiszpanii istnieje wieloletnia tradycja szkolenia szefów kuchni i innych wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie hotelarstwa – na terenie całego kraju znajduje się wiele szkół zawodowych szkolących przedstawicieli tych profesji”.

W 2018 r. ta niepowtarzalna impreza rekrutacyjna odbyła się w Madrycie z udziałem przedstawicieli 10 szwedzkich restauracji (pięciu z nich stawiło się osobiście, a pięciu kolejnych brało udział w imprezie za pośrednictwem internetu); wspomniani przedstawiciele poszukiwali szefów kuchni, aby uzupełnić wakaty w swoich przedsiębiorstwach. Niklas Cramer z hotelu Falkenberg Strandbad poszukiwał pracowników do swojej restauracji z widokiem na morze. „Rekrutowaliśmy pracowników z Hiszpanii już wcześniej z bardzo dobrym skutkiem” – twierdzi Niklas. „Zatrudniliśmy dwóch pracowników na pełny etat oraz czterech członków personelu sezonowego na okres letni. Każda z zatrudnionych osób doskonale się spisała – jestem niezwykle zadowolony z ich pracy!”

Impreza odbyła się w pomieszczeniach hiszpańskich publicznych służb zatrudnienia i była poświęcona idei rozmów przeprowadzanych w formule „speed dating”. W ciągu kilku godzin uczestnicy mieli możliwość odbycia 4–8 rozmów z przedstawicielami restauracji. „Taka forma interakcji była przyjemna, szybka i nieformalna” – uważa Niklas. „W krótkim czasie udało nam się poznać wielu kandydatów osobiście”.

Jedna z kandydatek, Rocío Rapallo Fernández, ma bardzo podobne odczucia. „Uważam, że to znakomita metoda budowania relacji między pracodawcami a pracownikami. Pozwala ona również uzyskać wiele informacji na temat danego przedsiębiorstwa i przyszłego miejsca pracy”.

Rocío znalazła się w gronie 27 hiszpańskich szefów kuchni, którzy dzięki udziałowi w imprezie znaleźli nową pracę w Szwecji w okresie letnim. Rocío – zapalona szefowa kuchni i podróżniczka odwiedzająca wszystkie zakątki świata – poszukiwała nowej kulinarnej przygody. „Miałam szczęście, ponieważ pomyślnie przeszłam proces rekrutacji w kilku różnych przedsiębiorstwach, dzięki czemu mogłam wybrać to, które najbardziej mi pasowało. Jak dotąd, jestem bardzo zadowolona z pracy i atmosfery panującej tutaj w Szwecji. Gdybym miała ponownie podjąć decyzję o wyjeździe do Szwecji, nie wahałabym się ani przez chwilę!”

Poza uczestnictwem w sesjach przeprowadzanych w formule „speed dating” doradcy EURES udzielali kandydatom informacji na temat warunków życia i pracy w Szwecji, formalnościach, jakich będą musieli dopełnić po przyjeździe, oraz różnych dostępnych programach wspierania mobilności. Doradcy EURES zabrali również przedstawicieli restauracji do jednego z ośrodków kształcenia zawodowego w dziedzinie hotelarstwa w Madrycie – Simone Ortega Vocational Training Centre – gdzie mogli zapoznać się oni z jakością szkoleń oferowanych hiszpańskim szefom kuchni. Wizyta w ośrodku zapoczątkowała dyskusję na temat dalszej współpracy między szwedzkimi przedsiębiorstwami a hiszpańskimi ośrodkami szkoleniowymi.

Ogólnie rzecz biorąc, impreza okazała się wielkim sukcesem. „Informacje zwrotne, jakie otrzymaliśmy od osób poszukujących pracy i pracodawców, były dość pozytywne;”, twierdzi Daniel, „programy stażowe również przyniosły dobre rezultaty. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb pracodawców – w tym miejscu chcę podkreślić, że nasi szwedzcy koledzy doskonale z nimi współpracują – ale jeżeli wszystko będzie przebiegało w podobny sposób jak w poprzednich latach, sądzę, że zespoły EURES ze Szwecji i Hiszpanii zorganizują podobną imprezę w przyszłym roku”.

„Zdecydowanie poleciłabym to doświadczenie każdemu, kto kocha podróże i chciałby pracować za granicą”– podsumowuje Rocío. „To świetny sposób na to, by poznać inny kraj, jego kulturę i tradycje oraz by poczuć się jak jego rdzenny mieszkaniec”.

 

Powiązane linki:

Profil EURES w Hiszpanii na Facebooku

Profil EURES w Szwecji na Facebooku

Praca w sektorze turystyki

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESInteresariusze zewnętrzniWiadomości wewnętrzne EURESTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.