Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy18 kwietnia 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 5 min

Media społecznościowe: narzędzie do poszukiwania pracy?

Ponad 2 mld osób korzysta codziennie z mediów społecznościowych, by rozmawiać z przyjaciółmi, wymieniać się zdjęciami, oglądać śmieszne filmy...ale media społecznościowe mają również inne świetne zastosowania. W niniejszym artykule przeanalizujemy, dlaczego media społecznościowe mogą być doskonałym sposobem na znalezienie wymarzonej pracy.

Social media: A job hunting tool?
EURES

LinkedIn

Artykułu o szukaniu pracy w mediach społecznościowych nie można rozpocząć inaczej niż przedstawieniem LinkedIn. Uruchomiony w 2002 r. portal jest specjalnie przeznaczony do tworzenia sieci kontaktów zawodowych i rekrutacji. Dostępnych jest wiele różnych narzędzi i funkcji, z których wybraliśmy kilka, naszym zdaniem najlepszych.

Przyłącz się do grup: Jest to oczywiste, ale też logiczne miejsce rozpoczęcia działania. Na LinkedIn jest ponad 1,7 mln grup, przeznaczonych nie tylko dla poszczególnych przedsiębiorstw, lecz również dla sieci, organizacji i konkretnych tematów. Przyłączenie się do grupy umożliwi dostęp do ekspertów, osób, które mają takie same zainteresowania lub pomysły, a być może nawet potencjalnych pracodawców.

Szukaj pracy: Wyszukiwanie pracy w LinkedIn funkcjonuje w podobny sposób jak w przypadku wielu innych wyszukiwarek internetowych, tzn. można wyszukiwać wolne stanowiska i ubiegać się o nie. Oprócz możliwości ręcznego wyszukiwania, strona proponuje również oferty pracy na podstawie profilu użytkownika i jego zainteresowań zawodowych (zobacz poniżej). Może to być doskonały skrót do ciekawych ofert zamieszczonych bezpośrednio przez pracodawców.

Aktywuj swoje zainteresowania zawodowe: Dzięki tej opcji, która znajduje się w zakładce „Praca”, możesz poinformować rekrutujących o tym, że szukasz pracy. Możesz określić np. nazwy stanowisk, które cię interesują, lokalizacje, rodzaje umów, branże oraz daty rozpoczęcia pracy. Włącz opcję zainteresowania zawodowe i podaj możliwie najbardziej wyczerpujące informacje, aby pokazać swoje zainteresowanie potencjalnym pracodawcom.

Potwierdź swoje umiejętności: Nietrudno jest sporządzić listę swoich umiejętności, ale pracodawca nie ma zwykle możliwości oceny, na ile jest ona dokładna. Tu z pomocą przychodzi funkcja potwierdzenia. Potwierdzone umiejętności to coś więcej niż tylko twoja opinia – stanowią dodatkowy poziom gwarancji dla osób rekrutujących.

Twitter

Każdego dnia na Twitterze wysyła się około 500 mln tweetów, co sprawia, że jest on bogatym źródłem informacji, najnowszych tendencji i aktualności. Jest to również doskonałe miejsce do poszukiwania możliwości zatrudnienia, zwłaszcza jeśli chcesz to robić w trakcie podróży.

Śledź hasztagi: Większość osób rekrutujących używa hasztagów publikując otwarte stanowiska na Twitterze. Szybkie i regularne wyszukiwanie hashtagów, takich jak #praca – oraz bardziej szczegółowych, jeśli interesuje cię konkretne przedsiębiorstwo lub stanowisko – otworzy przed tobą szereg możliwości.

Śledź liderów: W każdej branży znajdują się wiodące przedsiębiorstwa i wpływowe osoby. Śledzenie tych osób i organizacji nie tylko poszerza twoją sieć, lecz umożliwia także bezpośredni dostęp do ich najnowszych tweetów.

Ukierunkuj swoje tweety: Tweetując o konkretnej branży lub na dany temat można w łatwy sposób pokazać swoje zainteresowanie. Zobaczysz, że w ten sposób zyskujesz więcej istotnych obserwatorów lub znajdujesz przydatne konta, które będziesz śledzić.

Szukaj pracy: Na Tweeterze nie ma klasycznej wbudowanej funkcji wyszukiwania miejsc pracy, takiej jak LinkedIn, jednak pomocne mogą okazać się strony np. Jobs By Tweeter(Praca na Tweeterze) oraz Twit Job Seek (Wyszukiwanie ofert pracy na Tweeterze). Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami na tych stronach, aby znaleźć interesujące cię oferty.

Facebook

Facebook jest prawdopodobnie najmniej oczywistym portalem społecznościowym, jeśli chodzi o znalezienie pracy, ale nie oznacza to, że nie ma nic do zaoferowania. Nadal jest on największym na świecie i najczęściej wykorzystywanym portalem społecznościowym, w którym średnia liczba aktywnych użytkowników dziennie wynosi prawie 1,5 mld. Jeśli dodać fakt, że konto na Facebooku ma ponad 60 mln przedsiębiorstw, miejsce tego portalu na naszej liście jest w pełni uzasadnione.

Rozszerz swoją sieć: Najbardziej podstawowym krokiem na Facebooku jest dołączenie do odpowiednich grup i „polubienie” stron osób i firm, które cię interesują. Dzięki temu uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich zamieszczonych przez nich najnowszych wiadomości i ofert pracy. Możesz również dostosować ustawienia swojego konta, tak żeby otrzymywać powiadomienia pocztą elektroniczną o każdej ofercie, aby nie przegapić żadnej okazji.

Utwórz specjalny profil do poszukiwania pracy: Jeśli chcesz pójść o krok dalej, warto stworzyć zupełnie nowy profil „zawodowy”. Dzięki temu możesz dysponować czystą przestrzenią, w której zaprezentujesz swoje talenty, a jednocześnie mieć osobistą przestrzeń, w której możesz publikować zdjęcia z wakacji i śmieszne memy.

Wskazówki ogólne

Aktualizuj swój profil: Obojętnie jaki portal społecznościowy wybierzesz, twój profil będzie na tyle silny, na ile wiarygodne są zawarte w nim informacje. Podając w nim szczegółowe, stosowne i aktualne informacje, zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.

Bądź profesjonalny: W mediach społecznościowych panuje do pewnego stopnia swobodny styl. Nic w tym złego, jeśli czatujesz ze znajomymi, natomiast osoby rekrutujące będą szukały czegoś bardziej profesjonalnego. Zanim klikniesz na przycisk „Wyślij”, zastanów się, kim są twoi odbiorcy i jak należy się do nich zwracać. I pamiętaj: portale mediów społecznościowych mają dobrą pamięć – obyś nie żałował postu lub tweeta sprzed pięciu lat!

Oto one: nasze najważniejsze wskazówki, jak korzystać z mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy. Teraz od ciebie zależy, aby dobrze wykorzystać je w praktyce. Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Powiązane linki:

LinkedIn

Twitterze

Facebooku

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Media społecznościowe
  • Młodzież
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.