
Vaše právo na rovné zacházení
Ochrana sezónních pracovníků je pro EU prioritou. Pokud pracujete v jiném členském státě, máte jako občan EU právo na rovné zacházení a nediskriminaci. Můžete očekávat, že při práci v jiných členských státech budete mít stejnou podporu a pracovní podmínky jako místní pracovníci. Pokud tomu tak není, měli byste být připraveni se ptát proč.
Pracujete-li v jiném členském státě, musí s vámi být zacházeno stejně jako se státními příslušníky dané země, pokud jde o odměnu, pracovní dobu, ukončení pracovního poměru, ochranu zdraví a bezpečnost. Jestliže vám zaměstnavatel nenabídne pracovní smlouvu, trvejte na jejím uzavření, aby vaše pozice byla co nejjistější. Ochráníte tak svá práva, neboť zaměstnavatel bude muset dodržovat podmínky pracovního poměru.
Přístup k sociálnímu zabezpečení
Při práci v zahraničí se na vás může vztahovat pouze jeden systém sociálního zabezpečení. Jakmile se do něj přihlásíte, budete mít přístup ke zdravotní péči, rodinným dávkám a podpoře v nezaměstnanosti stejně jako občané daného státu.
Každý členský stát má své vlastní právní předpisy v oblasti sociálního zabezpečení. Jsou však zavedena pravidla, která zajišťují, aby lidé stěhující se do jiného členského státu nepřišli o své sociální zabezpečení. Budete muset přispívat na sociální zabezpečení v zemi, ve které pracujete, bez ohledu na to, kde bydlíte. Toto pravidlo se na vás nicméně nevztahuje, pokud vás zaměstnavatel požádal, abyste pracovali v zahraničí po dobu kratší než dva roky.
Nedobrovolná nezaměstnanost
V pokynech Evropské komise se uvádí, že pokud se jako sezónní nebo jiný pracovník stanete při práci v zahraničí nedobrovolně nezaměstnanými, musí se vám dostat stejného zacházení jako místním obyvatelům. To znamená, že si můžete v dotčeném členském státě ponechat postavení zaměstnané osoby po dobu šesti měsíců, pokud se zaregistrujete u služeb zaměstnanosti tohoto státu.
Další pomoc a informace
Informace a pokyny týkající se práce v zahraničí naleznete na portálu EURES nebo vám je poskytnou místní poradci EURES.
Užitečné informace o tom, jak postupovat při hledání sezónní práce a co můžete očekávat, naleznete také na internetových stránkách Evropského orgánu pro pracovní záležitosti, na kterých můžete kliknout na konkrétní členský stát a použít odkazy na různé relevantní zdroje. Vaše práva jakožto pracovníka v Evropě stanovuje také směrnice EU o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii.
Chcete-li mít aktuální informace o právech sezónních pracovníků, sledujte na Facebooku a na Twitteru pomocí hashtagu #Rights4AllSeasons kampaň orgánu ELA pro sezónní pracovníky.
Připraveno v rámci partnerství s Evropským portálem pracovní mobility EURES.
Související odkazy:
Evropské dny pracovních příležitostí
Informace pro sezónní pracovníky a zaměstnavatele
Směrnice EU o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii
Kampaň Evropského orgánu pro pracovní záležitosti na Facebooku
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 30 září 2021
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Obchod / PodnikáníEU toolbox pro mobilituškolení EURESTrendy náboruMládí
- Související sekce
- Život a práce
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles