Skip to main content
Logo Európskej komisie
EURES
Novinový článok12 marec 2018Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Správny životopis pre správne pracovné miesto vďaka sieti EURES Taliansko

EURES Taliansko vybavuje mladých uchádzačov o zamestnanie nástrojmi, ktoré im pomôžu pri prvých kroch na ceste za medzinárodnou pracovnou kariérou.

The right CV for the right job, thanks to EURES Italy
EURES Abruzzo

V spolupráci s univerzitou v Terame v Taliansku sieť EURES Taliansko ponúka pracovné semináre pre študentov, absolventov a verejnosť, kde sa naučia, ako vypracovať životopis v taliančine a angličtine.

Účastníci sa naučia, ako napísať životopis v oboch jazykoch, pričom sa sústredia na použitie európskej šablóny Europass, ako zaregistrovať životopis na portáli EURES, ako písať motivačný list zamestnávateľom v Taliansku a v zahraničí, ako napísať spontánnu žiadosť o zamestnanie, ako sa uchádzať o voľné miesto na portáli EURES a ako sa predstaviť na pracovnom pohovore.

Mnohí mladí uchádzači sa už tešia z výsledkov z tohto projektu. Jedným z nich je 24-ročný Saverio Zappacosta z Pescary v Taliansku. Na tamojšej univerzite študuje na fakulte komunikačných vied a v súčasnosti je na ročnom študijnom pobyte na univerzite vo Wyomingu v USA.

„Tento seminár mi podstatne zmenil život, pretože sa konal v správny čas a tesne predtým, ako som odišiel do USA. Pochopil som rozdiely medzi životopismi v jednotlivých krajinách a ako najlepšie prezentovať svoje zručnosti v závislosti od cieľovej krajiny a druhu pracovného miesta, o ktoré sa uchádzam. Pred týmto seminárom som nevedel, že niektoré z mojich zručností sú výnimočné. Potom som ich vedel lepšie vyjadriť v mojich podkladoch,“ hovorí Saverio. Po príchode do Ameriky si hneď našiel zamestnanie.

Ďalším spokojným účastníkom je 22-ročný Mirko Rabottini z Terama v Taliansku, kde študuje ekonómiu v druhom ročníku.

„Tento seminár bol smerodajný pri zostavovaní môjho životopisu.  Predovšetkým som sa veľa naučil o tom, ktorý vzor mám použiť a ako ho prispôsobiť ku konkrétnej žiadosti. Nakoniec som dokázal vytvoriť životopis v podobe infografiky, ako aj anglickú verziu životopisu vo formáte Europass. S tým som sa uchádzal o niekoľko pracovných miest. Tri z piatich pracovných agentúr, ktoré som oslovil, si ma vybrali,“ povedal Mirko.

Na čele spolupráce s univerzitou v Terame je poradkyňa EURES v meste Abruzzo Anna Bongiovanni. „Naša spolupráca sa začala v roku 2011: 22. novembra toho roku sme pripravili prvý pracovný seminár pre študentov, kde sme im radili, ako vypracovať životopis v oboch jazykoch,“ povedala Anna.

Toto podujatie patrí k stáliciam v rámci dvoch univerzitných dní kariéry. Najnovší seminár sa uskutočnil 6. novembra.

Profesor Christian Corsi, prorektor univerzity v Terame, je nadšený spoluprácou so sieťou EURES:

„Seminár je súčasťou našich dní kariéry a pomáha absolventom a študentom dobre sa pripraviť na pracovné pohovory. Pracovný seminár je mimoriadne užitočný pri prehlbovaní znalostí študentov o aktívnych vyhľadávacích nástrojoch. Pomohol už mnohým študentom. Mladí účastníci sa tam dozvedia, že treba sledovať profesionálne a vedomostné profily, ktoré sú žiadané na trhu prácu. Tým si zlepšujú svoje vyhliadky na získanie zamestnania,“ informoval prorektor.

 

Súvisiace odkazy:

Univerzia Teramo

Pracovný seminár siete EURES Talianskoo písaní životopisu

Šablóna Europass

Voľné miesta na portáli EURES

Dni kariéry na univerzite v Terame

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témy
osvedčený postup EURESRady a tipyTrendy náboru
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.