Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy6 lutego 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Poszukujący pracy Polak znajduje satysfakcjonującą pracę za granicą

Chcieć, to móc. Takim kredo kierował się poszukujący pracy Polak Paweł Frydlewicz, gdy wyjeżdżał do Republiki Czeskiej, aby rozpocząć na nowo karierę zawodową dzięki wsparciu EURES Polska.

Polish jobseeker finds job

W poprzednim artykule dokładnie omówiliśmy europejską inicjatywę na rzecz mobilności zawodowej skierowaną do osób w wieku powyżej 30 lat, prowadzoną przez lokalny zespół EURES z Dolnego Śląska (Polska). Od tego czasu dzięki projektowi 26 osób poszukujących pracy znalazło zatrudnienie w Niemczech, Zjednoczonym Królestwie i Republice Czeskiej. Porozmawialiśmy z jednym z uczestników – Pawłem Frydlewiczem, który opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach z EURES.

Jak natrafiłeś na projekt EURES?

Gdy czekałem na spotkanie z doradcą w moim lokalnym urzędzie pracy, przeglądałem niektóre ogłoszenia o pracę i zauważyłem zamieszczoną przez EURES ofertę pracy za granicą. Wydała mi się naprawdę interesująca. Zainteresowałem się jeszcze bardziej, gdy znalazłem broszury i ulotki o sposobach szukania pracy poza Polską, bezpieczeństwie pracy, warunkach pracy itp. Chciałem poszerzyć swoją wiedzę, więc odwiedziłem portal EURES. Miałem szczęście, że już na pierwszej stronie znajdował się banner o projekcie. Ten rodzaj projektu był dokładnie tym, czego potrzebowałem!

Co cię zmotywowało do poszukiwania pracy za granicą?

Trudno powiedzieć, co mną wtedy kierowało, aby szukać pracy za granicą. W rzeczywistości było wiele czynników, głównie zniechęcające, nieudane próby znalezienia pracy w Polsce. Szukałem pracy, w której docenione będzie moje wieloletnie doświadczenie i moje umiejętności, jak również uwzględnione będą przyzwoite składki emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne.

Jaka jest twoja nowa praca?

Od dziewięciu miesięcy pracuję w Skoda Auto w Republice Czeskiej, a pracę tę zdobyłem poprzez agencję pośrednictwa pracy. Mam jednoroczną umowę z opcją automatycznego przedłużenia o kolejny rok. Od samego początku pracowałem w Dziale Logistycznym i naprawdę jestem zadowolony z tej pracy.

Czym zajmowałeś się w poprzedniej pracy w Polsce?

Zajmowałem się kontrolą jakości. Bardzo intensywna praca, siedem dni w tygodniu, trzy zmiany, ciągłe uczenie się, pozyskiwanie dużej ilości nowej wiedzy i umiejętności. Tak było do dnia, gdy właściciele przedsiębiorstwa sprzedali je i zwolnili większość jego pracowników. Dla mnie okazało się to korzystne, choć wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy. W tamtym czasie było bardzo ciężko – straciłem zatrudnienie, musiałem rozpocząć kolejny etap życia i zacząć szukać pracy.

Proszę nam powiedzieć, co myślisz o całym procesie EURES i czy jesteś z niego zadowolony?

Na początku myślałem, że sam nie będę w stanie pracować za granicą. Pomysł ten mnie przerażał. Takie proste działanie wydawało się przytłaczające. Jak miałem znaleźć właściwą ofertę, przetłumaczyć swoje CV na język obcy, przejść rozmowę kwalifikacyjną w języku obcym? Co z wyjazdem i wszystkimi związanymi z nim przygotowaniami: znalezieniem zakwaterowania, opłaceniem kosztów do pierwszej wypłaty itd. Myślałem, że zostanę z tym wszystkim sam.

Jednak w ogóle tak nie było! Dzięki udziałowi w projekcie, przetłumaczono moje CV, odbyłem kurs językowy zorganizowany w ramach projektu i byłem pod stałą opieką doradców w ramach projektu, którzy w każdej chwili byli gotowi do pomocy, czy to w kwestiach związanych z pracodawcą, pracą czy zakwaterowaniem. Świadomość, że nie jesteś sam, ma duże znaczenie.

Jakie wyzwania napotkałeś na początku?

Praca w logistyce była dla mnie nowością. Przygotowanie konkretnej partii części na każde stanowisko montażowe rządzi się tymi samymi zasadami, jednak każdy rodzaj samochodu ma swoją specyfikę, którą należy znać. Szybko nauczyłem się składania zamówień na niezbędne części. Zdobyłem niezależność w miejscu pracy, co oznaczało dużą odpowiedzialność za to, co i jak robiłem.

Wkrótce początkowe obawy ustąpiły miejsca zadowoleniu z pracy. Bardzo pomocna była umiejętność obsługi komputera. Nawet język nie był aż tak trudny, jak się wydawał na początku. Wiele czeskich słów da się zrozumieć, a gdy nie znasz jakiegoś słowa, zawsze można sobie pomóc angielskim!

Czy masz jakieś rady dla innych osób zastanawiających się na udziałem w projekcie EURES?

Gdy szukałem pracy w Polsce, zmagałem się z trudnościami, które były dla mnie niezrozumiałe. W pewnym momencie wydawało mi się, że stoję przed szklaną ścianą nie do przejścia.

Byłem bardzo chętny do pracy, miałem dużą wiedzę i umiejętności, lecz nie chciałem pracować za pensję uwłaczającą ludzkiej godności. Zdałem sobie sprawę, że jedyną szansą jest praca za granicą.

Obecnie normalnie pracuję, normalnie żyję, nawet przyjeżdżam co tydzień do Polski. Wszystkie początkowe trudności – nowy język, nowa praca, życie w nowym państwie, inna mentalność ludzi, wielokulturowe środowisko, które na początku mogą przerażać, z czasem stają się interesującym doświadczeniem.

Tak wiele można się nauczyć od innych, gdy jesteś otwarty na nowe doświadczenia. Z pewnością warto było nawiązać kontakt z EURES. Dzisiaj mówię TAK dla EURES!

Historia Pawła może być również twoją historią. Jeżeli jesteś trzydziestokilkulatkiem poszukującym pracy, mieszkającym w województwie dolnośląskim, regionalne biuro EURES może udzielić ci wsparcia zawodowego. Skontaktuj się z doradcą EURES i rozpocznij swoją karierę zawodową za granicą.

 

Powiązane linki:

Skontaktuj się z doradcą EURE

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracyEURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeńEURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościHistorie sukcesów
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.