Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy10 maja 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Pracuj w Niemczech

Myślisz o wyjeździe do pracy do Niemiec? EURES oferuje wiele informacji, by pomóc Ci znaleźć pracę i bezproblemowo się przenieść.

Let’s work in Germany
EURES

Na portalu EURES dowiesz się wiele na temat życia i pracy w UE oraz poznasz fakty i dane liczbowe o każdym z państw — wszystko w zasięgu jednego kliknięcia. EURES pragnie zostać Twoim pierwszym punktem kontaktowym przy szukaniu pracy w innym państwie Unii Europejskiej i może pokierować Cię do najodpowiedniejszych źródeł pomocy.

Dobrym źródłem informacji dla osób poszukujących pracy w Niemczech poza stroną EURES jest, www.make-it-in-germany.com, portal rządu federalnego Niemiec dla zagranicznych profesjonalistów o wysokich kompetencjach.

Jest on dostępny w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim, a w ograniczonym zakresie również w 10 innych językach, takich jak włoski i portugalski. Strona zawiera informacje ogólne na temat szkoleń, podatków i zatrudnienia, jak również analizy przypadków międzynarodowych wykwalifikowanych pracowników, którzy przeprowadzili się do Niemiec.

Dalsze pytania można zadawać poprzez gorącą linię, e-mail lub czat. Jedną z agencji, z którą można skontaktować się na wskazane wcześniej sposoby jest biuro ds. międzynarodowych i wyspecjalizowanych usług (Zentrale Auslands- und Fachvermittlung, ZAV) niemieckiej federalnej agencji pracy (Bundesagentur für Arbeit). Jako część sieci EURES, ZAV stanowi centralny organ dla wszystkich pytań dotyczących życia i pracy w Niemczech. Personel ZAV jest również obecny na międzynarodowych targach pracy i wydarzeniach informacyjnych w Twoim kraju ojczystym, a także regularnie organizuje europejskie internetowe dni pracy dotyczące życia i pracy w Niemczech.

Niemieccy pracodawcy wykazują duże zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kwalifikacjach, zwłaszcza inżynierów i techników, personel informatyczny, lekarzy i pielęgniarki. Co więcej, sektory logistyczny i budowlany również poszukują wykwalifikowanych osób do pracy. Ponad 90% wszystkich niemieckich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa, w których znajdują się dwie trzecie wszystkich stanowisk pracy i które wypracowują więcej niż połowę niemieckiego wyniku gospodarczego. Należy zauważyć, że duża liczba tych firm, pomimo tego, że są liderami na rynku w swoim sektorze, jest zlokalizowana w małych miejscowościach i na obszarach wiejskich, a niekoniecznie w dużych miastach.

Najczęstszym rodzajem zatrudnienia w Niemczech są umowy na pełen etat i na czas nieokreślony, przy tygodniu roboczym wynoszącym ok. 40 godzin. Jednak staje się on coraz mniej powszechny, a nowe rodzaje zatrudnienia, w tym na czas określony, w niepełnym wymiarze i do pracy tymczasowej, są coraz częściej spotykane.

W ostatnich latach na znaczeniu zyskują także różne formy samozatrudnienia, a liczba osób samozatrudnionych gwałtownie wzrosła. Każdy, kto chciałby prowadzić przedsiębiorstwo, musi zarejestrować się w Gewerbeamt (biurze rejestracji działalności) władz lokalnych w miejscu, w którym będzie mieć ono swoją siedzibę. Natomiast osoby samozatrudnione muszą się zarejestrować w Finanzamt (urzędzie skarbowym). Izby przemysłowe i handlowe, izby wykwalifikowanych pracowników, stowarzyszenia zawodowe oraz instytucje finansowe mogą udzielić porad w zakresie wszystkich procedur.

 

Powiązane linki:

Życie i praca w Niemczech

Urząd międzynarodowego pośrednictwa pracy

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćWiadomości zewnętrzne EURESPorady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjne
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.