
Dowiedź się, kto będzie uczestniczyć w targach
W przypadku większości targów pracy z wyprzedzeniem jest publikowana lista uczestniczących w nich wystawców. Wiedząc, jakie przedsiębiorstwa i organizacje będą uczestniczyć, możesz zdecydować, z kim chcesz rozmawiać, i opracować plan działania. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużego wydarzenia, jako że prawdopodobnie nie będziesz miał(a) czasu na rozmowę z każdym. Utworzenie rankingu uczestników może być dobrym sposobem na podzielenie ich na tych, z którymi na pewno chcesz się spotkać, i tych, z którymi się spotkasz, jeżeli wystarczy na to czasu.
Ubiór świadczy o tobie
Być może ubiór nie wydaje się aż tak istotny, ale stanowi zasadniczą część twojego wizerunku, a pierwsze wrażenie ma znaczenie. Przecież rekruterzy spotkają w ciągu całego dnia setki młodych ludzi podobnych do ciebie – nie chcesz, aby cię zapamiętali ze złych powodów! Pomyśl o ubiorze na rozmowę kwalifikacyjną, a na pewno się nie pomylisz.
Przygotuj kopie swojego CV
Prawdopodobnie będziesz mieć jedynie około 10 minut na rozmowę z potencjalnym pracodawcą, a więc chętnie im zostawisz coś o sobie. Wizytówki są doskonałym pomysłem, ale w CV zawarte jest dużo więcej informacji o twoich umiejętnościach i doświadczeniu oraz atutach, które możesz zaoferować firmie. Pamiętaj o zabraniu wystarczającej liczby egzemplarzy do rozdania oraz o rozsądnej długości CV – żaden potencjalny pracodawca nie chce sczytywać 10 stron, aby dowiedzieć się, kim jesteś i co potrafisz!
Pomyśl, czego oczekują przedsiębiorstwa i organizacje
Poszukują utalentowanych nowych pracowników, którzy wniosą jakąś wartość dodaną do ich przedsiębiorstwa. Choć umiejętności i doświadczenie w twoim CV są ważne, to znaczenie będzie mieć również, jakie zrobisz wrażenie osobiście. Uśmiech, kontakt wzrokowy, wyraźne zainteresowanie danym przedsiębiorstwem (i wiedza na jego temat) oraz pewność siebie w trakcie prezentacji w maksymalny sposób uatrakcyjnią twoją osobę jako potencjalnego pracownika.
Pomyśl, czego chcesz
Dlaczego faktycznie uczestniczysz w targach pracy? Czy jesteś zainteresowany(-a) konkretną pracą lub przedsiębiorstwem, w którym chciałbyś/chciałabyś pracować? Czy ciekawią cię nieprzewidziane oferty pracy, które mogą się tam pojawić? Czy może po prostu czujesz, że odwiedzanie targów pracy jest twoją powinnością? Uczciwe określenie motywacji pomoże ci zagospodarować czas tam spędzony, a być może, w przypadku ostatniego wymienionego powodu, zainspiruje cię także do przyjęcia skuteczniejszego podejścia.
Gdzie można uzyskać więcej informacji?
Doskonałym punktem wyjścia są Europejskie Dni Pracy. Są to internetowe i stacjonarne targi rekrutacji skupiające osoby poszukujące pracy i przedsiębiorstwa w różnych miejscach Europy kilka razy w miesiącu (w ujęciu średnim). W łatwy sposób można się zarejestrować na dane wydarzenie, a jest to możliwe poprzez stronę internetową Europejskich Dni Pracy.
Poza Europą Global Careers Fair organizuje rokrocznie szereg międzynarodowych targów karier. Wydarzenia te są prowadzone on-line, co sprawia, że są one dostępne dla młodych ludzi na całym świecie.
Targi pracy są ściśle powiązane z tworzeniem sieci kontaktów i dlatego zdecydowanie zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem Podstawowe wskazówki dotyczące tworzenia sieci kontaktów, w którym zawarto najważniejsze porady dotyczące profesjonalnego nawiązywania kontaktów!
Powiązane linki:
Międzynarodowych targów karier
Podstawowe wskazówki dotyczące tworzenia sieci kontaktów
Więcej informacji:
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
EURES na Google+
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 21 czerwiec 2017
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/PrzedsiębiorczośćDni Pracy/WydarzeniaTrendy rekrutacyjneMłodzież
- Powiązane sekcje
- Życie i praca
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles