Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy25 listopada 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak delikatnie przekazać pracownikom negatywną informację zwrotną

Udzielanie negatywnej informacji zwrotnej może stanowić prawdziwe wyzwanie, ale jest ważnym elementem zarządzania pracownikami i jeśli odbędzie się we właściwy sposób, potrafi zacieśnić wzajemne relacje. W jaki sposób można to osiągnąć?

How to sensitively deliver negative feedback to employees

Bądź taktowny

Negatywną informację zwrotną przekazuj wyłącznie, gdy jesteś sam na sam z pracownikiem. Zachowuj przy tym spokój i empatię. Czynnie wsłuchaj się w punkt widzenia swojego pracownika i starannie rozważ jego wypowiedź. Zanim zabierzesz głos, dobrze zastanów się nad swoją odpowiedzią. To sprawi, że pracownik nie tylko lepiej odbierze twoje uwagi, ale również przyczyni się do rozwoju zawodowego pracownika, ponieważ będzie on w stanie podjąć w przyszłości nowe wyzwania, bez obawy przed wyśmianiem lub konfrontacją.

Bądź bezpośredni i uczciwy, ale nie surowy

Wydawałoby się, że jednoczesne przekazanie pozytywnej informacji zwrotnej „złagodzi cios”, niejako równoważąc negatywną informację, jednak w perspektywie długoterminowej nie jest to skuteczna taktyka. W rzeczywistości twój pracownik uzyska fałszywe wrażenie co do swoich wyników oraz będzie zdezorientowany i potencjalnie niezadowolony, gdy nie ujrzy tych pozytywnych uwag w swojej ocenie bądź nie będą one miały wpływu na rozwój jego kariery zawodowej. Aby tego uniknąć, należy przekazywać ukierunkowane informacje zwrotne, odnoszące się do konkretnych zachowań lub określonych celów pośrednich. Nie wygłaszaj daleko idących stwierdzeń ani ogólnych osądów dotyczących zdolności lub intencji pracownika, ponieważ mogłoby to sprawić, że pracownik poczuje się osobiście zaatakowany.

Dobrze wybierz moment przekazania informacji

Negatywną informację zwrotną przekaż szybko i w odpowiednim czasie. Dzięki temu pracownik będzie mógł podjąć natychmiastowe działania naprawcze i uniknąć popełniania dalszych błędów. Ponadto zbyt długie czekanie z feedbackiem może sprawić, że twoje uwagi będą mniej skuteczne, ponieważ pracownik może czuć się niesprawiedliwie i nieoczekiwanie zaatakowany oraz może to odwrócić jego uwagę od zadań, nad którymi obecnie pracuje.

Znajdź rozwiązania i wyznacz realistyczne cele

Aby informacja zwrotna była konstruktywna, a nie tylko krytyczna, pomóż pracownikowi znaleźć rozwiązanie dla poruszanych kwestii oraz wyznaczyć realistyczne i konkretne cele, aby lepiej pracować w przyszłości. Wyjaśnij, dlaczego zmiany te są ważne i w jaki sposób przyczynią się do poprawy ogólnych wyników w pracy. Koniecznie ustal też datę monitorowania postępów. Dzięki temu pracownik nie tylko będzie się stale rozwijać, ale również poczuje, że inwestujesz w rozwój jego kariery zawodowej.

Chcesz uzyskać więcej porad, jak mieć zadowolonych pracowników? Przeczytaj nasz artykułJak zostać ponadprzeciętnym pracodawcą?.

 

Powiązane linki:

Jak zostać ponadprzeciętnym pracodawcą?

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówki
Powiązane sekcje
Porady i wskazówki
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.