Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy4 grudnia 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę

Wyjazd za granicę w celach zawodowych może okazać się wspaniałą perspektywą, jak również nie lada wyzwaniem. Podjęcie decyzji i przyjęcie oferty pracy to nie koniec przygotowań. Trzeba jeszcze doprecyzować swoje plany, a EURES może w tym pomóc.

How to prepare for your move abroad
EURES

Restrykcje w podróżowaniu w związku z COVID-19

Przed zaplanowaniem podróży, sprawdź, czy kraj pochodzenia i kraj docelowy zezwalają na przyjmowanie podróżujących. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z podróżami za granicę powiadom swojego pracodawcę. Być może zaproponuje Ci pracę zdalną do momentu zniesienia obostrzeń. Aby uzyskać najnowsze informacje na temat podróżowania po Europie, można skorzystać z platformy internetowej Re-open EU.

Wizy, paszporty i zezwolenia na pracę

UE gwarantuje możliwość swobodnego przepływu jej obywateli, co oznacza, że obywatele UE mogą mieszkać i pracować w dowolnym państwie członkowskim lub krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Jednakże mieszkańców Chorwacji, jak również innych obywateli państw trzecich, mogą dotyczyć pewne ograniczenia, dlatego należy dokładnie sprawdzić wymagania państwa przyjmującego.

Pamiętaj, aby sprawdzić, jakie dokumenty tożsamości będą potrzebne podczas podróży – paszport międzynarodowy, wiza czy zwykły dowód osobisty mogą – wszystko zależy od kraju pochodzenia i kraju docelowego. Upewnij się również, że okres ważności dokumentu podróży wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Obywatele Wielkiej Brytanii oraz wszyscy, którzy planują podróż do tego kraju powinni zapoznać się z tymi pytaniami i odpowiedziami na temat praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii, jak również przeczytać informacje i wskazówki rządu Wielkiej Brytanii dotyczące brexitu.

Numer ubezpieczenia społecznego

W niektórych krajach niezbędne jest uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego lub rejestracja swojego pobytu w lokalnym urzędzie. Może okazać się to konieczne przy korzystaniu z podstawowych usług, takich jak służba zdrowia i może być wymagane do podjęcia legalnego zatrudnienia. Niektóre kraje zezwalają na przeprowadzenie tych czynności z wyprzedzeniem.

Obywatele UE mogą uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Umożliwia ona ograniczenie stresu związanego z kwestiami opieki zdrowotnej aż do uporania się z dokumentami.

Zakwaterowanie

Internet sprawił, że zdalne poszukiwanie miejsca zamieszkania jest łatwe. W swoim własnym kraju można przeglądać oferty na popularnych stronach z ofertami mieszkaniowymi. Być może miejsce nie będzie idealne, ale najważniejsze jest zabezpieczenie jakiegoś zakwaterowania jeszcze przed przyjazdem. Zawsze można poszukać lepszego mieszkania już po zadomowieniu się.

Wystrzegaj się oszustw i uważaj na wynajmujących żądających zapłaty z góry za pośrednictwem usług Western Union, czy MoneyGram.

Język

W wielu miejscach w Europie można porozumieć się w języku angielskim, lecz w licznych krajach europejskich może to nie wystarczyć. Niektóre kraje oferują darmowe lub tanie kursy dla ekspatriantów, które warto wyszukać z wyprzedzeniem, ale można również rozpocząć naukę języka w domu dzięki wielu darmowym narzędziom nauki języka on-line.

Bankowość

Zakładanie własnego konta bankowego nie jest najciekawszym zajęciem, ale przy podejmowaniu nowej pracy za granicą jest to niezmiernie ważne. W niektórych krajach założenie konta bankowego może okazać się trudniejsze niż uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego, więc warto z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jakie dokumenty będą potrzebne. Niektóre banki i rodzaje kont są szczególnie polecane dla ekspatriantów.

Oszczędności

Podróż za granicę oznacza spore wydatki – od kosztów transportu, po przynajmniej miesięczny czynsz i kaucję z góry. Mogą pojawić się również wydatki na inne rzeczy, jak pościel, czy nawet meble. W wielu firmach trzeba czekać nawet cały miesiąc lub dłużej, zanim otrzyma się pierwszą wypłatę, tak więc warto dowiedzieć się, przez jaki okres trzeba będzie korzystać z własnych środków.

Jeśli masz pytania dotyczące podróży zagranicznych w celach zawodowych przejrzyj dział Życie i praca na portalu EURES, oraz skontaktować się z lokalnym doradcąEURES .

 

Powiązane linki:

Okres przejściowy związany z brexitem

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Bezpłatne narzędzia do nauki języków pomocne w podnoszeniu kwalifikacji w domu

Swobodny przepływ – obywatele UE

Życie & praca

Pytania i odpowiedzi – prawa obywateli UE i Wielkiej Brytanii, jak przedstawiono w umowie o wystąpieniu

Re-open EU

Szukaj doradców EURES

Zezwolenia na pracę

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.