Skip to main content
EURES
Zpráva4. prosince 2020Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak se připravit na stěhování do zahraničí?

Stěhování do zahraničí za prací může být skvělé pro vaši kariéru, může však současně představovat skličující zkušenost. Učinili jste rozhodnutí a přijali práci, nyní však není čas na to, abyste se nechali unést pocitem nadšení. Musíte ještě naplánovat řadu věcí a EURES je tu, aby vám v tom pomohl.

How to prepare for your move abroad
EURES

Omezení cestování během pandemie COVID-19

Než budete plánovat jakoukoli cestu, zjistěte si, zda vaše výchozí země i vaše cílová země povolují cestování do zahraničí. Pokud máte z cestování do zahraničí obavy, sdělte to zaměstnavateli. Mohl by vám doporučit, abyste pracovali z domova, dokud omezení nebudou zrušena. Chcete-li získat nejaktuálnější informace o cestování po Evropě, využijte platformu Re-open EU.

Víza, pasy a pracovní povolení

EU zaručuje volný pohyb svých občanů, což znamená, že občané EU se mohou rozhodnout žít a pracovat v kterémkoli členském státě EU nebo zemi Evropského hospodářského prostoru (Island, Lichtenštejnsko a Norsko). Na občany Chorvatska a na občany třetích zemí se však mohou vztahovat některá omezení, proto se seznamte s požadavky své hostitelské země.

Nezapomeňte zjistit, jaký druh dokladu totožnosti budete pro svou cestu potřebovat – např. cestovní pas, vízum nebo jen průkaz totožnosti – vše záleží na tom, odkud jedete a kam. Váš cestovní doklad by také měl mít platnost nejméně šest měsíců.

Pokud jste občanem Spojeného království nebo se tam hodláte přestěhovat, prostudujte si následující otázky a odpovědi týkající se práv občanů EU a Spojeného království a přečtěte si informace a pokyny vlády Spojeného království k brexitu.

Číslo sociálního zabezpečení

V některých zemích možná budete muset získat číslo sociálního zabezpečení nebo zaregistrovat svůj pobyt u místních úřadů. To může být důležité pro přístup k základním službám, jako je zdravotní péče, a může to být i zákonný požadavek pro výkon práce. Některé země vám dokonce umožňují vyřídit si vše předem.

Pokud jste občanem EU, můžete získat bezplatný evropský průkaz zdravotního pojištění. Ten vám poskytne určitý klid v oblasti zdravotní péče, dokud si nevyřídíte příslušné doklady.

Ubytování

Internet v dnešní době usnadňuje hledání a výběr ubytování na dálku. Vyhledejte na internetu nejoblíbenější webové stránky o bydlení v dané hostitelské zemi. Nemusí to být ideální místo, nejdůležitější však je, abyste při příjezdu měli něco zajištěno. Jakmile se usadíte, můžete si kdykoli najít lepší bydlení.

Vždy se mějte na pozoru před podvody a pamatujte – buďte opatrní, pokud po vás pronajímatel žádá, abyste mu předem poslali peníze prostřednictvím Western Union nebo MoneyGram.

Jazyk

Na mnoha místech Evropy si vystačíte s angličtinou, existuje však také řada evropských zemí, kde angličtina nestačí. Některé země nabízejí bezplatné nebo cenově dostupné jazykové kurzy pro cizince, které si můžete najít předem, ale můžete se také začít učit jazyk z domova pomocí některého z řady bezplatných nástrojů jazykového vzdělávání dostupných on-line.

Bankovnictví

Vyřízení bankovního účtu nemusí být příliš zábavné, pro nástup do nového zaměstnání v zahraničí je to však důležité. V některých zemích může být otevření bankovního účtu obtížnější než získání čísla sociálního zabezpečení, zjistěte si proto, jaký druh dokladů budete potřebovat. Některé banky nebo typy účtů mohou být zvláště vhodné pro zahraniční pracovníky.

Úspory

Stěhování do zahraničí s sebou nese řadu nákladů – od výdajů za cestu až po nutnost zaplatit alespoň měsíční nájem předem či složení kauce. Možná budete muset zakoupit i jiné předměty, jako je ložní prádlo nebo dokonce nábytek. U mnoha pracovních míst možná budete muset čekat až měsíc nebo i déle, než dostanete svůj první plat, takže si zjistěte, kdy dostanete výplatu, a našetřete si dost prostředků, abyste tuto dobu překlenuli.

Pomoc s případnými dotazy týkajícími se stěhování za prací do zahraničí naleznete v oddíle sítě EURES Život a práce a neváhejte se obrátit o pomoc na svého vnitrostátního poradce sítě EURES.

 

Související odkazy:

Brexit a přechodné období

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Bezplatné nástroje jazykového vzdělávání, které vám pomohou zdokonalit se z domova

Volný pohyb – občané EU

Život a práce

Dotazy a odpovědi – práva státních příslušníků EU a Spojeného království, jak jsou uvedena v dohodě o vystoupení

Re-open EU

Vyhledávání poradců EURES

Pracovní povolení

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Rady a tipyMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.