Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy1 listopada 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak budować sieć kontaktów, gdy jest się osobą nieśmiałą

Jeżeli jesteś introwertykiem, może wydawać ci się, że łatwiej trzymać się budowania kontaktów w świecie cyfrowym, ale jeżeli stawisz czoło „rzeczywistemu światu”, zdobędziesz pewność siebie i wyróżnisz się w wirtualnym tłumie.

How to network if you’re shy
Shutterstock

Dla niektórych idea networkingu, czyli budowania sieci kontaktów biznesowych w kontekście społecznym, jest przerażająca. Jeżeli jesteś osobą skrytą, udział w tego rodzaju wydarzeniu i rozmowa z ludźmi, których nie znasz, w nadziei, że staną się użytecznym kontaktem, to duży powód do obaw. Zebraliśmy szereg wskazówek, które mogą pomóc w takiej sytuacji.

Nieformalny networking

Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby wziąć udział w formalnym networkingu, zacznij od osób, które już znasz. Jeżeli szukasz pracy lub chcesz rozszerzyć swoją sieć kontaktów, powiedz znajomym i rodzinie o swojej sytuacji. Zapytaj, czy znają kogoś, kto pracuje w twojej dziedzinie, i daj im swoją wizytówkę, aby mogli ją przekazać znajomym znajomych.

Gdy spotykasz nowych ludzi na imprezie towarzyskiej, napomknij, że szukasz pracy. Nigdy nie wiadomo, kto kogo zna, kto przychodzi na urodziny twoich znajomych lub kogo znają twoi koledzy z boiska.

Formalny networking: przygotowania

Jeżeli bierzesz udział w formalnym wydarzeniu networkingowym, pomoże przygotowanie się.

Po pierwsze zdecyduj, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnej firmie lub konkretnym stanowisku, czy po prostu porozmawiać z nowymi ludźmi? Przypominanie sobie o przyświecającym celu pomoże w kluczowym dniu nabrać perspektywy.

Zabierz ze sobą wizytówki i poćwicz „frazy” – kilkuzdaniowe wypowiedzi, którymi się przedstawiasz i wyjaśniasz, co robisz (lub czego szukasz).

Pomóc może przyjście nieco wcześniej – jeżeli pojawisz się na miejscu przed napływem tłumów, będziesz mieć czas na zrelaksowanie się i zapoznanie z otoczeniem.

Jak zacząć rozmowę

Kuszące może być oczekiwanie na to, aż ktoś do ciebie podejdzie. Rzadko sprawdza się to jednak jako dobra taktyka networkingowa! Musisz zaczynać rozmowy z własnej inicjatywy.

Zanim do kogoś podejdziesz, pamiętaj o uśmiechu. Ludzie mają tendencję do naśladowania wyrazu twarzy, zatem jeżeli marszczysz brwi lub sprawiasz wrażenie osoby przestraszonej, inni będą wyglądać tak samo. Będą rozmawiać z tobą chętniej, jeżeli będziesz sprawiać wrażenie osoby, która dobrze się bawi.

Na networkingowy debiut wybieraj osoby stojące w pojedynkę lub małe grupy. Gdy wszyscy już rozmawiają, nie staraj się dostać do zamkniętych kręgów, ale szukaj osób, które podczas rozmowy rozglądają się dookoła.

Gdy mówisz, nie rozpoczynaj od razu monologu. Dobrze sprawdza się wzmianka na temat wspólnego doświadczenia: „jak dowiedział się Pan o tym wydarzeniu?”, „jak podobała się Pani prezentacja?” czy nawet „pyszne jedzenie!”.

Teraz możesz mówić

Większość ludzi lubi opowiadać o sobie, a jeżeli jesteś osobą nieśmiałą lub introwertykiem, prawdopodobnie jesteś dobrym słuchaczem. Wykorzystaj to na swoją korzyść: zadawaj pytania!

Poza zadawaniem oczywistych pytań o pracę pytaj o szersze zainteresowania: rozmówcy mogą zaskoczyć cię ciekawymi zainteresowaniami lub może się okazać, że macie wspólne hobby. Jeżeli zaczniecie rozmawiać o czymś, co pasjonuje twoich rozmówców, szczególnie jeżeli zapamiętasz szczegóły i nawiążesz do nich w swoich pytaniach, z większym prawdopodobieństwem zapamiętają cię pozytywnie.

Na pewnym etapie usłyszysz jednak prośbę, by powiedzieć coś o sobie. To czas, by wykorzystać „frazy”, przy czym – jeżeli to możliwe – warto powiązać je z rzeczami, o których wspominali inni.

Gdy już zaczniesz mówić, kuszące może być pozostanie w jednym miejscu. Jednak jesteś tam po to, by budować sieć kontaktów, a zatem zapytaj „czy zna Pan/Pani tu kogoś jeszcze?” i przekonaj się, czy dana osoba może przedstawić cię kolejnej.

Gdy rozmowa się kończy, nie znikaj tak po prostu... Uśmiechnij się i powiedz, że bardzo miło się rozmawiało. Jeżeli chcesz porozmawiać ponownie w przyszłości lub jeżeli pojawił się temat warty kontynuacji, zostaw swoją wizytówkę lub poproś rozmówcę, by dał ci swoją.

Jeżeli ktoś nie chce z tobą rozmawiać, nie bierz tego do siebie. Wiele osób na wydarzeniach networkingowych jest w konkretnym celu; możesz nie spełniać ich kryteriów na dany dzień.

Po wydarzeniu

Po wydarzeniu grzecznie jest podziękować organizatorowi lub osobie, która cię zaprosiła, wysyłając krótką wiadomość lub e-mail.

Jeżeli jakaś rozmowa dotyczyła czegoś, czym się zajmujesz, a rozmówca zasugerował, że chciałby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nim, by przekazać mu stosowne informacje w ciągu kilku dni lub dodaj go do swoich kontaktów na LinkedIn.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjne
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.