Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2018. gada 1. novembrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Kā tīkloties, ja esat kautrīgs

Ja esat introverts, iespējams, jums šķiet, ka vieglāk ir pieturēties pie digitālās tīklošanās. Taču, ja esat pietiekami drosmīgs “īstajai pasaulei”, varēsiet vairot pašpārliecību un izcelties virtuālajā pūlī.

How to network if you’re shy
Shutterstock

Dažiem cilvēkiem doma par tīklošanos, proti, par jaunu profesionālo kontaktu nodibināšanu sociālajā kontekstā, šķiet biedējoša. Ja pēc dabas esat kluss, tad došanās uz pasākumu un sarunāšanās ar nepazīstamiem cilvēkiem, cerot, ka viņi kļūs par noderīgu kontaktu, rada lielu satraukumu. Mēs esam apkopojuši vairākus ieteikumus, kas varētu palīdzēt.

Neformāla tīklošanās

Ja neesat pārliecināts par formālu tīklošanos, sāciet ar cilvēkiem, kurus jau pazīstat. Ja meklējat darbu vai vēlaties paplašināt tīklu, pastāstiet draugiem un ģimenei par savu situāciju. Vaicājiet, vai viņi pazīst kādu, kurš strādā jūsu jomā, un iedodiet savu vizītkarti, kuru tie var nodot tālāk saviem draugu draugiem.

Iepazīstoties ar jauniem cilvēkiem sociālos pasākumos, norādiet, ka meklējat darbu. Nekad nevar zināt, ko jūsu sarunu biedrs pazīst un kas ieradīsies uz jūsu drauga dzimšanas dienas ballīti, vai ko pazīst jūsu futbola komandas biedri.

Formālā tīklošanās: sagatavošanās

Ja apmeklēsiet formālu tīklošanās pasākumu, noderēs sagatavošanās.

Pirmkārt, izlemiet, ko vēlaties sasniegt. Vai vēlaties uzzināt vairāk par konkrētu uzņēmumu vai vakanci vai arī vienkārši vēlaties sarunāties ar jauniem cilvēkiem? Atgādināšana sev par nosprausto mērķi palīdzēs labāk saskatīt lietu perspektīvu pasākuma laikā.

Paņemiet līdzi vizītkartes un izmēģiniet “standarta frāzes” — pāris teikumu, ar ko iepazīstināt ar sevi un savu nodarbošanos (vai ko meklējat).

Ierašanās agrāk var būt noderīga — ierodoties pirms pūļa, jums būs iespēja relaksēties un iepazīties ar apkārtni.

Kā uzsākt sarunu

Jūs, iespējams, gribēsiet gaidīt, kad cilvēki uzrunās jūs. Taču šāda tīklošanās taktika reti nes augļus. Jums pašiem būs jāuzsāk sarunas.

Pirms uzrunājat kādu, atcerieties, ka jāsmaida. Cilvēkiem ir tendence atspoguļot sejas izteiksmi, tāpēc, ja izskatāties drūms vai norūpējies, pārējie reaģēs līdzīgi. Pastāv lielāka iespējamība, ka cilvēki vēlēsies ar jums sarunāties, ja izskatās, ka jūs labi pavadāt laiku.

Meklējiet cilvēkus, kuri ir vieni paši vai nelielās grupās, lai spertu pirmos tīklošanās soļus. Ja visi jau sarunājas, nemēģiniet iejaukties ciešās grupās; meklējiet cilvēkus, kuri sarunas laikā raugās apkārt.

Kad uzrunāsiet, nesāciet uzreiz ar runu. Labi derēs piezīme par jūsu kopīgo situāciju: “kā uzzinājāt par šo pasākumu?”, “vai jums patika prezentācija?” vai pat “šīs uzkodas ir gardas”.

Tagad runājiet

Vairumam cilvēku patīk stāstīt par sevi, un, ja esat kautrīgs vai introverts, jūs, visticamāk, labi protat klausīties. Tāpēc izmantojiet to savā labā: uzdodiet jautājumus!

Papildus pašsaprotamiem ar darbu saistītiem jautājumiem vaicājiet par plašākām interesēm; jūs var pārsteigt ar interesantiem vaļaspriekiem vai nodarbēm, kas jums ir kopīgi. Ja runājat par lietām, kas jūs aizrauj — jo īpaši ja atceraties sīkumus un uz tiem balstāt uzdotos jautājumus —, visticamāk, jūs atcerēsies pozitīvi.

Kādā brīdī sarunu biedrs sāks uzdot pretjautājumus par jums. Tagad ir īstais brīdis izmantot “standarta frāzes” un, ja iespējams, sasaistīt tās ar lietām, ko jums ir pastāstījis sarunu biedrs.

Kad saruna ir izvērsta, jūs, iespējams, nevēlēsieties meklēt jaunus sarunu biedrus. Taču jūs esat šeit, lai nodibinātu kontaktus, tāpēc vaicājiet “vai pazīstat vēl kādu šeit?”; iespējams, jūs varēs iepazīstināt ar kādu jaunu cilvēku.

Kad saruna ir beigusies, nepazūdiet tāpat vien! Pasmaidiet un sakiet, ka bija interesanti sarunāties. Ja vēlaties sazināties arī turpmāk vai ir bijis kāds jautājums, ko vēlaties iztirzāt plašāk, piedāvājiet savu vizītkarti un lūdziet sarunu biedra vizītkarti.

Neuztveriet to personiski, ja kāds nevēlas ar jums sarunāties. Daudzi, kas apmeklē tīklošanās pasākumus, dodas turp ar noteiktu mērķi; iespējams, jūs neatbilstat konkrētās dienas kritērijiem.

Kontaktu uzturēšana

Pēc pasākuma pieklājīgi būtu pateikties organizatoram un personai, kura jūs uzaicināja, uzrakstot īsu ziņu vai e-pastu.

Ja sarunājāties ar kādu par lietām, ko esat izlasījis vai paveicis, un šis cilvēks minēja, ka vēlētos uzzināt par to vairāk, pāris dienu laikā sazinieties ar viņu, sniedzot informāciju, vai pievienojiet savam LinkedIn tīklam.

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet savu EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES Pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
UzņēmējdarbībaIeteikumi un padomiPersonāla atlases tendences
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.