Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice1. september 2021Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Kako motivirati zaposlene, ki se vračajo na delo po pandemiji covida-19?

Pandemija je velik izziv za podjetja in zlasti za zaposlene. Zaradi negotovosti zaposlitve, programov čakanja na delo in zdravstvenih težav se je zmanjšala motivacija več tisoč delavcev v Evropi. Za delodajalce smo pripravili nekaj nasvetov, kako lahko okrepijo moralo zaposlenih.

How to motivate employees returning to work after COVID-19
Unsplash

Motivacijo zaposlenih ugotovite z anketo.

Spremljanje duševnega zdravja zaposlenih je ključno za produktivno in motivirano delovno silo. Številni zaposleni poročajo o tesnobi ob vrnitvi na delo, vzrok zanjo pa je stres zaradi pandemije. Nekatere zaposlene je covid-19 morda osebno prizadel, drugim pa je vrnitev na delo v pisarno po večmesečni samoizolaciji stresna.

Prav zato je dobro, da ugotovite, kako se počutijo zaposleni in katere negotovosti ali strahovi jih pestijo pred vrnitvijo na delo. Da bi dobili bolj poglobljen vpogled, lahko to anketo dopolnite še z individualnimi pogovori. Rezultati bodo podjetju omogočili, da določi cilje glede na trenutne zmožnosti zaposlenih, ne da bi pri tem tvegalo, da se motivacija zaposlenih še poslabša.

Določite kratkoročne cilje

Stopnja cepljenja se resda viša, vendar morajo podjetja upoštevati, da v Evropi še vedno vladajo izredne razmere zaradi pandemije. Ker se lahko marsikaj še vedno zelo hitro spremeni, je pomembno, da delodajalci svojim zaposlenim določijo kratkoročne cilje (npr. mesečne ali četrtletne).

Ta pristop je koristen iz dveh razlogov. Določanje kratkoročnih ciljev za zaposlene podjetju omogoča, da ostane prožno in se hitro prilagaja nepričakovanim spremembam. Zaposlenim pa omogoči, da hitreje dosežejo rezultate, za katere so lahko pohvaljeni. Takšni hitri dosežki lahko pozitivno vplivajo na moralo in motivacijo zaposlenih ter jim krepijo zaupanje v lastne sposobnosti.

Postavite majhne in realistične ambiciozne cilje

Ambiciozni cilj je dodatni cilj, ki ga podjetje določi svojim delavcem, ko ti presežejo svoj prvotni cilj. Čeprav so ti cilji odličen način za ohranjanje produktivnosti podjetja, je bolje, da se kmalu po vrnitvi na delo v pisarno zaposlenim ne določajo številni ambiciozni cilji. Začnite z majhnimi ambicioznimi cilji, ki naj bodo predvsem realistični, da se prepreči prehitra izgorelost. Ko se zaposleni začnejo privajati na delovno obremenitev, se lahko cilji postopoma povečujejo.

Povečajte moralo s skupnimi cilji

Še nikoli ni bilo tako pomembno, da bi zaposleni sodelovali pri določanju lastnih ciljev. Z vključevanjem v določanje lastnih ciljev se lahko zaposlenim pomaga, da se bolj zavzamejo za svoje delo. Ni zanemarljivo, da lahko delodajalec s tem poveča svojo preglednost.

Poleg vključevanja skupine v določanje ciljev se lahko določijo tudi skupni cilji za različne skupine – s tem se spodbudita timsko delo in sodelovanje. Po mesecih dela od doma so zaposleni morda izgubili stik z nekaterimi sodelavci, zato je to odličen način, da se zaposlene spodbudi k ponovnemu vzpostavljanju delovnih odnosov.

S sproščanjem omejitev se sedaj številni pripravljajo za vrnitev na delovno mesto in se sprašujejo, kako bo to potekalo. V nadaljevanju vam predstavljamo štiri glavna priporočila za varno vračanje zaposlenih na delovno mesto.

 

Sorodne povezave:

Štiri priporočila za varno vračanje zaposlenih na delovno mesto po pandemiji covida-19

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na Twitterju

EURES na LinkedInu

Teme
Poslovanje/podjetništvoNovice s trga dela/novice mobilnosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.