Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice28. maj 2021Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Kako svoje domače delovno okolje narediti bolj zeleno

Zaradi pandemije bolezni COVID-19 je delo od doma v zadnjem letu postalo nova normalnost, ki se za mnoge zaposlene še ne bo kmalu spremenila. Da bi čim bolj povečali svojo produktivnost in pomagali planetu, si z našimi petimi preprostimi nasveti uredite svoj domači delovni prostor okolju prijaznejši!

How to make your work-from-home setup greener
EURES

1. Uporabljajte pisarniško pohištvo iz druge roke

Pred pandemijo si mnogi med nami nismo predstavljali, da bi delali od doma, in hitro smo spoznali, da nismo pripravljeni. Sčasoma je postalo delo za kuhinjsko mizo manj vzdržno in spoznali smo, da potrebujemo nekaj udobnejšega. Namesto kupovanja novih miz in pisarniških stolov raje poiščite alternative iz druge roke na spletu ali v dobrodelnih trgovinah. Ko boste začeli iskati, lahko najdete marsikaj, od starinskih do novejših modelov!

2. Preklopite na energijsko varčne naprave

Ko ste odšli v službo, ste doma vse ugasnili, med delom v domači pisarni pa morate morda imeti cel dan prižgane luči. Prižgane luči in delovanje naprav, kot so računalniki, bodo seveda zahtevali več energije, kar se bo verjetno poznalo tudi na vašem računu za elektriko. Čeprav vam delodajalec lahko nameni nadomestilo za večje stroške, lahko z majhnimi spremembami, kot je delovni kotiček blizu okna z veliko naravne svetlobe ali uporaba energijsko učinkovitih sijalk LED, dosežete razliko in zmanjšate stroške, hkrati pa pomagate planetu.

3. Naj bo vaša pisarna brez tiskalnika

Uporaba tiskalnika doma lahko pomembno vpliva na okolje, saj se večina kartuš s črnilom ne reciklira. Če ne morete delati brez tiskalnika, razmislite o uporabi recikliranih kartuš, ki se lahko ponovno napolnijo in nadalje prodajo. Ne le da so take kartuše okolju prijaznejše, pogosto so tudi cenejše! Poskusite lahko tudi z uporabo recikliranega papirja, če še niste.

4. Ne kupujte malice vsak dan

Pogosto je enostavno in prikladno kupiti malico v službi, posebej, če je vaše delovno mesto v bližini trgovin z živili in kavarn, vendar sendviči in solate, ki jih kupite za s seboj, velikokrat vključujejo precej plastične embalaže. Če si obroke vsakodnevno pripravljate doma, je to enostaven način za zmanjšanje dnevne količine odpadkov in prihranek denarja. Količino odpadkov lahko zmanjšate, če si doma pripravite jutranji čaj ali kavo, namesto da ju kupite na poti na delo. Z energijo varčujete tudi tako, da manj uporabljate lončke za enkratno uporabo in embalažo, s čimer pripomorete tudi k zmanjšanju onesnaženosti. Če že morate malico zaviti v embalažo, so odlična alternativa plastiki za enkratno uporabo posode in vrečke za sendviče za večkratno uporabo.

5. Investirajte v naravo

Ureditev bolj zelenega delovnega okolja ni le fraza, je resnično! Če v svoj pisarniški kotiček dodate rastline, ne bo lepši le na pogled, izboljšali boste tudi kakovost zraka. Rastline čistijo zrak, ki vas obdaja, nekatere pa tudi spreminjajo ogljikov dioksid v kisik. To zmanjšuje stres, okolje je bolj zdravo, vi pa srečnejši! Priljubljeni rastlini za delovno okolje sta spatifil oziroma samolist in pajkovka oziroma čopasta zelenčica.

To je pet naših najboljših nasvetov za ureditev bolj zelenega domačega delovnega okolja. Preizkusite jih!

Članek je nastal v partnerstvu z Evropskim portalom za zaposlitveno mobilnost EURES.

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

Eures na Facebooku

Eures na Twitterju

Eures na LinkedInu

Teme
Mladina
Povezani razdelki
Življenje in delo
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.