Skip to main content
EURES
Zpráva1. listopadu 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak udělat dobrý první dojem... během prvních dvou týdnů

Je jedno, zda se jedná o pracovní místo na plný úvazek, učňovskou praxi nebo stáž na částečný úvazek – vždy záleží na prvních dojmech. Byla napsána spousta článků o tom, jak rozumně využít těch několik cenných prvních vteřin, proto jsme se rozhodli, že se budeme místo toho zabývat několika prvními týdny. Může totiž nějakou dobu trvat, než se na novém pracovišti zabydlíte a začnete se zde cítit jako doma.

How to make a good first impression… within the first two weeks
EURES

Buďte dochvilní

Dochvilnost na pracovišti znamená hodně. A není řeč jen o tom, abyste dorazili každý den včas (i když i to má nepochybně lví podíl na zanechání dobrého dojmu), stejně důležité je i odevzdávání práce ve stanoveném termínu. Během prvních několika týdnů patrně nedostanete příliš mnoho naléhavých úkolů, ale pokud ty, které vám budou zadány, vypracujete rychle, vaši noví kolegové snáze docení vaši hodnotu a schopnosti.

Oblékejte se s rozumem

Ne, neříkáme, že každý musí nosit oblek – to by vypadalo v některých případech trochu hloupě. Každý by ale měl volit oblečení s rozumem. Pokud budete celý den na nohou, nenoste nepohodlné boty. Pokud budete jednat s klienty, nenoste neformální oblečení. Pokud budete dělat jakoukoliv aktivní nebo manuální činnost, nenoste své nejlepší značkové oblečení. Tyto rady znějí jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí se jimi neřídí. Pokud si nejste jisti, jaká bude situace ve vaší práci, zkuste se zeptat předem. A postupem doby, když strávíte na pracovišti více času, rychle pochopíte, co se hodí a co se ne.

Zapojte se

Nejjistější způsob, jak prokázat nadšení a odhodlání, je projevit ochotu zapojit se. Není nic mimořádného, pokud nebudete v období několika prvních týdnů v novém zaměstnání občas plně vytíženi. Pokud se to stane, proč nepřevzít iniciativu? Zeptejte se, s čím můžete pomoci. Zapojte se do všech možných činností – i když je oficiálně nemáte v popisu práce – a máte jistotu, že na své nové kolegy uděláte skvělý první dojem.

Ptejte se

V prvních několika týdnech na novém pracovišti – či spíše v několika prvních měsících – jde hlavně o učení. Učíte se sice hlavně prací, kterou dostanete zadanou, nebo od kolegů, vždy se ale můžete dozvědět více. Tím, že se budete ptát, prokážete zájem a posílíte dojem, že se učíte ochotně a s nadšením. Třeba se chcete dozvědět více o konkrétním tématu. Možná vás zajímá něco, o čem jste slyšeli nebo četli. Proč neprojevit zvídavost a nezeptat se?

Mluvte se svým týmem

Vaši kolegové pravděpodobně budou různí a zajímaví lidé s rozmanitými zkušenostmi a typem osobnosti. Budete s nimi v budoucnu trávit hodně času, dává tedy smysl trochu je poznat – a umožnit jim, aby na oplátku poznali vás. Proč je nepozvete na kávu nebo na oběd? Méně formální prostředí může být dobrým způsobem, jak prolomit ledy a začít budovat vztahy s týmem.

Abyste mohli prožít několika prvních týdnů na novém pracovišti, musíte nejprve vyladit svůj životopiszvládnout pohovor na jedničku. Naštěstí pro vás máme několik skvělých rad, jak udělat první kroky na cestě k úspěchu.

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témata
Obchod / PodnikáníEU toolbox pro mobilituOsvědčené postupy EURESškolení EURESExterní zprávy EURESExterní zainteresované stranyRady a tipyInterní zprávy EURESPracovní dny/událostiZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěZprávy/přehledy/statistikyTrendy náboruSociální médiaPříběhy úspěchuMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.