Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy12 listopada 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak poradzić sobie z negatywną oceną w miejscu pracy

Nigdy nie jest łatwo być obiektem krytyki w pracy, nawet jeśli jest ona konstruktywna. Mimo że trudno przyjąć ją do wiadomości, to krytyka pomoże ci poprawić się. Mamy kilka wskazówek, jak poradzić sobie z krytyką w pracy w pozytywny sposób.

How to handle negative feedback in the workplace
© Shutterstock

Nie pozwól, żeby emocje wzięły nad tobą górę

Niezależnie od tego, czy krytykuje cię twój przełożony, współpracownik lub inna osoba, poradzenie sobie z negatywną oceną na pewno nie jest łatwe. Jest mało prawdopodobne, że pierwsza reakcja na krytykę będzie racjonalna, w szczególności jeśli pojawi się ona w nieoczekiwanym momencie. Istotne jest, by przed reakcją dać sobie trochę czasu na ochłonięcie, ocenę sytuacji i przemyślenia.  Nie odbieraj negatywnych uwag w miejscu pracy osobiście – stanowią one krytykę twojej pracy, natomiast rzadko twojej osoby.

Słuchaj i zaangażuj się

Nawet jeśli niekoniecznie zgadzasz się z uwagami innych osób, to konstruktywna krytyka jest dobrym sposobem na to, aby dowiedzieć się, jak inni postrzegają twoje zaangażowanie w obowiązki w pracy, oraz jest pomocna w lepszym spełnianiu oczekiwań.  Istotne jest, by wysłuchać, co twój przełożony, współpracownik lub klient mają do powiedzenia i ułożyć sobie z nimi pozytywne relacje. Pozwól drugiej osobie przekazać ci ocenę bez przerywania im. Po wysłuchaniu powtórz, co zrozumiałeś. Jeżeli czegoś nie jesteś pewny(-a), poproś o dodatkowe wyjaśnienie bez wdawania się w dyskusję lub narzucanie swojego punktu widzenia.

Przyjęcie krytyki

Naucz się rozbierać krytykę na czynniki pierwsze i wybierać, co ci z niej odpowiada.  Jeżeli opinia została wygłoszona ustnie, dobrze jest sobie ją zapisać, gdybyś kiedyś chciał(-a) do niej wrócić.  Przeanalizuj kolejne kroki, by uniknąć tych samych uwag krytycznych w przyszłości. Przykładowo możesz sporządzić listę punktów, w których wymienisz, co chciał(a)byś poprawić – w ten sposób możesz śledzić swoje postępy. W bardziej poważnych sprawach lub jeśli ocena krytyczna pochodzi od twojego przełożonego dobrym pomysłem byłoby być może zorganizowanie spotkania, by omówić, jakie wnioski wyciągnąłeś(-aś) z negatywnej krytyki.

Bądź uprzejmy

Jest bardzo prawdopodobne, że druga osoba ma dobre intencje i poprzez krytyczną uwagę tylko próbuje ci pomóc. Podziękuj im za krytyczną uwagę – doceń ich wysiłek i powiedz im, że doceniasz ich szczerość. Reagując pozytywnie i pozostając w otwartości na konstruktywną krytykę, pokazujesz swój profesjonalizm i odporność, a twój przełożony, współpracownik lub klient mogą cię za to bardziej szanować.

Nie oceniaj się zbyt surowo

Nie warto obwiniać się za popełniony błąd lub za niewłaściwe podejście do sytuacji. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały. Pamiętaj, że o ile ważna jest świadomość swoich słabości, to nie należy zapominać o swoich mocnych stronach i osiągnięciach. Bądź dumny(-a) ze swoich osiągnięć, ale staraj się nie rozwodzić zbytnio nad popełnionymi błędami ani nie pozwól, by wpłynęły one na twoją pewność siebie. Po dostatecznym rozważeniu krytycznych uwag i zastanowieniu się nad nowym sposobem podejścia do sytuacji w przyszłości, czas zająć się czymś innym. 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą wam poradzić sobie z negatywną krytyką w pracy i osiągnąć pełny potencjał zawodowy.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.