Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy22 grudnia 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak dbać o dobrostan pracowników po pandemii COVID-19

Podczas pandemii temat dobrostanu zyskał na popularności, ponieważ pracownicy na całym świecie, pracując z domu, odkrywali nową wersję równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Zapoznaj się z naszymi pięcioma najważniejszymi poradami, jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników po kryzysie.

How to foster wellbeing among employees post COVID-19
How to foster wellbeing among employees post COVID-19
EURES
  1. Zadbaj o to, by Twoi pracownicy czuli się bezpiecznie

Z powodu pandemii wiele osób obawia się ryzyka związanego z wychodzeniem z domu i przebywaniem w dużych skupiskach ludzi. Ważne jest, aby nie tylko uspokoić swoich pracowników, ale także wprowadzić odpowiednie procedury, dzięki którym będą czuli się bezpiecznie, wykonując pracę i stawiając się w miejscu pracy. Takie procedury mogą obejmować system rezerwacji biurek, ograniczenie liczby osób w miejscu pracy, zapewnienie środków dezynfekujących i masek, dokładne codzienne sprzątanie miejsca pracy, umożliwienie pracownikom pracy z miejsca, w którym czują się komfortowo, oraz zapytanie ich, jakie środki zwiększyłyby ich poczucie bezpieczeństwa.

  1. Słuchaj swoich pracowników

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ktoś się czuje, najlepiej z nim o tym porozmawiać. Organizowanie regularnych spotkań podsumowujących, wirtualnych lub osobistych, może mieć duży pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Przyjazne rozmowy dadzą im możliwość poinformowania Cię o swoich problemach, dzięki czemu będziesz mógł pomóc im znaleźć rozwiązanie, zanim sytuacja się pogorszy. Poświęcenie dostatecznej uwagi obawom pracowników poprawi ogólne samopoczucie i morale pracowników w pracy. Inne sposoby poznania samopoczucia pracowników to m. in. anonimowe ankiety, dyskusje grupowe i formularze zwrotne.

  1. Twórz i promuj narzędzia, dzięki którym ludzie mogą szukać porady

Niezależnie od tego, czy ktoś ma problem w pracy, czy w domu, z pewnością pomoże mu rozmowa o tym, co go niepokoi. Zastanów się nad stworzeniem zespołu wolontariuszy ds. dobrego samopoczucia, z którymi pracownicy mogliby w zaufaniu porozmawiać i uzyskać poradę. Mogą nie czuć się komfortowo, rozmawiając z kimś z własnego zespołu, więc zadbaj o to, by w zespole znalazły się osoby z różnych działów. Zorganizowanie szkolenia na temat dobrego samopoczucia również pomoże pracownikom lepiej pomagać innym i przyczyni się do poprawy jakości porad.

  1. Uczyń ze zdrowia psychicznego priorytet

Obecnie w miejscu pracy bardziej otwarcie mówi się o zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu. Wielu pracodawców zadbało o to, aby temat ten stał się priorytetem, i uwzględniło go w regulaminie pracy, np. uznając zdrowie psychiczne za powód do wzięcia dnia wolnego i wprowadzając środki mające na celu utrzymanie dobrego samopoczucia pracowników. Wiązało się to z oferowaniem wsparcia, takiego jak poradnictwo dla osób, które go potrzebowały. Promowanie dobrego samopoczucia i zwiększanie świadomości jego znaczenia w miejscu pracy może pomóc w zapobieganiu chorobom psychicznym i przyczynić się do wzrostu poczucia zadowolenia i bezpieczeństwa wśród pracowników.

  1. Uwzględnij zmiany spowodowane pandemią

Pandemia wywołała wiele zmian, zwłaszcza w obszarze pracy. Spowodowała ona dużą niepewność wśród pracowników, ale dla przedsiębiorstw jest też to szansa na rozwój. Restrukturyzacja, zmiana priorytetów i reorganizacja mogą oznaczać więcej możliwości dla pracowników. Akceptując te zmiany i dostosowując się do nich, Twój zespół może poczuć się zmotywowany i zamiast martwić się, z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Optymalne wykorzystanie nowych zmian pomoże również przygotować Twoje przedsiębiorstwo na przyszłe wyzwania, na przykład na dalsze efektywne korzystanie z platform internetowych i oferowanie elastycznych lub hybrydowych form pracy.

Więcej informacji na temat zarządzania pracownikami po pandemii COVID-19 znajdziesz w naszym poradniku Jak motywować pracowników wracających do pracy po pandemii COVID-19.

 

Powiązane linki:

Jak motywować pracowników wracających do pracy po pandemii COVID-19

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

    Tematy
    Porady i wskazówki
    Sektor
    Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

    Zastrzeżenie

    Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.