Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy22 grudnia 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak dbać o dobrostan pracowników po pandemii COVID-19

Podczas pandemii temat dobrostanu zyskał na popularności, ponieważ pracownicy na całym świecie, pracując z domu, odkrywali nową wersję równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Zapoznaj się z naszymi pięcioma najważniejszymi poradami, jak zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników po kryzysie.

How to foster wellbeing among employees post COVID-19
How to foster wellbeing among employees post COVID-19
EURES
  1. Zadbaj o to, by Twoi pracownicy czuli się bezpiecznie

Z powodu pandemii wiele osób obawia się ryzyka związanego z wychodzeniem z domu i przebywaniem w dużych skupiskach ludzi. Ważne jest, aby nie tylko uspokoić swoich pracowników, ale także wprowadzić odpowiednie procedury, dzięki którym będą czuli się bezpiecznie, wykonując pracę i stawiając się w miejscu pracy. Takie procedury mogą obejmować system rezerwacji biurek, ograniczenie liczby osób w miejscu pracy, zapewnienie środków dezynfekujących i masek, dokładne codzienne sprzątanie miejsca pracy, umożliwienie pracownikom pracy z miejsca, w którym czują się komfortowo, oraz zapytanie ich, jakie środki zwiększyłyby ich poczucie bezpieczeństwa.

  1. Słuchaj swoich pracowników

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ktoś się czuje, najlepiej z nim o tym porozmawiać. Organizowanie regularnych spotkań podsumowujących, wirtualnych lub osobistych, może mieć duży pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Przyjazne rozmowy dadzą im możliwość poinformowania Cię o swoich problemach, dzięki czemu będziesz mógł pomóc im znaleźć rozwiązanie, zanim sytuacja się pogorszy. Poświęcenie dostatecznej uwagi obawom pracowników poprawi ogólne samopoczucie i morale pracowników w pracy. Inne sposoby poznania samopoczucia pracowników to m. in. anonimowe ankiety, dyskusje grupowe i formularze zwrotne.

  1. Twórz i promuj narzędzia, dzięki którym ludzie mogą szukać porady

Niezależnie od tego, czy ktoś ma problem w pracy, czy w domu, z pewnością pomoże mu rozmowa o tym, co go niepokoi. Zastanów się nad stworzeniem zespołu wolontariuszy ds. dobrego samopoczucia, z którymi pracownicy mogliby w zaufaniu porozmawiać i uzyskać poradę. Mogą nie czuć się komfortowo, rozmawiając z kimś z własnego zespołu, więc zadbaj o to, by w zespole znalazły się osoby z różnych działów. Zorganizowanie szkolenia na temat dobrego samopoczucia również pomoże pracownikom lepiej pomagać innym i przyczyni się do poprawy jakości porad.

  1. Uczyń ze zdrowia psychicznego priorytet

Obecnie w miejscu pracy bardziej otwarcie mówi się o zdrowiu psychicznym i dobrym samopoczuciu. Wielu pracodawców zadbało o to, aby temat ten stał się priorytetem, i uwzględniło go w regulaminie pracy, np. uznając zdrowie psychiczne za powód do wzięcia dnia wolnego i wprowadzając środki mające na celu utrzymanie dobrego samopoczucia pracowników. Wiązało się to z oferowaniem wsparcia, takiego jak poradnictwo dla osób, które go potrzebowały. Promowanie dobrego samopoczucia i zwiększanie świadomości jego znaczenia w miejscu pracy może pomóc w zapobieganiu chorobom psychicznym i przyczynić się do wzrostu poczucia zadowolenia i bezpieczeństwa wśród pracowników.

  1. Uwzględnij zmiany spowodowane pandemią

Pandemia wywołała wiele zmian, zwłaszcza w obszarze pracy. Spowodowała ona dużą niepewność wśród pracowników, ale dla przedsiębiorstw jest też to szansa na rozwój. Restrukturyzacja, zmiana priorytetów i reorganizacja mogą oznaczać więcej możliwości dla pracowników. Akceptując te zmiany i dostosowując się do nich, Twój zespół może poczuć się zmotywowany i zamiast martwić się, z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Optymalne wykorzystanie nowych zmian pomoże również przygotować Twoje przedsiębiorstwo na przyszłe wyzwania, na przykład na dalsze efektywne korzystanie z platform internetowych i oferowanie elastycznych lub hybrydowych form pracy.

Więcej informacji na temat zarządzania pracownikami po pandemii COVID-19 znajdziesz w naszym poradniku Jak motywować pracowników wracających do pracy po pandemii COVID-19.

 

Powiązane linki:

Jak motywować pracowników wracających do pracy po pandemii COVID-19

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

    Tematy
    • Porady i wskazówki
    Sektor
    • Accomodation and food service activities
    • Activities of extraterritorial organisations and bodies
    • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
    • Administrative and support service activities
    • Agriculture, forestry and fishing
    • Arts, entertainment and recreation
    • Construction
    • Education
    • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
    • Financial and insurance activities
    • Human health and social work activities
    • Information and communication
    • Manufacturing
    • Mining and quarrying
    • Other service activities
    • Professional, scientific and technical activities
    • Public administration and defence; compulsory social security
    • Real estate activities
    • Transportation and storage
    • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
    • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

    Zastrzeżenie

    Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.