Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия22 Декември 2021 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“

Как да насърчим благосъстоянието сред служителите след COVID-19

Благосъстоянието става все по-популярна тема по време на пандемията, откакто служители по цял свят се впуснаха в изследването на едно ново равновесие между професионалния и личния живот, работейки от вкъщи. Запознайте се с нашите пет най-добри съвета за гарантиране на безопасност и здраве на персонала след кризата.

How to foster wellbeing among employees post COVID-19
How to foster wellbeing among employees post COVID-19
EURES
  1. Уверете се, че служителите ви усещат сигурност

След пандемията много хора се опасяват от рисковете, свързани с излизането от дома и с това да са сред големи групи от хора. Важно е не само да успокоите служителите си, но и да гарантирате прилагането на съответните протоколи, за да усещат сигурност, докато работят и посещават работното си място. Това може да включва система за резервиране на бюро, ограничение на броя на хората на работното място, осигуряване на дезинфектанти и маски, ежедневно почистване на бюрото, позволяване на служителите да работят от място, на което се чувстват комфортно, и получаване на обратна връзка от тях относно това какво би осигурило техния комфорт занапред.

  1. Вслушвайте се в служителите си

Най-лесният начин да разберете как се чувства някой е, като говорите директно с него. Организирането на редовни виртуални срещи или срещи на живо може да окаже голямо положително въздействие върху деня на някого. Приятелските разговори дават възможност на служителите да ви споделят за наличието на проблеми, което ще ви позволи да им помогнете да намерят решение, преди проблемът да се задълбочи. Ако се погрижите притесненията на служителите да бъдат изслушвани, това ще подобри цялостното благосъстояние и благоразположение на персонала по време на работа. Други начини да разберете как се чувстват хората включват анонимни анкети, групови дискусии и формуляри за обратна връзка.

  1. Създайте и насърчавайте начини за търсене на съвет

Независимо дали някой се сблъсква с проблем на работното място или у дома, може да му е голяма полза да има с кого да поговори. Помислете за създаването на доброволчески екип за благосъстояние, към който служителите могат да се обръщат за поверителни разговори и насоки. Има вероятност служителите да не се чувстват комфортно да говорят с колеги от собствения си екип, така че включете хора от различни отдели. Осигуряването на обучителен курс за благосъстоянието също така ще подготви персонала да подкрепя останалите и ще подобри качеството на предлаганите съвети.

  1. Направете психичното здраве приоритет

Днес темата за психичното здраве и благосъстоянието се обсъжда по-открито на работното място. Много работодатели са предприели стъпки, за да я превърнат в приоритет и да я включат в работните си политики, например посочвайки я като основание за почивен ден и въвеждайки мерки за поддържане на благосъстоянието. Това включва предлагане на подкрепа, например консултиране на онези, които изпитват затруднения. Насърчаването на благосъстоянието и повишаването на осведомеността за него на работното място може да помогне за предотвратяване на психични заболявания, като направи служителите по-доволни и сигурни.

  1. Приемете промените, причинени от пандемията

Пандемията предизвика множество промени, особено що се отнася до работата. Това доведе до голяма несигурност сред служителите, но също така представлява възможност за развитие на бизнеса. Процесите по преструктуриране, пренасочване и възстановяване могат да бъдат вълнуващо преживяване и да доведат до повече възможности за персонала. Приемайки и адаптирайки се към тези промени, вашият екип може да се мотивира, вместо да изпитва тревоги, както и да погледне напред към бъдещето. Извличането на максимума от новите промени също така ще помогне за устойчивостта на вашата организация спрямо бъдещето, например продължаване на ефективното използване на онлайн платформи и предлагане на гъвкави или хибридни работни политики.

За повече информация относно ръководенето на служители след COVID-19 вижте Как да мотивираме служителите, които се връщат на работа след COVID-19.

 

Връзки по темата:

Как да мотивираме служителите, които се връщат на работа след COVID-19

 

За повече информация:

Европейски дни на труда

Открийте съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База данни с работни места на EURES

Услуги на EURES за работодатели

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в Twitter

EURES в LinkedIn

Теми
Препоръки и съвети
Сектор
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.