Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva3. srpna 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 4 min

Jak se mohou zaměstnavatelé připravit na nový hybridní způsob práce

Podle nového průzkumu by po pandemii většina pracovníků v EU raději pracovala z domova alespoň několik dní v týdnu. Tento hybridní model představuje pro společnosti nové příležitosti k vytvoření nových způsobů práce. Co by měly podniky při zavádění tohoto nového modelu zvážit?

How employers can prepare for the new hybrid way of working
Unsplash

Nový průzkum nadace Eurofound ukázal, že většina pracovníků v EU upřednostňuje alespoň příležitostnou práci z domova (pokud by neexistovala žádná omezení z důvodu onemocnění COVID-19), přičemž nejoblíbenější možností je hybridní způsob práce (32 %). Mnoho podniků stále zjišťuje, co pro ně pojem „hybridní“ znamená a jak se mohou tomuto novému trendu přizpůsobit, aby zůstaly efektivní.

Pro většinu společností bude zavedení hybridní práce vyžadovat významnou změnu pracovní kultury a vypracování nových politik a postupů. Podnikům, které flexibilní formy práce nepodporují, hrozí, že se zvýší fluktuace zaměstnanců a sníží se jejich zapojení. Uchazečům o zaměstnání a potenciálním zaměstnancům se mohou rovněž jevit jako méně atraktivní. Na co by tedy měly podniky pamatovat při zavádění hybridního přístupu?

Provést posouzení rizik

Od začátku pandemie bylo mnoho řečeno o tom, že by zaměstnavatelé měli naslouchat potřebám svých zaměstnanců. Stejně důležité však je, aby vlastníci společností zohlednili rovněž své podnikatelské potřeby. Před vypracováním příslušné politiky by zaměstnavatelé měli zvážit provedení posouzení rizik s cílem prozkoumat možný dopad hybridní práce nejen na jejich zaměstnance, nýbrž také na jejich podnik. Toto posouzení pomůže vlastníkům podniků přijmout informovanější rozhodnutí o tom, které funkce mohou pracovat na dálku, o počtu dnů práce na dálku týdně/měsíčně a o místech, odkud mohou zaměstnanci pracovat (pokud se např. zaměstnanec nachází v jiném časovém pásmu, může být nutné posunout jeho pracovní dobu tak, aby odpovídala základní pracovní době podniku).

Zajistit rovné zacházení

Při vypracovávání podnikové politiky v oblasti hybridní práce se ujistěte, že vaše pokyny jsou spravedlivé vůči všem zaměstnancům a nikoho nediskriminují na základě věku, zdravotního postižení, genderu, rodinného stavu, těhotenství a mateřství, rasy, náboženství, pohlaví a sexuální orientace. Je důležité se poradit s vaším oddělením lidských zdrojů nebo s externím odborníkem, aby se zabránilo tomu, že vaše nová politika vyvolá napětí mezi zaměstnanci a že na vás budou podány žaloby. Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je zajištění toho, aby se s pracovníky na dálku nezacházelo jinak než s pracovníky pracujícími na plný úvazek z kanceláře.

Budovat důvěru mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci

Když pandemie COVID-19 přinutila společnosti uzavřít své kanceláře a normou se stala práce na dálku, upozorňovalo mnoho zaměstnavatelů na otázku monitorování a zajištění toho, aby zaměstnanci svou novou „svobodu“ nezneužívali. Někteří vlastníci podniků ve svém úsilí o kontrolu zavedli monitorovací systémy, které byly považovány za zásah do soukromí pracovníků. Pocit neustálého sledování může být pro zaměstnance demoralizující a může vést k tomu, že zaměstnanci cítí nedůvěryhodní. Sledování by mělo být transparentní a mělo by se týkat pouze toho, co je pro podnik nezbytné. To znamená, že je důležitější zajistit, aby se vaši zaměstnanci cítili bezpečně a plnili své úkoly, než sledovat, kolik hodin strávili aktivní prací u počítače.

Omezení se nyní uvolňují a zaměstnanci se připravují na návrat na pracoviště a pravděpodobně přemýšlejí, jak bude takový návrat vypadat. Přečtěte si naše čtyři hlavní tipy, jak zaměstnance opět přivítat na pracovišti.

 

Související odkazy:

Čtyři tipy, jak po skončení pandemie COVID-19 přivítat zaměstnance opět na pracovišti

Práce během pandemie COVID-19

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
  • Obchod / Podnikání
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.