Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия3 Aвгуст 2021 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“Време за четене 1 мин

Как работодателите могат да се подготвят за новия смесен начин на работа

Според ново проучване след пандемията повечето работещи в ЕС биха предпочели да работят от дома си поне няколко дни в седмицата. Този смесен модел предлага нови възможности за предприятията да установят нови начини на работа. Какво следва да имат предвид предприятията при прилагането на този нов модел?

How employers can prepare for the new hybrid way of working
Unsplash

Ново проучване на Eurofound показа, че по-голямата част от работниците в ЕС предпочитат да работят от дома поне понякога (ако няма ограничения, свързани с COVID-19), като най-популярното предпочитание е смесен начин на работа (32 %). Много предприятия все още определят какво означава „смесено“ за тях и как могат да се адаптират към тази нова тенденция, за да останат ефективни.

За повечето предприятия въвеждането на смесена работна схема ще изисква значителна промяна в културата на труда и разработването на нови политики и практики. Предприятията, които не подкрепят гъвкави форми на работа, рискуват да увеличат текучеството на персонала и да намалят ангажираността на служителите. Те могат също така да изглеждат по-малко привлекателни за търсещите работа и бъдещите служители. И така, какво трябва да мислят дружествата, когато прилагат смесен подход?

Извършване на оценка на риска

От началото на пандемията се говори много за това, че работодателите трябва да се вслушват в нуждите на своите служители. Но също толкова важно е собствениците на предприятия да се съобразяват и с нуждите на дейността си. Преди да разработят съответна политика, работодателите следва да обмислят извършване на оценка на риска, за да проучат потенциалното въздействие на смесения тип работа не само върху служителите, но и върху самото дружество. Такава оценка ще помогне на собствениците на предприятия да вземат по-информирани решения относно това за кои позиции е възможност дистанционната работа, броят на дните работа от разстояние на седмица/месец и местата, от които персоналът има право да работи (напр. ако служителят е в различна часова зона, може да се наложи работното им време да бъде сменено, за да отговаря на основните часове на предприятието).

Гарантиране на равно третиране

Когато разработвате фирмена политика за смесен тип работа, уверете се, че насоките ви са справедливи за всички служители и не дискриминират по възраст, увреждане, пол, семейно положение, бременност и майчинство, раса, религия, пол и сексуална ориентация. Важно е да се консултирате с вашия отдел „Човешки ресурси“ или с външен специалист, за да не се допусне новата ви политика да предизвика напрежение сред вашите служители и да ви направи уязвими за съдебни производства. Друго нещо, което трябва да се има предвид, е да се гарантира, че работещите от разстояние не се третират различно от останалите работещи изцяло на място служители.

Изграждане на доверие между работодатели и служители

Когато COVID-19 принуди предприятията да закрият офисите си и всички преминаха към дистанционна работа, много работодатели повдигнаха въпроса за наблюдението и гарантирането, че служителите не злоупотребяват с новата си „свобода“. В усилията си да върнат усещането за контрол някои собственици на предприятия са въвели системи за наблюдение, които се разглеждат като нарушение на неприкосновеността на личния живот на работещите. Усещането за постоянно наблюдение може да понижи духа на служителите и да ги накара да се чувстват ненадеждни. Наблюдението трябва да бъде прозрачно и да обхваща само това, което се изисква за дейността на предприятието. Това означава да се гарантира, че служителите се чувстват в безопасност и изпълнението на техните задачи е по-важно от проследяването на броя часове, прекарани активно пред компютъра.

С облекчаването на ограниченията служителите се подготвят да се завърнат на работното място и може да се питат как ще изглежда това. Вижте нашите четири най-важни съвета за посрещане на персонала обратно на работното място.

 

Връзки по темата:

Четири съвета за посрещане на персонала обратно на работното място след COVID-19

Работа по време на пандемията от COVID-19

 

Допълнителна информация:

Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База с данни за работни места на EURES

Услуги на EURES за работодателите

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в Twitter

EURES в LinkedIn

Теми
  • Бизнес /Предприемачество
Сектор
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.