Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES
Artykuł prasowy16 listopad 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

W jaki sposób praca nierejestrowana w UE wpływa na ciebie?

Praca nierejestrowana w tak zwanej „szarej strefie” stanowi około 15% całej gospodarki europejskiej. UE podejmuje działania przeciwko temu zjawisku za pośrednictwem swojej „europejskiej platformy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej”. Ale czym dokładnie jest praca nierejestrowana, dlaczego ta platforma jest ważna i w jaki sposób może pomóc ci jako pracownikowi w UE?

How does undeclared work in the EU affect you?
European Union

Czym dokładnie jest praca nierejestrowana?

Praca niezgłoszona to każda praca, która z natury jest zgodna z prawem, ale nie została zgłoszona odpowiednim organom publicznym. Jest ona często nieformalnie nazywana „pracą za gotówkę” i jest powszechna w takich branżach, jak budownictwo, sprzątanie, opieka nad dziećmi oraz gastronomia i hotelarstwo.

Do czego służy „europejska platforma w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej”?

Zwalczanie problemu pracy nierejestrowanej jest priorytetem UE, dlatego też już w 2016 r. uruchomiła „europejską platformę w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej”.

Platforma skupia organizacje z całej UE, w tym organy ds. pracy, podatków i zabezpieczeń społecznych, w celu współpracy transgranicznej oraz wymiany informacji, wiedzy i dobrych praktyk.

Jej głównym celem jest przekształcenie pracy nierejestrowanej w pracę rejestrowaną oraz zapewnienie uczciwego i efektywnego funkcjonowania rynków pracy i systemów opieki społecznej. Będzie to sprzyjać lepszym warunkom życia i pracy obywateli w całej UE.

Dlaczego musimy zająć się problemem pracy nierejestrowanej?

Praca w zamian za otrzymywanie gotówki do ręki lub wykonywanie pracy „na boku” może wydawać się niegroźne lub może wydawać się jedyną opcją na trudnym rynku pracy. Może to jednak mieć poważne konsekwencje i niekorzystne skutki dla pracowników.

Jeśli angażujesz się w pracę nierejestrowaną, możesz doświadczyć:

  • niskiego wynagrodzenia (często poniżej ustawowej płacy minimalnej);
  • nadmiernego lub nieregularnego czasu pracy;
  • złych lub niebezpiecznych warunków pracy i niskiej jakości pracy;
  • braku praw pracowniczych, takich jak prawo do urlopu i zasiłku chorobowego;
  • braku dostępu do emerytur i zasiłków dla bezrobotnych;
  • mniejszego bezpieczeństwa zatrudnienia i mniej licznych możliwości podnoszenia kwalifikacji lub znajdowania formalnej pracy.

Być może angażuję się w pracę nierejestrowaną. Co mogę zrobić?

Jeśli obawiasz się, że angażujesz się w pracę nierejestrowaną, możesz dowiedzieć się, jakie przepisy prawa obowiązują w twoim kraju i sprawdzić, czy ty i twój pracodawca spełniacie wymagania na stronie internetowej platformy.

Jeśli uważasz, że twój pracodawca lub inna organizacja są zaangażowani w pracę nierejestrowaną, możesz również dowiedzieć się, w jaki sposób zgłosić to odpowiednim władzom.

Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać swój kraj z rozwijanej listy, na której znajdziesz strony internetowe i numery telefonów swoich krajowych punktów kontaktowych.

Czy to na mnie spoczywa odpowiedzialność za podjęcie działań?

Motto UE brzmi: „praca nierejestrowana jest problemem wszystkich”. Dzieje się tak dlatego, że praca nierejestrowana oznacza niezapłacony podatek, co oznacza brak środków finansowych na podstawowe usługi publiczne, takie jak świadczenia dla bezrobotnych, świadczenia zdrowotne i systemy emerytalne. Wywołuje to efekt domina względem wszystkich członków społeczeństwa, zwłaszcza tych, którzy są najbardziej narażeni.

Jako obywatel możesz pomóc położyć kres pracy nierejestrowanej, zgłaszając ten fakt. Można również zasięgnąć porady, w jaki sposób przejść od pracy nierejestrowanej do formalnego zatrudnienia.

Oczywiście zapobieganie pracy nierejestrowanej nie jest wyłącznie obowiązkiem pracowników – wymaga wspólnych starań. Istotne jest, aby pracodawcy przestrzegali przepisów krajowych. Tymczasem UE wspiera poszczególne państwa członkowskie w podejmowaniu działań na szczeblu rządowym.

Gdzie znaleźć dodatkowe informacje?

Aby dowiedzieć się więcej o platformie, obejrzyj ten film lub odwiedź stronę internetową platformy. Aby uzyskać więcej informacji, zapisz się do otrzymywania regularnie wydawanego biuletynu o pracy nierejestrowanej lub skorzystaj z biblioteki pomocnych zasobów, którą znajdziesz na stronie.
 

Powiązane linki:

Krajowe narzędzia zgłaszania pracy nierejestrowanej

Europejska platforma na rzecz zwalczania pracy nierejestrowanej – film (YouTube)

Praca nierejestrowana

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości zewnętrzne EURESMłodzież
Powiązane sekcje
Pomoc i wsparcieŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.