Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2018 m. lapkričio 16 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Kokią įtaką nedeklaruojamas darbas Europos Sąjungoje turi jums?

Nedeklaruojamas darbas šešėlinėje ekonomikoje sudaro apie 15 proc. visos Europos ekonomikos. ES imasi kovos su šiuo reiškiniu veiksmų, pasinaudodama Europos kovos su nedeklaruojamu darbu platforma. Tačiau ką iš tiesų reiškia nedeklaruojamas darbas, kodėl ši platforma yra svarbi ir kaip ji gali padėti jums kaip darbuotojui Europos Sąjungoje?

How does undeclared work in the EU affect you?
European Union

Ką iš tiesų reiškia nedeklaruojamas darbas?

Nedeklaruojamas darbas – tai bet koks teisėtas, bet atitinkamoms valdžios institucijoms nedeklaruojamas darbas. Tai dažnai vadinama darbu už grynuosius pinigus, kuris yra įprastas, pavyzdžiui, statybos, valymo, vaikų priežiūros, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriuose.

Kokia veikla vykdoma Europos kovos su nedeklaruojamu darbu platformoje?

Kova su nedeklaruojamu darbu yra vienas iš ES prioritetų, todėl 2016 m. ji sukūrė Europos kovos su nedeklaruojamu darbu platformą.

Ši platforma vienija ES šalių organizacijas, įskaitant darbo, mokesčių ir socialinės apsaugos institucijas, kad jos galėtų bendradarbiauti tarpvalstybiniu mastu ir keistis informacija, žiniomis ir gerąja patirtimi.

Pagrindiniai platformos tikslai – siekti, kad nedeklaruojamas darbas būtų deklaruojamas, ir užtikrinti, kad darbo rinkos ir gerovės sistemos taptų tinkamos ir veiksmingos. Tai padės užtikrinti geresnes piliečių gyvenimo ir darbo sąlygas visoje ES.

Kodėl reikia kovoti su nedeklaruojamu darbu?

Gali atrodyti, kad nieko tokio, jei darbo užmokestį gaunate grynaisiais arba dirbate neoficialiai, arba kad tai vienintelė išeitis sudėtingoje darbo rinkoje. Tačiau darbuotojams tai gali turėti reikšmingų padarinių ir sukelti didelių sunkumų.

Galimi padariniai, jei jūsų darbas nedeklaruojamas:

  • mažas darbo užmokestis (dažnai mažesnis nei įstatymais nustatytas minimalus darbo užmokestis);
  • per ilgas arba nepastovus darbo laikas;
  • prastos arba nesaugios darbo sąlygos ir prasta darbo kokybė;
  • neužtikrinamos darbuotojo teisės, pvz., į atostogas ir ligos išmokas;
  • neužtikrinama pensija ir bedarbio pašalpos;
  • menkesnės darbo vietos garantijos ir mažiau galimybių kelti kvalifikaciją ar susirasti oficialų darbą.

Gali būti, kad mano darbas yra nedeklaruojamas. Ką turėčiau daryti?

Jei nerimaujate, kad jūsų darbas yra nedeklaruojamas, platformos interneto svetainėje galite susipažinti su savo šalies teisės aktais ir pasitikrinti, ar jūs ir jūsų darbdavys atitinkate taikomus reikalavimus.

Be to, jei manote, kad jūsų darbdavys arba kita organizacija yra susijusi su nedeklaruojamu darbu, galite sužinoti, kaip apie tai pranešti atitinkamoms institucijoms.

Išskleidžiamajame sąraše pasirinkę savo šalį, rasite savo nacionalinių informacijos centrų interneto svetainių adresus ir telefono numerius.

Ar privalau imtis veiksmų?

ES vadovaujasi nuostata, kad nedeklaruojamas darbas kelia problemų visiems. Taip yra todėl, kad, kai darbas nedeklaruojamas, nėra mokami mokesčiai, o dėl to negaunama lėšų svarbiausioms viešosioms paslaugoms, pvz., nedarbo, sveikatos ir pensijų sistemoms, finansuoti. Tai turi poveikį visiems visuomenės nariams, ypač pažeidžiamiausiems.

Kaip pilietis, galite pranešti apie nedeklaruojamą darbą ir taip padėti jį panaikinti. Be to, galite rasti patarimų, kaip pereiti nuo nedeklaruojamo prie oficialaus darbo.

Žinoma, atsakomybė už nedeklaruojamo darbo prevenciją tenka ne tik darbuotojams – tam būtinos bendros pastangos. Labai svarbu, kad darbdaviai laikytųsi nacionalinių teisės aktų. ES padeda atskiroms valstybėms narėms imtis veiksmų vyriausybės lygmeniu.

Kur rasti daugiau informacijos?

Norėdami daugiau sužinoti apie platformą, peržiūrėkite šį vaizdo įrašą arba apsilankykite platformos tinklalapyje. Jei reikia daugiau informacijos, užsisakykite reguliariai leidžiamą informacinį biuletenį apie nedeklaruojamą darbą arba pasinaudokite puslapyje pateikiamais naudingais ištekliais.
 

Susijusios nuorodos

Nacionalinės priemonės, padedančios išaiškinti nedeklaruojamus darbo atvejus

Europos kovos su nedeklaruojamu darbu platforma. Vaizdo įrašas („YouTube“)

Nedeklaruojamas darbas

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Išorinės EURES naujienosJaunimas
Susijusios skiltys
Pagalba ir aptarnavimasGyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.